gtnews.cz (Grant Thornton)
Investice  |  05.09.2023 17:02:43

Zavedení funkční měny, ESG reportingu nebo změna definice čistého obratu

Jak jsme Vás již na našich webových stránkách informovali (mimo jiné v tomto článku), je záměrem vlády, mimo jiné, zavedení funkční měny do účetnictví a ESG reporting. Současně je plánována aktualizace některých pojmů (např. čistý obrat), o kterých se sice nahlas moc nehovoří, ale které mohou mít vliv na další povinnosti účetní jednotky. Tyto novinky, pokud budou přijaty v rámci legislativního procesu, by měly vstoupit v účinnost od 1. 1. 2024, resp. od prvního dne účetního období započatého v roce 2024.

Funkční měna – nově zaváděný pojem v účetnictví. Účetní jednotka bude moci vést účetnictví v měně vykazování, což dle předkládaného návrhu je česká měna (jako doposud), nebo v tzv. funkční měně. Přechod na funkční měnu je možnost, nikoliv povinnost a funkční měnou je prozatím navrhována měna EUR, USD nebo GBP, a to za předpokladu, že většina transakcí účetní jednotky je evidována v dané cizí měně. Změna je možná pouze k prvnímu dni účetního období. Přechod zpět na vykazování v CZK či v jiné funkční měně není možný. Změna je možná jen, pokud dojde k faktické změně vykazovaných transakcí v účetní jednotce (zvolená jiná měna přestane být funkční měnou).

ESG reporting – tzv. zpráva o udržitelnosti. Bude se jednat o samostatný oddíl výroční zprávy. Účelem této zprávy bude poskytnout informace potřebné k pochopení dopadů činnosti účetní jednotky na udržitelnost a k pochopení vlivu udržitelnosti na vývoj, výkonnost a postavení účetní jednotky. Jedná se zejména o dopady na oblasti životního prostředí, sociální prostředí, lidská práva a jejich dodržování atd.

Čistý obrat – současné znění definice čistého obratu je evidováno jako hodnota výnosů snížená o prodejní slevy. Nově je navrhována definice čistého obratu jako výnosy z prodeje výrobků a zboží a z poskytování služeb za účetní období. Jinými slovy se bude jednat pouze o výnosy, které jsou nedílnou (hlavní) součástí činnosti společnosti, nikoliv „nahodilé“ výnosy. Hodnota čistého obratu je jedním z kritérií např. při určení kategorie účetní jednotky či povinnosti ověření účetní závěrky auditorem, tzn. bude nutné věnovat vyšší pozornost i ostatním předpisům, které jsou na výši obratu navázány.

Jednotlivé změny jsou prozatím návrhem Poslanecké sněmovny souvisejícím s konsolidací veřejných rozpočtů. O dalším vývoji Vás budeme informovat.

Autor: Petra Čechová, Milan Pašek

Autor: Milan Pašek, Petra Čechová

Grant Thornton

Grant Thornton si během posledních dvou desetiletí vybudoval na českém trhu silnou pozici v oblastech daňového, transakčního a manažerského poradenství, auditu, oceňování včetně znaleckých služeb, účetnictví a mzdového účetnictví. V roce 2020 Skupina v České republice výrazně posílila a zařadila se mezi největší poradenské skupiny. Roční obrat holdingu Grant Thornton Czech Republic v současnosti dosahuje 750 mil. Kč, přes 400 odborníků pracuje v kancelářích v Praze, Brně a Ostravě. Grant Thornton poskytuje služby více než 1000 soukromým i veřejným klientům v České republice, včetně poloviny společností ze žebříčku Czech TOP 100 a mnoha mezinárodních společností.

Více informací na: https://www.grantthornton.cz//

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688