cnb.cz (ČNB)
Makroekonomika  |  24.05.2023 10:24:21

O prázdninách inflace určitě klesne pod desítku - Jan Kubíček, členem bankovní rady ČNB - E15

Rozhovor s Janem Kubíčkem, členem bankovní rady ČNB
Jaroslav Bukovský (E15 24. 5. 2023 strana 2)

Sedmiprocentní sazba je pro inflací zkoušené Česko dostatečná. Země se s ní bude zřejmě ale prát déle, než analytici České národní banky předpokládali. Důvodem je hrozba, že boj se zdivočelými cenami ustrne na půl cesty. „Je pro mě logické držet současné sazby delší dobu, než nám doporučuje model. Abychom si byli jisti, že ekonomiku zchladíme a přesuneme zpět do nízkoinflačního módu. Pro mě osobně to bude pokles jádrové inflace, tedy růst cen neobsahující energie, jednorázové vlivy či potraviny,“ říká člen bankovní rady České národní banky Jan Kubíček.

* Guvernér Aleš Michl nedávno studentům na Vysoké škole ekonomické slíbil, že inflace bude do tří měsíců jednociferná, připojil byste se k němu?

Ano, věřím tomu. Možná to bude dokonce ještě před prázdninami. Už v červnu můžeme jít pod desítku, o prázdninách tam ale klesneme určitě.

* Bude cesta od desetiprocentní inflace k dvouprocentnímu cíli obdobně rychlá?

Bude pokračovat dezinflace s občasnými výkyvy. Připomeňme například loňský říjen, kdy byl zaveden úsporný tarif, který statistický úřad promítl jako snížení cenové hladiny. Takže letos v říjnu uvidíme vzhledem ke srovnávací základně relativně vysoké číslo, jinak bude pokračovat plynulý pokles inflace a v lednu nebo v únoru budeme na cíli. Na začátku roku totiž nastane opačný zoubek směrem dolů.

* Takže cesta k cíli se statistickou berličkou. Bude ale dvouprocentní inflace udržitelná?

Myslím že ano, i když existuje legitimní obava, že až odeznějí ceny energií a všech úsporných tarifů, zda inflace nezůstane na nějakých pěti či šesti procentech. To by bylo samozřejmě nepřijatelně vysoko. Podle mého názoru to nastat nemůže, protože kdyby se k tomu schylovalo, jednoduše necháme sedmiprocentní sazbu déle. Sedmiprocentní sazba je natolik vysoká, že i kdyby byla inflace pět procent, tak ji srazí. K tomu současná sazba stačí.

* Máme nicméně prakticky plnou zaměstnanost, mzdy rychle rostou, stát zatím úspory jen slibuje. Jde mi o to, zda v Česku nepanuje chronicky inflační klima, které znovu ovládne zemi, až Česká národní banka sníží sazby?

To je platný argument, ostatně proto je pro mě logické držet současné sazby delší dobu, než nám doporučuje model. Abychom si byli jisti, že ekonomiku zchladíme a přesuneme zpět do nízkoinflačního módu.

* Co bude oním okamžikem, kdy si budete jisti?

Pro mě osobně to bude pokles jádrové inflace, tedy růst cen neobsahující energie, jednorázové vlivy či potraviny. Jakmile budu mít dostatečnou jistotu poklesu jádrové inflace k cíli, tak si řeknu ano, inflaci jsme zkrotili. A v tu chvíli budu hlasovat pro postupné snižování sazeb.

* Máte představu o konkrétním horizontu?

Jestli to bude v závěru letošního roku, nebo až na začátku příštího, to si netroufnu říct. Je možné, že to bude už v posledním čtvrtletí letošního roku. Nějakou dobu jsme úrokovou sazbu drželi pod doporučením modelu, teď ji zase budeme držet déle, než by radil model. Ten doporučoval ještě nedávno osm procent, teď radí sedm a blíží se okamžik, kdy doporučí, abychom sazby snížili. Ale já bych preferoval je držet déle na současné úrovni.

* Držet dlouho sedmiprocentní sazbu bude ale krom inflace toxické i pro reálnou ekonomiku. Nebylo lepší ji loni ostřeji zvednout a letos už ji snižovat?

Děláme si takový citlivostní scénář a inflace nemá takovou citlivost na úrokovou sazbu, jak se může zdát. Například pokud by byla sazba zpočátku osm procent místo sedmi, inflace by byla nižší zhruba o 0,2 procentního bodu.

* Nezpochybňuje to účinnost měnové politiky jako takové?

Trochu ano, ale jsou tu dva kanály. Úrokové sazby a kurz. Kurz funguje rychleji, ale není příliš ovladatelný. Ale to, že transmise je u nás oslabená, to je fakt. Většina úvěrů firmám v posledních několika kvartálech je v eurech a nemáme na ně žádnou páku. Velmi silně naopak ovlivňujeme třeba hypotéky, tam je 70procentní propad.

* A chcete vlastně tak silný hypoteční propad, není to trochu střelba jinam, než byste chtěli?

Není úplně dobré fungovat jenom přes tak úzký kanál – snižovat sazby, vzbudit hypoteční boom, pak je zase zvýšit a spustit prudké hypoteční zchlazení. Proč by zrovna hypoteční trh měl být nositelem všeho. Chtěl bych se tomu do budoucna vyhnout, takže při snižování sazeb určitě nechci směřovat někam k nule, což tu bylo v minulých letech a vytvořilo to umělý hypoteční boom. To jistě nechci. Na druhou stranu je současný hypoteční trh do jisté míry symptomem toho, že inflační očekávání jsou nižší, než se běžně uvádí. Kdyby totiž měli lidé nyní skutečně vysoká inflační očekávání, proč by neběželi nakupovat nemovitosti?

* Ale neudělali to lidé už v předchozích letech? Nemovitosti si přece jen inflaci „užily“ v předstihu.

Ale pokud máte hodně peněz, anebo přístup k úvěru, tak proč byste nekoupil nemovitosti znovu, abyste se ochránil? Nebo proč nekupují více nějaké dlouhodobé statky? A nevidíme, že by lidé masově nakupovali. Naopak vidíme, že titíž lidé, kteří třeba v dotazníku vyplní, že očekávají desetiprocentní inflaci, jdou a za pět procent si peníze uloží do banky. Jejich jednání tak vlastně neodpovídá tomu, co tvrdí, že očekávají.

* Ale do toho rozhodování možná vstupují i jiné faktory typu strachu z budoucnosti?

To ano, ale to musíme také brát v potaz. Pokud se lidé obávají budoucnosti, snižují spotřebu a zvyšují míru úspor, která je nyní extrémních více než 20 procent, normálně je to kolem dvanácti. A to nám říká, že úroky jsou zřejmě dostatečně vysoko a není potřeba je dál zvyšovat. Ať už z důvodu obav, nebo nižších inflačních očekávání z toho pro mne plyne, že současné úroky jsou adekvátní pro snižování inflace.

* Centrální banka už téměř tradičně tvrdí, že nemovitosti jsou dramaticky nadhodnocené, platí to i v současném inflačním prostředí?

Myslíme si to stále, ke konci loňského roku to bylo skoro o šedesát procent.

* Nadhodnocené vůči čemu vlastně?

Vůči modelově rovnovážné úrovni, která se opírá o příjmy mediánové domácnosti a ke které bych očekával, že se budou ceny nemovitostí blížit. Buď tím, že klesnou, anebo tím, že několik let porostou platy rychleji než ceny nemovitostí. Pak se ukazatele poměru cen k výdělkům dostanou na nějakou realistickou úroveň.

* A to je třeba kolik, řečeno populárními násobky?

Když to mezinárodně srovnám, tak kolem deseti až 12 ročních výdělků, v Praze je to přitom nyní kolem 18násobku, ale je to samozřejmě regionálně diferencované.

* Měl jste jako šéf Národní rozpočtové rady blízko k fiskálu. Jaký očekáváte reálný efekt konsolidačního balíčku?

Nás primárně zajímá jeho dopad do inflace.

* Co z balíčku ji nejvíce zbrzdí?

Snížení dotací. Tam mám nicméně trochu pochybnost, do jaké míry se to vládě podaří. Zatím vidíme, že různé rezorty počítají s takovým či takovým snížením dotací. Nejsem si ale jistý, které konkrétní dotace to jsou, ale předpokládám, že to je promyšlené, anebo se to teprve promyslí. Nicméně pokles dotací čítá 54 miliard, což je poměrně ambiciózní.

* Kdyby balíček prošel tak, jak byl navržen, jaký dopad by měl pro vaše osobní rozhodování?

Pro příští rozhodování ještě asi žádný. Balíček bude realizován až od ledna a ovlivní tak pouze část našeho horizontu měnové politiky. Nicméně pro příští rok by to znamenalo rychlejší pokles úrokových sazeb, než pokud by balíček realizován nebyl.

* Takže příští rok sazby každopádně klesnou?

Zdráhám se něco slibovat na pozadí největšího vojenského konfliktu v Evropě od druhé světové války a dozvuků pandemie. Ale pokud se nestane nic mimořádného, tak ano.

24.05. 10:44  Takových slibů už bylo (deprese)
Diskuse je uzavřena

Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:

Et 15:49  Americké výrobní PMI mírně nad očekáváním X-Trade Brokers (XTB)
Et 15:27  USA: Žádosti o dávky v nezaměstnanosti klesly (2.1.2025) ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)
Et 11:33  Další měsíc špatných zpráv z průmyslu Cyrrus (Cyrrus)







Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688