Česká umělá inteligence od Neurona Lab chce do dvou let umožnit bezpečnější léčbu Alzheimerovy nemoci. Nyní oznamuje vstup nového investora
Neurona Lab vyvíjí umělou inteligenci s cílem zvýšit bezpečnost podávání léčiv při léčbě Alzheimerovy nemoci. Cílem startupu je vyřešit očekávaný nárůst objemu dat souvisejících s touto léčbou a její neuronová síť umožní výrobcům léčiv jako Eli Lilly, Eisai nebo Biogen zvýšit počet léčených pacientů. Lékaři se díky pomoci umělé inteligence budou moci soustředit na kritické pacienty, ty ostatní zvládne právě její AI . Neurona Lab plánuje uvést první produkt na trh už v roce 2025, s čímž jí nyní pomůže i nový strategický investor, Aurora Perpetual patřící do biomedicínské skupiny Michala Zahradníčka.
Velkým příslibem pro pacienty trpící neurodegenerativními onemocněními a jejich rodiny mohou být technologie využívající umělou inteligenci. Na jejich vývoji intenzivně pracuje i česká technologická společnost Neurona Lab . Ta nyní oznamuje vstup strategického investora Michala Zahradníčka. „Z Michalova vstupu do Neurona Lab máme velkou radost a věříme, že nám pomůže významně urychlit uvedení prvního produktu na trh,“komentuje zakladatel společnosti Neurona Lab David Navrátil.
„V Neurona Lab nyní pracujeme na vývoji třech produktů – Neurona PET, Neurona ARIA a Neurona VOX. U všech využíváme tzv. deep learning neboli hluboké učení. To využívá umělé neuronové sítě, které se učí samostatně rozhodovat. Cílem je pomoci lékařům jak při diagnostice, tak bezpečné léčbě Alzheimerovy nemoci, jednoho z nejrozšířenějších neurodegenerativních onemocnění dnešní doby,“ pokračuje MUDr. Jan Pavlík, CEO Neurona Lab.Celosvětově trpí demencí přibližně 55 milionů pacientů, z toho 60 % až 70 % tvoří Alzheimerova nemoc, která je tak nejčetnější formou demence. V České republice se jedná o přibližně 150 000 pacientů a jejich počet ve všech vyspělých zemích strmě roste. Očekáváme, že pro potřebné bezpečné rozšíření biologické léčby této nemoci bude nezbytné vyhodnocovat několikrát ročně MRI snímky u každého pacienta, aby nebyla ohrožena jejich bezpečnost. Takto obrovský nárůst objemu pacientů se bez deep learningu a umělé inteligence, zpracovávající miliony snímků za rok, nedá obsloužit, neboť by vyžadoval zcela nerealistické zvýšení počtu lékařů, aby bylo možné časově zvládnout posuzování snímků všech pacientů. V opačném případě budou lékaři buď zcela zavaleni posuzováním snímků, anebo prostě budou léčit jen zlomek pacientů. Technologie Neurona ARIA má umožnit rychlou a přesnou detekci komplikací biologické léčby Alzheimerovy nemoci. Rozpozná zobrazovací abnormality související s amyloidem – bílkovinou, která se tvoří v mozku lidí s demencí, ukládá se i do stěny cév a pomůže lékařům v rozhodování, kdy nasazenou léčbu upravit, zastavit, přerušit, nebo v ní pokračovat.
Jsou klíčovými investory transferu bio-medicínského výzkumu ve společnostech jako BioHealing, CytokineBio, Biomedicínský inkubátor 4MEDi, Národní centrum tkání a buněk aj.
Primecell za posledních 15 let získal klíčové know-how a vytvořil nejrozsáhlejší infrastrukturu pro transfer medicínských technologií v regionu CEE, s aktivy přes 1,5 miliardy Kč. Infrastrukturu tvoří nejen biomedicínský inkubátor 4MEDi v Ostravě, ale také stovky klíčových specialistů v mnoha lékařských oborech. V portfoliu má 20 výzkumných projektů.Neurona Lab
NeuronaLab je health-tech společnost zabývající se využitím umělé inteligence zaměřená na neurologii v medicíně. Naším cílem je pomáhat lékařům léčit s menší námahou, bezpečněji, rychleji a přesněji. K tomu se využívá technologie hloubkového učení umělé inteligence „ deep learning” a strojového učení „ machine learning”. Největšími úskalími současných metod diagnostiky je jejich náročnost a nedostatek specialistů. Neurona má za cíl tento problém odstranit.V současné době pracuje Neurona zároveň na třech různých projektech. První z nich je Neurona PET, který si dává za cíl pomáhat spolehlivě diagnostikovat Alzheimerovu nemoc. K tomu využívá zobrazovací technologie magnetickou rezonanci (MRI) a pozitronovou emisní topografii (PET).
Druhým projektem je Neurona ARIA, jehož cílem je vybudovat architekturu umělé inteligence, která umožní rychle a přesně detekovat komplikace biologické léčby Alzheimerovy nemoci. Toho chce dosáhnout pomocí detekce zobrazovacích abnormalit spojených s výskytem amyloidu v mozku (ARIA).Třetím z projektů je Neurona VOX. Tento projekt se soustředí na detekci časných známek onemocnění z nahrávek pacienta pomoci DNA hlasu.
Spolupracuje především s Fakultní nemocnicí v Motole (FNM), 2. LF UK a GE HealthCare .Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Věda a výzkum:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Náhrada mzdy za karanténu nebo nemoc v roce 2020 - Kolik peněz dostanete za prvních 14 dnů?
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- XRP (Ripple) - aktuální a historické ceny kryptoměny XRP (Ripple) , graf vývoje ceny kryptoměny XRP (Ripple) - 10 let - měna USD
- Zlato - historický vývoj ceny Zlato po letech, minima, maxima, průměr. 1 oz - měna USD
- Předdůchod 2024 - kalkulačka: na 5 let předdůchodu musíte naspořit 763.680 Kč.
- Forex trading online - investice do EUR/USD a ostatních měn
- Katastr nemovitostí - nahlížení do katastru nemovitostí online
- Důchodová kalkulačka - odchod do důchodu
- Třídění hmotného majetku do odpisových skupin, Příl.1 - Zákon o daních z příjmů č. 586/1992 Sb.
- Kdy do důchodu?
- Neomezená data 2023 - mobilní tarify s neomezenými daty, neomezený internet do mobilu
- Paušální daň pro OSVČ / živnostníky s příjmy do 800 tisíc
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Okénko finanční rady
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Spotřebitelské půjčky rostou nejrychleji na jižní Moravě, jih Čech "zaostává"
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Levnější elektřina, dražší suroviny: Svátky se prodraží hlavně kvůli máslu
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Vojtěch Šanca, Delta Green
Základ flexibility: začít šetřit můžete hned teď, třeba i v bytě
Marek Pokorný, Portu
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla