tipy, kam v létě vyrazit (nejen) elektromobilem - Můj Enyaq
Švýcarsko, Rakousko, Francie, Nizozemsko, ale třeba také Slovensko, tam všude se se svým elektromobilem vypravili řidiči ze seriálu Můj Enyaq. Vrátili se s postřehy a tipy, které se mohou hodit i dalším cestovatelům..
Kufr modelu Enyaq je obrovský, prostorný a díky háčkův, boxům a sítím i velmi praktický.
Parkování při nabíjení? Zadarmo!
Čech Lukáš Kroča začíná tipem na příjemný cestovní bod v Rakousku. U známého korutanského jezera doporučuje benzinovou čerpací stanici s restaurací a hotelem. „Marché Wörthersee je moc příjemná samoobslužná restaurace s krásným výhledem na jezero s úchvatnou stometrovou rozhlednou Pyramidenkogel tower na vrcholu kopce. K dispozici jsou čtyři rychlé nabíječky a nájezd z obou směrů,“ popisuje.
Lukáš Kroča
V Korutanech zůstaneme, přesuneme se o něco na západ. Malebné horské sedlo Nassfeld v Karnských Alpách leží mezi údolím řeky Gail v Rakousku a údolím Val Canale v Itálii. Až do nadmořské výšky 1 530 metrů se nahoru klikatí silnice s náramnými výhledy. Na rakouské straně horského sedla se rozkládá stejnojmenné lyžařské středisko, největší v Korutanech. Pyšní se mimo jiné 110 kilometry sjezdovek nebo až 850 hodinami sluníčka ročně, což lyžařský areál řadí mezi střediska s nejvyšším počtem hodin slunečního svitu v Alpách a rozhodně stojí za návštěvu i v létě. „Dole ve středisku najdete dostatek AC nabíječek. Nassfeld jsme si s rodinou oblíbili, jde o krásné velké středisko i pro ty nejmenší. Má jednu z nejdelších kabinových lanovek v Evropě a ta klikatice sedlem do Itálie přináší krásné pohledy na vrcholky i do údolí, skrze tunely vysekané ve skále.“
V Alpách ani v létě není výjimečné narazit na ledovce.
A ještě jeden tip od brněnského stavitele. „Schönachtal opět s několika AC nabíječkami. Kousek ve městě Hainzenberg, zhruba deset minut jízdy od svahu, stojí český hotel. Dokonce byli ochotni mi hodit otevřeným oknem z kuchyně prodlužovačku.
TIP: Jak si správně nastavit sedačku, jak usadit v autě děti nebo jak co nejlépe při (nejen) prázdninových cestách zajistit náklad? Jak cestovat se zvířecími kamarády, jak se správně chovat k cyklistům a proč je mikrospánek velkým a oprávněně obávaným strašákem? Tohle všechno si můžete osvěžit v našich článcích s tipy, radami a zajímavostmi.
Dále míříme do slovenských hor. „Na Štrbském plese chci upozornit na pohodlné nabíjení přes Powerpass na kraji placeného parkoviště. Za to normálně zaplatíte dvě eura za hodinu, ale při nabíjení se poplatek za parkování neplatí. Vyplatí se proto přijet s vybitým autem!“ upozorňuje a dodává, že stejně příjemné je parkování v maďarské metropoli Budapešti: ani tam při nabíjení elektromobilu neplatíte parkovné.
Na Štrbském Plese při nabíjení neplatíte za parkování, vyplatí se přijet vybitý.
Na závěr svých cestovatelských elektrotipů přidává Lukáš Kroča půvabné slovinské jezero Bled. „Tam AC nabíječky najdete na pomezí promenády vedle skvělé pizzerie a kavárny, určitě se vyplatí zde dobít, jelikož parkování v této oblasti je celkem poskrovnu. Krásná procházka na hrad nebo plavba lodičkou na ostrov s kostelem určitě i na AC nabíječce vygeneruje hodně dalších kilometrů.“
Půvabné slovinské jezero Bled nabízí nejen výhledy a procházky, ale i pohodlné dobíjení.
Otrlý čáp a špatně naložený chleba
Martin Thirolf z německého Frankfurtu nad Mohanem toho se svým vozem Enyaq už projezdil spoustu – mimo jiné si dal za cíl navštívit co nejvíc míst v dojezdové vzdálenosti na jedno nabití od domova a projel Švýcarskem a Francií až na Azurové pobřeží. Cestou pochopitelně narazil na pestrou přehršel zajímavých míst, která už by vydala na cestopis. Dnes tedy Martin vybírá několik perel, které mu uvízly v paměti nejvíc. Podělil se s námi o několik úryvků a poznámek ze svého cestovatelského deníku.
Martin Thirolf
Durynsko
Erfurt – úžasné město, které pravděpodobně na vašem seznamu nebude úplně vysoko. Což je škoda. Za návštěvu stojí útulné staré město s pitoreskním mostem Krämerbrücke. A nezapomeňte se seznámit s Berndem, chlebem se špatnou náladou!
Most Krämerbrücke v Erfurtu
Eisenach, hrad Wartburg a Drachenschlucht. Na hradě Wartburg ucítíte onen nenapodobitelný závan historie jako málokde jinde. Pro zklidnění doporučuji pěkný výlet přes soutěsku Drachenschlucht – s možností nabíjení na parkovišti u stezky.
Alsasko – Besançon
Žádná (rychlá) nabíjecí infrastruktura, to je pro nás zcela nová zkušenost. Setkání s čápem absolutně postrádajícím jakoukoli plachost u jediné nabíječky Ionity v celé oblasti.
Překvapivě vysoký dojezd díky nízké rychlosti. Díky tomu jsme zjistili, že chybějící nabíjecí infrastruktura vlastně nepředstavuje žádný problém. Na francouzských venkovských silnicích jsme dosáhli až 500 kilometrů na jedno nabití, paráda!
Francouzský venkov sice není plný rychlonabíječek, zato moc energie během jízdy neztratíte.
Pramen řeky Lison – protože bylo příliš horko na to, abychom v poledne navštívili město Besançon (...kde jsme později ten den fantasticky povečeřeli), navštívili jsme venkovské vesnice a pramen řeky Lison – úžasné!
Pramen řeky Lison
TIP: Necháváte si na autě starší sjeté zimní pneumatiky s tím, že je „dojezdíte“ v létě? Doufáme, že ne. Přečtěte si, proč to není rozumné, a odhalte řadu dalších nepravd a mýtů ohledně automobilového obutí.
Leiden – městský klenot. Ani příliš velký, ani moc malý – hodně studentů, takže poměrně cenově dostupný se spoustou kultury pro každý vkus. Určitě stojí za delší zastávku, když pobýváte v Amsterodamu nebo Den Haagu, což jsou ty nejznámější a „povinné“ nizozemské destinace.
Křížem krážem Švýcarskem
Třetím naším „průvodcem“ je ostřílený elektromobilista Matthias Speicher, Němec, který už dlouhá léta žije ve Švýcarsku. A právě tuhle malebnou hornatou zemi doporučuje projezdit křížem krážem – obavy z vysoké spotřeby elektrické energie hoďte za hlavu, byť náročné výjezdy po klikatých silničkách baterku pěkně vyždímají. Jednak něco rekuperujete brzděním cestou dolů, ale hlavně: nabíječky jsou doslova na každém rohu.
Matthias Speicher
TIP: Máte za čelním sklem palubní kameru? To je jistě rozumné, pozor ale na to, že v některých zemích jim nakloněni zrovna nejsou – tady se dozvíte víc.
Co je to Grand Tour po Švýcarsku?
• 1 643 km dlouhý okruh Švýcarskem, který zahrnuje všechna nejzajímavější místa země
• 650 dopravních značek, které vám ukazují cestu (nebo se jednoduše nechte vést GPS)
• 46 nejzajímavějších míst, 22 jezer, pět alpských průsmyků, třináct památek zapsaných na seznamu světového dědictví UNESCO v osmi etapách
• Nespočet míst pro fotografování s těmi nejlepšími výhledy
A co je ještě lepší: tento velký průvodce je nyní upravený na míru pro cestování elektromobily. Doporučené trasy jsou přizpůsobené tak, aby vždy bylo k dispozici dost šťávy v bateriích – a při nabíjení posádka nemusela jen tak zbůhdarma čekat.
K dispozici je mobilní aplikace se všemi body a trasami, nabíječkami, ubytováním s možností nabíjení a parkovišti, kde doplníte energii během zastávek. „Túra“ je rozdělená na osm etap s podrobným popisem včetně délky nebo nastoupaných a sklesaných výškových metrů.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Výletní tipy:
Přečtěte si také:
Prezentace
16.09.2024 Cena ropy je nejnižší za poslední 3 roky.
11.09.2024 Investiční pohled na Apple: Budou nové iPhony…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Snaha o navrácení lesku Barbie v době klesajícího prodeje. Barbie telefon jako tahák sezóny?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Mgr. Timur Barotov, BHS
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Mám malou spotřebu elektřiny, vyplatí se mi měnit dodavatele?
Marek Pokorný, Portu
Průzkum: Většina mladých Čechů si přivydělává kvůli finanční nezávislosti
Martin Steiner, BNP Paribas Cardif Pojišťovna