Spojené arabské emiráty - ICT, elektronika, kyberbezpečnost, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2023/2024
Dubaj spustil novou strategii zaměřenou na metaverse, jejímž cílem je podpořit inovace v oblasti nových technologií. Město je v současné době domovem více než 1 000 společností působících v sektoru metaverse a blockchainu, které přispívají k národní ekonomice částkou 500 mil. USD. Dubajská Metaverse Strategie je "integrovaný plán", jehož cílem je umístit emirát Dubaj mezi 10 nejlepších měst, která budou formovat budoucnost rozvíjejících se technologií po celém světě. Strategie má za cíl přinést do ekonomiky 4 mld. USD a vytvořit více než 40 000 pracovních míst.
Klíčové pilíře strategie se zaměřují na rozšířenou realitu, která propojuje fyzický a virtuální svět, virtuální realitu, smíšenou realitu a digitální dvojčata, tedy virtuální reprezentaci objektu nebo systému fyzického světa. Cíle strategie kladou důraz na využití dat v reálném čase, využití strojového učení a IoT. Dále využití simulace AI (umělé inteligence) a blockchainu ke zlepšení procesů lidského myšlení. Pro české firmy působící v těchto pilířích se tak naskýtá možnost pro uplatnění nejen na dubajském trhu, ale i v celých Spojených arabských emirátech.
Strategie má za úkol podporovat talenty a investovat do vzdělávání zaměřeném na vývojáře, tvůrce obsahu a uživatele digitálních platforem v komunitě metaverse. Dále rozvíjet technologii Web 3.0 a její aplikaci pro vytváření nových vládních pracovních modelů a to v důležitých odvětvích, včetně cestovního ruchu, vzdělávání, maloobchodu, práce na dálku, zdravotní péče a právního sektoru.
Spojené arabské emiráty již dokázaly, že v oblasti implementace digitalizace ve veřejném sektoru jsou velice úspěšní. Po zavedení technologie blockchainu ve veřejných službách zahrnující transakce a zpracování dokumentů, dosáhly ročních úspor ve výši přes 70 mld. Kč. Například dubajské policejní oddělení vydalo tisíce chybějících pasových certifikátů pomocí platformy založené právě na blockchainu. Ministerstvo zdravotnictví a prevence mezitím spustilo jednu z prvních národních blockchainových platforem pro bezpečné ukládání lékařských dat.
Dalším zásadním tématem ve Spojených arabských emirátech jsou kryptoměny. Podle YouGov, 67 % obyvatel Spojených arabských emirátů tvrdí, že mají zájem v příštích pěti letech investovat do kryptoměn. Spojené arabské emiráty jsou zároveň jedním z nejlepších trhů na světě, kde 40 % spotřebitelů důvěřují kryptoměnám. Například dubajská doručovací služba Yalla Market přijímá kryptoměny USDT (Tether) a USDC jako způsob platby ve své mobilní aplikaci. Jedna z nejznámějších leteckých společností Emirates plánuje přijímat platby za služby v bitcoinech a také spustit své vlastní nezaměnitelné tokeny (NFT).
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?