Ministři pro evropské záležitosti jednali o evropském rozpočtu a právním státu
Ministři pro evropské záležitosti jednali o evropském rozpočtu a právním státu
10.07.2023 / 13:36 | Aktualizováno: 10.07.2023 / 14:56
První Rada pro obecné záležitosti (GAC) pod taktovkou španělského předsednictví se konala dne 10. července 2023 v Bruselu. Česko na Radě zastupoval ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák. Ministři členských zemí se zabývali prioritami španělského předsednictví, revizí víceletého finančního rámce a vyhodnocením každoročního dialogu o právním státu.
Na úvod Rady Španělsko stručně odprezentovalo své priority v rámci agendy Rady GAC, kde plánuje pokračovat v debatě o adaptaci EU na budoucí výzvy a také se zaměří na urychlení přístupového procesu kandidátských zemí. Španělské předsednictví se také plánuje na každém setkání této formace věnovat otázkám právního státu. Na prosincové Radě chce pak přijmout závěry Rady k politice rozšíření, a také závěry vyhodnocující každoroční dialog o právním státu.
„Pro Česko je politika rozšíření EU velmi důležitá. Musíme podporovat Ukrajinu a Moldavsko na jejich cestě do EU. Tyto státy potřebují vědět, že jejich budoucnost je v EU, a že patří do naší evropské rodiny. Věřím, že oběma zemím se co nejdříve podaří splnit všechny potřebné kroky k tomu, aby mohly být ještě letos zahájeny přístupové rozhovory, které rád podpořím. Zároveň budu dále usilovat o urychlení přístupového procesu zemí západního Balkánu v závislosti na jejich reformním úsilí,“ říká ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák.
Dalším tématem Rady byla revize víceletého finančního rámce EU pro roky 2021 - 2027. Návrh Evropské komise spočívá v úpravách několika oblastí znamenajících celkové navýšení závazků do roku 2027. Zásadní část nových prostředků by pak měla mířit na podporu Ukrajiny prostřednictvím flexibilního Nástroje na podporu Ukrajiny, který bude čerpán ve formě půjček, grantů a záruk. Komise navrhuje také navýšit prostředky na řízení migrace, posilování vnějších partnerství s klíčovými třetími zeměmi, řešení mimořádných událostí nebo na podporu dlouhodobé konkurenceschopnosti EU v oblasti kritických technologií.
„Neutuchající podpora poskytování pomoci Ukrajině v boji, který již více jak 500 dní svádí s ruským agresorem, je pro nás samozřejmostí, proto oceňuji návrh Komise, který poskytuje rámec pro dlouhodobou a předvídatelnou pomoc této zemi. Celkově však revize víceletého finančního rámce musí zohledňovat současnou hospodářskou a politickou realitu v členských státech,“ říká Dvořák.
Posledním bodem dnešního jednání bylo vyhodnocení každoročního dialogu o právním státu na základě zprávy Evropské komise. Tento dialog má spíše preventivní povahu. Jeho hlavním účelem je identifikace případných rizik v oblasti právního státu a jejich včasná náprava.
„Jsme připraveni aktivně se podílet na diskusi, jak co nejvhodněji posílit ochranu hodnot právního státu. Jsem rád, že nám tento nástroj pomáhá rizika eliminovat případně včas najít jejich řešení,“ uzavírá dnešní setkání ministr Dvořák.
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ocelářská krize v Číně: Ceny železné rudy čelí prudkému oslabení
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Ali Daylami, BITmarkets
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři