Pozornost trhu směřuje do Jackson Hole (Ranní zpráva z finančního trhu)
Stěžejní událostí bude večerní vystoupení J. Powella a Ch. Lagardeové na sympoziu centrálních bankéřů v Jackson Hole. Ta by mohla poodhalit, zda zvyšování úrokových sazeb v USA stále zůstává ve hře a kolik utažení měnových podmínek lze ještě očekávat od ECB. Německý IFO index ve složce hodnotící současnou situaci vykáže zřejmě další zhoršení, ve výhledu na dalších šest měsíců budou ale němečtí průmyslníci optimističtější.
Německý IFO index se mírně zhorší, výhled bude optimističtější
Klíčovou událostí dnes bude vystoupení J. Powella a Ch. Lagarde na symposiu centrálních bankéřů v Jackson Hole. Šéf Fedu Jerome Powell by měl se svým projevem vystoupit kolem čtvrté hodiny odpoledne našeho času, zatímco vystoupení prezidentky ECB Christine Lagarde by mělo následovat kolem deváté večerní hodiny. Na programu by měly být spíše dlouhodobé změny hospodářských politik. Projevy obou centrálních bankéřů se nicméně nepochybně dotknou i současné ekonomické situace a případného směřovaní měnových politik. My v tuto chvíli očekáváme ještě jedno zvýšení depozitní sazby ECB na úroveň 4 % v září, zatímco v USA už sazby dle naší prognózy svého vrcholu dosáhly.
Z dat dnes stojí za zmínku pouze německý IFO index za srpen. Ten si pravděpodobně mírně pohorší, ve složce očekávání by ale měl ukázat zlepšení. To by bylo poprvé od dubna letošního roku. Zatímco ukazatelé mapující situaci domácností potvrzují jejich solidní kondici, německému průmyslovému sektoru se v prvním pololetí letošního roku nedařilo. I zde nicméně očekáváme v následujících měsících zlepšení podmínek. Bez obratu v předstihových indikátorech to ale nepůjde.
Důvěra v českém průmyslu se zlepšuje
V Česku byly zveřejněny výsledky konjunkturálního průzkumu za srpen. Celkový ukazatel mírně vzrostl, vývoj jeho složek byl však diferencovaný. Zatímco v průmyslu, stavebnictví i službách důvěra rostla, u spotřebitelů a v obchodě naopak klesala. Průmyslníkům vylepšuje náladu rostoucí tempo výrobní činnosti i klesající objem zásob, které naakumulovali v předchozích měsících. Naopak více spotřebitelů se nyní obává dalšího vývoje celkové ekonomické situace i jejich vlastní finanční situace. Přestože je důvěra spotřebitelů výrazně výše, než byla ve stejném období loňského roku, za dlouhodobým průměrem zaostává. Česká koruna na zveřejněná data nicméně nijak nereagovala. V průběhu dne o 0,2 % oslabila a v odpoledních hodinách se její kurz nacházel na hladině 24,14 CZK/EUR. Mírně ztrácely i ostatní regionální měny. Polský zlotý 0,1 % na 4,47 PLN/EUR, maďarský forint 0,6 % na 384,7 HUF/EUR.
Společná evropská měna včera vůči americkému dolaru oslabila o 0,4 % na 1,083 USD/EUR. Americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby za červenec dopadly hůře, než se čekalo, po očištění o dopravní prostředky byl výsledek ale naopak lepší. Lépe dopadly i týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti, kterých bylo nakonec jen 230 tisíc místo očekávaných 240 tisíc. Rozhovor pro agenturu Bloomberg poskytl bývalý šéf St. Louiského Fedu James Bullard. Podle jeho slov by oživení ekonomické aktivity během léta mohlo posunout plány americké centrální banky ukončit zvyšování úrokových sazeb.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?