Marie Šimuničová (Kurzy.cz)
Věda a výzkum  |  15.11.2023 06:00:00

Imperiální jednotky - stopy, palce, míle.. a jejich převody do jednotek SI

Komunikace za pomoci měrných jednotek

Vyjadřování se pomocí měrných jednotek je v dnešní době pro naši komunikaci zásadní. Bez nich bychom se ocitli v bezměrném a chaotickém světě, kde by nebylo jasné měřítko.

V rámci fungování v měrných jednotkách je ještě zcela zásadní tyto jednotky převádět z jedné jednotky na jinou, zpravidla za účelem zjednodušení nebo zlepšení srozumitelnosti.

Uvažujte například situaci, kdy nám někdo popisuje vzdálenost, kterou ujel autem na dovolenou do Itálie, ale udává ji v základních jednotkách, tedy v metrech. Takové číslo by pro nás mohlo být minimálně matoucí a možná, že i těžko představitelné a zejména zbytečně veliké. V tomto případě by totiž udával číslo pohybující se okolo milionu. Převody jednotek nám v takových případech pomáhají představit si tuto vzdálenost v kontextu, který je pro nás přirozenější. Tím nám usnadňují porovnávání a pochopení různých měření.

 

Mluva v různých měrných jednotkách je pro nás již automatická, ale co když zvolíme jednotku špatně?

V naší společnosti, je nepsaným pravidlem, že když jedeme na kole chlubíme se tím, kolik jsme ujeli kilometrů nikoli metrů, nebo centimetrů. Když řešíme naši váhu staráme se o to kolik "kilo" jsme během Vánoc přibrali. Většinou by nikoho ani nenapadlo tyto údaje uvádět v jiných měrných jednotkách i když jsou jejich vyjádření třeba nekonzistentní. Například když si objednáváme pití v restauraci, tak si objednáváme malou malinovku do "trojky", ale velkou do "půllitru" nikoliv do "pětky". Kdybychom toto nepsané pravidlo však porušili nebylo by pro okolí složité domyslet si, že když chceme 5 decilitrů nebo 50 centilitrů piva, že tím myslíme 0,5 litrů čili půllitr. V tom je ta krása a jednoduchost měrné soustavy SI. Na rozdíl od další soustavy, která je ve světě také hojně používaná a tou je soustava imperiálních/anglo-amerických jednotek.

A jak to funguje v imperiální soustavě?

Pokud by někdo udal, že ráno uběhl 7392 yardů druhá strana by si velmi špatně představovala kolik přesně to uběhl mil (míle - standartně užívaná jednotka při udávání vzdálenosti delšího běhu), jelikož převod napříč těmito jednotkami není postaven na desítkové soustavě, a není tak snadný a rychlý.


Převody napříč soustavami

Když člověk měří 6 stop - jak je ten člověk vlastně vysoký? Nebo, že někdo koupil galon mléka, koupil kolik přesně? A dokážete si představit o jak velkém burgeru mluví Vincent Vega, když vysvětluje jak se říká burgeru "čtvrtlibrák se sýrem" ve Francii?

Nejen pro takovéto převody existují kalkulačky pro převody napříč soustavami:
 

 

Zásadní význam převodů jednotek

Převody jednotek jsou mezinárodně zcela nezbytné, ať už je to ve sportu, nebo zejména při mezinárodním obchodě, kde mají klíčový význam. Například pro usnadnění komunikace, zajištění přesných měření, porovnání a analýzy různých veličin a posílení důvěry mezi obchodními partnery.

Dnes existuje ve světě jedna mezinárodně platná soustava: měrná soustava SI, spolu s ní je ještě poměrně často používaná anglo-americká soustava rozšířená především v USA.  Dříve však nebyla situace tak černobílá, měrných soustav existovalo nezměrné množství a mezinárodní obchod byl tak velmi komplikovaný. Měrná soustava SI byla vyhlášena jako mezinárodně platná soustava až v roce 1960 i když vznikla o několik desítek let dříve.


Měrná soustava jednotek SI

Jednotky soustavy SI, které používáme dnes, vznikly koncem 18. století ve Francii. Tyto jednotky vznikly za jediným účelem: sjednotit měrné jednotky napříč různými státy, aby se usnadnil obchod a komunikace.

Předtím bylo již několik pokusů o sjednocení těchto měr, avšak snahy ztroskotaly.

Příkladem takových pokusů může být snaha určit vzdálenost pomocí pohybu kyvadla nad střelkou. Pohyb kyvadla byl sice elegantní a pravidelný, je však ovlivněn geografickou šířkou a rozdílným gravitačním zrychlením. A právě kvůli tomuto vlivu tento pokus ztroskotal, neboť každá země usilovala o vlastní definici délky, která by reflektovala specifika dané geografické šířky a gravitačního zrychlení.

Skutečný úspěch byl dosažen až tehdy, když vznikla myšlenka definovat délku jako jednu deseti miliontinu vzdálenosti mezi severním pólem a rovníkem, tak vznikla délka jednoho metru.  Na základě této definice byla odvozena základní jednotka hmotnosti, gram, který byl stanoven jako hmotnost jednoho centimetru krychlového destilované vody. Dnes je již přesná vzdálenost jednoho metru určována pomocí rychlosti světla ve vakuu.

Postupem času bylo nakonec definováno 7 základních jednotek:

sekunda (čas), metr (délka), ampér (el. proud), kelvin (teplota), kandela (svítivost), mol (látkové množství) a kilogram (hmotnost).

Pro jednoduché fungování byly tyto jednotky ještě rozšířeny pomocí předpon, které určují jejich dekadický násobek. Tyto předpony jsou pro všechny jednotky totožné. Takže například "kilo" určuje tisíci násobek základní jednotky, například 1000 m je rovno jednomu kilometru a stejně tak 1000 g je rovno jednomu kilogramu.

 

Pro rychlé převody jednotek lze využít naše kalkulačky:

 


  


 K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688