Někde to vypadá, jako kdyby byly sazby stále u nuly...
Nedávno jsem tu zmiňoval, že sice došlo k prudkému růstu klíčových sazeb Fedu, ale úrokové náklady firemního sektoru se chovají obráceně. To má samozřejmě svůj dopad na ziskovost obchodovaných společností. Dnes přidáme pohled na dluhovou službu domácností a dostaneme tak celkem zajímavý příběh.
Připomeňme si nejdříve následující obrázek, který porovnává vývoj sazeb Fedu s úrokovými platbami firem. Zatímco první proměnná prudce stoupá, druhá klesá nevídaným způsobem. Jak jsem uvedl, to samozřejmě samo o sobě zvedá zisky firem.
Zdroj: X
Ohledně dalšího vývoje tu můžeme uvažovat o „tentokrát jinak“, nebo se podívat na graf, kde má modrá křivka tendenci předbíhat tu červenou. Toto předbíhání dává smysl, protože sazby Fedu se jen postupně promítají do sazeb u nových úvěrů a dluhopisů a firmy jen postupně refinancují staré půjčky novými. Pokud by tento mechanismus přes dosavadní mohutnou mezeru opět zafungoval, úrokové platby se vydají stejným směrem, jako sazby. S jasnými implikacemi pro ziskovost firem.
Druhý graf porovnává sazby Fedu s vývojem dluhové služby domácností (relativně k jejich disponibilním příjmům). Dluhová služba přitom nejsou jen úrokové platby, ale celkové splátky dluhu (není tu tak přímá „technická“ porovnatelnost s grafem prvním*). Pointa grafu je v tom, že pokud dáme stranou extrémy let 2020/21, je dluhová služba přes růst sazeb na historickém minimu měřeném minimálně od počátku osmdesátých let.
Pokud bychom z obou obrázků vzali vývoj sazeb Fedu, mohlo by se zdát, že ty jsou stále někde u nuly. Podobný dojem by mohl mimochodem budit i vývoj finančních podmínek v americké ekonomice a jejich složka – akciový trh. I celé americké hospodářství a trh práce vykazují překvapující sílu. Oba dnešní obrázky a zejména ten druhý pomáhají vysvětlit proč (spotřeba je více než 70 % poptávkové strany americké ekonomiky). Oba mohou také ukazovat, že zpoždění efektu zvedání sazeb je tentokrát hodně znatelné. To ale není to samé, jako říkat, že recese, či znatelné ochlazení růstu nakonec kvůli monetárnímu utahování stejně přijdou.
*Do obou se také promítá (čistá) výše zadlužení, nejen sazby z úvěrů, půjček a dluhopisů.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Okomentovat na facebooku
Přečtěte si také k úrokovým sazbám
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun