Lenka Rutteová (Bezvafinance)
Finanční rady  |  11.07.2023 05:56:42

Neschopnost splácet zatím nepřichází

V 1. čtvrtletí 2023 jsme spláceli lépe než ve stejném období roku 2022. A to i přes fakt, že tehdy inflace teprve nabírala na síle. Situace sice není jenom růžová, ale vyvrátila negativní očekávání mnoha analytiků. 

Barometr úvěrového trhu

Czech Credit Bureau, správce úvěrových registrů a registru platebních informací, pravidelně vydává zprávu o vývoji záznamů v nich. Jde o registry BRKI, NRKI a REPI. Záznamy v nich reflektují vývoj na trhu se spotřebními půjčkami, hypotékami a s částí podnikatelských půjček. 

Zpráva je vždy nazvána „Barometr úvěrového trhu“ a týká se jednoho čtvrtletí. Zatím posledním dostupným barometrem je 1Q 2023, za období leden až březen 2023. Na první pohled je patrné, že exekuce a insolvence, jichž se analytici zhruba před rokem tolik obávali, se (alespoň prozatím) nekonají.

Celkové zadlužení Čechů na půjčkách a hypotékách se opět zvýšilo

I když trh s hypotékami téměř zamrzl, celkové zadlužení Čechů z hypoték a z běžných spotřebních půjček se v 1. čtvrtletí roku 2023 zase zvýšilo (v porovnání s 1. čtvrtletím roku 2022). Na spotřebitelských úvěrech dluží Češi dohromady 3,18 bilionu Kč. Oproti roku 2022 jde o 3,3% nárůst, konkrétně o 101,8 mld. Kč.

Vzrostla i průměrná částka dluhu na jednoho klienta

Zatímco v 1. čtvrtletí roku 2022 dlužil jeden klient v průměru 2,3 mil. Kč na hypotéce a 224,5 tisíce Kč na běžné půjčce, v 1. čtvrtletí roku 2023 jsou částky opět o něco vyšší: v průměru dlužíme 2,4 mil. Kč na hypotéce a 235 tisíce Kč na běžné půjčce.

Nárůst průměrné dlužné částky je o 5,6 % na hypotéce, což dělá zvýšení o 129 tisíc korun. A o 4,8 % na běžném úvěru na spotřebu, konkrétně navýšení o 10 831 Kč. 

S potěšením můžeme sledovat klesající počet klientů ohrožených nesplácením

Příjemné je porovnání map ČR v rozdělení na kraje. A v nich procentuální zastoupení klientů s ohroženým krátkodobým dluhem. Ve všech regionech se snížilo. Sice ne výrazně, ale snížilo. A stagnace nebo snížení je vždy lepší zprávou než nárůst, alespoň co se týká počtu nesplácejících dlužníků. 

Pořadí krajů zůstává podobné: k nejhorším, z pohledu ohrožených půjček, zůstává kraj Ústecký 10,2 %), následován krajem Karlovarským (9,7 %) a Moravskoslezským (8,8 %). Nejlépe jsou na tom se splácením lidé v Praze (5,7 %), těsně je následují obyvatelé Zlínského kraje (6 %). O třetí příčku se dělí kraj Středočeský a Vysočina (6,4 %).

1. čtvrtletí roku 2022 v nejslabším Ústeckém kraji 10,6 % klientů s ohroženým krátkodobým dluhem, naopak v nejsilnějším kraji, v Praze pak 5,8% podíl klientů, kteří nedokázali splácet svou půjčku. Ohroženým dluhem je takový, kde nebyly uhrazeny alespoň tři po sobě následující nezaplacené pravidelné splátky, případně byl úvěr již zesplatněn.

Do prodlení se splácením se dostávají lidé s vyššími půjčkami, takže celková nesplácená částka se zvýšila

Stínem na celkově pozitivně vyhlížejícím Barometru úvěrového trhu za 1. čtvrtletí roku 2023 je nárůst celkové nesplácené částky. Sice klesá počet lidí, co svou půjčku nedokáží splácet, ale roste průměrná vypůjčená částka. Ve výsledku je nesplácením ohroženo 23,2 miliardy korun. A to je ve srovnání s 1. čtvrtletím roku 2022 nárůst o 0,7 miliardy korun, resp. o 2,9 %.

Hypotéky splácíme zase o něco lépe

Pro hypoteční trh má však Barometr výbornou zprávu. Objem nesplácených hypoték znovu klesl, tentokrát na 5 miliard korun (z celkově vypůjčených 2 630 miliard Kč). V procentuálním vyjádření se objem nesplácených hypoték snížil o 10,2 %, v absolutním vyjádření o 0,6 mld. Kč (ve srovnání s 1. čtvrtletím roku 2022).

 

Lenka Rutteová

Lenka se zaměřuje na projekty v oblasti podpory finanční gramotnosti, zejména v osobních financích. Tématy, kterým se věnuje, jsou zejména půjčky, spoření, banking, kolektivní investování, či pojištění, zkrátka vše, v čem by se měl běžný občan být schopen (po finanční stránce) zorientovat. Během doktorátu na EkF VŠB-TU Ostrava a po jeho získání působila jako odborný asistent na téže fakultě, po mateřských dovolených se již plně věnuje psaní textů převážně z oblasti financí. Potkáte ji v magazínech zaměřených na finanční gramotnost, například na Hyperfinance.cz.


Bezvafinance s.r.o.

Společnost Bezvafinance s.r.o. je samostatným online zprostředkovatelem spotřebitelských úvěrů s licencí od České národní banky, soustředí se však i na ostatní osobní finance - ať už je to půjčka, hypotéka, spoření nebo pojištění. Cílem společnosti je nabídnout uživatelům možnost srovnávat nabídky ze světa osobních financí snadno, rychle a online. Jedním ze základních pilířů společnosti je vzdělávání široké veřejnosti na poli osobních financí a zvyšování finanční gramotnosti.

Více informací na https://www.bezvafinance.cz/.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Finanční rady:

Čt   8:00  Před-schválená hypotéka. Lákavá nabídka nebo past? Petr Holub (Zoxo Financial s.r.o.)
Út   8:00  Chytré šetření s chytrou domácností Petr Holub (Zoxo Financial s.r.o.)
Po 10:24  Rozdělený dluhopisový trh Richard Bechník (Swiss Life Select)




Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688