TechTower hostil Inovujeme Plzeň, během festivalu došlo k prvnímu testování vodních robotů i prohlídkám Open Days
TechTower hostil Inovujeme Plzeň, během festivalu došlo k prvnímu testování vodních robotů i prohlídkám Open Days
Festival Inovujeme Plzeň, který je jedním z největších českých veletrhů moderních technologií a inovací, poprvé prověřil možnosti technologického parku TechTower na Světovaru. Areál nabídl 2. a 3. června 2023 velkorysý prostor pro téměř 50 vystavovatelů z řad inovativních firem a českých univerzit, místo pro závody ultrarychlých dronů dříve známých jako Dronfest, pro prezentaci složek IZS včetně armády, vodní a záchranné služby i pro návštěvníky, kterých přišlo během dvou dnů kolem šesti tisíc. Další tisícovka sledovala streamovaný přenos. Poprvé byla otestována unikátní vodní nádrž, ve které záchranáři pracovali s vodními roboty v hloubce až deset metrů. Dvoudenní festival zahájili radní města Plzně Daniel Kůs, hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták a švýcarský velvyslanec v České republice J. E. Philippe Guex.
„Inovujeme Plzeň není jen název festivalu, ale je to přesný popis toho, o co se v Plzni snažíme, a co v Plzni budujeme. Říkáme tomu PINE, Plzeňský inovační ekosystém, já tomu říkám ‚od školky ke startupu‘, a je to vlastně snaha nejen implementovat budoucí a současné technologie a inovace do běžných životů tak, aby pomáhaly, ale je to také snaha vychovávat mladou generaci od nejmenších dětí v kroužcích robotiky až po úspěšné startupy, které tady v TechToweru už sídlí,“ řekl při zahájení Daniel Kůs, radní města Plzně pro oblast Smart Cities a podporu podnikání.
Pátý ročník festivalu byl spojen s výstavou Mohou technologie zachránit svět?, která představuje inovativní řešení vyvinutá českými a švýcarskými firmami pro ochranu životního prostředí. Zahájit ji přijel švýcarský velvyslanec v České republice J. E. Philippe Guex. „Budoucnost světa spočívá v mladé generaci. Plzeň se jeví jako velmi inovativní město podporující mladé talenty. Aby se spojili s experty z různých oborů, pořádá zde SIT Port zajímavé projekty jako hackathony a ideathony a brzy budeme součástí jednoho z nich,“ uvedl velvyslanec. Upozornil tak na připravovanou akci – hackathon pro studenty s podtitulem Podívej se na Švýcarsko českýma očima, který výstavu uzavře na konci června. Do té doby je zdarma k vidění ve vnitřních prostorách TechToweru.
Další novinkou, která doprovodila letošní festival Inovujeme Plzeň, bylo uskutečnění prvního ponoru a testování robotů ve vodní nádrži. „Potápěči z vodní záchranné služby zde testovali vodní roboty až na samém dně deset metrů hluboké nádrže. To jsme sice návštěvníkům ukázat nemohli, ale zato u nás mohli vidět filmového Oscara, kterého přivezl hlavní host pátečního programu Horst Burbulla, jenž ocenění získal za sestrojení kamerového teleskopického jeřábu. Jak sám říká, je to Oscar pro Plzeň, neboť přesně v Plzni se tyto jeřáby vyrábějí. O jeho přednášku a možnost vyfotit se s Oscarem byl velký zájem,“ informovala Radana Polešáková, projektová manažerka SIT Portu Správy informačních technologií města Plzně, jež jako městská organizace festival připravila.
Akce byla rozdělena do dvou dnů. Páteční program patřil především studentům středních a vysokých škol, kdy někteří do Plzně přijeli třeba až z Varnsdorfu, Loun nebo Českých Budějovic. Sobotní program byl připraven pro širokou veřejnost, a i přes mnoho dalších akcí v Plzni, které se zaměřily na dětské návštěvníky, přišlo do TechToweru mnoho malých technologických nadšenců. „V obležení byly například expozice Centra robotiky a Techmania Science Center, soutěže od firmy Eurosoftware nebo stánek společnosti Desinsekta, která kromě smart pastí na hlodavce přivezla i živá zvířátka. Zaujaly také ukázky záchrany osob z vyšších pater budovy od hasičského záchranného sboru, prezentace Drony SIT nebo robotičtí psi SPOTi, virtuální realita či závody malých robotů,“ doplnila Radana Polešáková.
V rámci festivalu se uskutečnily i takzvané Open Days. „Pro zájemce jsme připravili několik komentovaných prohlídek areálu, prošli jsme s nimi celou budovu a vzali jsme je do míst, kam se běžně veřejnost nedostane. Zájem byl veliký a lidé byli nadšení z výhledu na široké okolí TechToweru z místnosti v nejvyšším patře SeedUp Space. Snad i proto, že nám přálo hezké počasí,“ uzavřel Tomáš Cholinský, ředitel SIT Portu.
Projekt ITI PMO – Technologický park DRONET – Plzeň Světovar byl spolufinancován z dotace Evropské unie. Na realizaci získalo město dotaci z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OPPIK), SLUŽBY INFRASTRUKTURY – ITI (Plzeň) – I. Výzva.
Editace textu: Monika Krausová
Fotogalerie
Zveřejněno: 7. 6. 2023, Martin Pecuch
Okomentovat na facebooku
Poslední zprávy z rubriky Z regionů:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz