Česká věda, české firmy a česká rozvojová pomoc se prezentovala na energetickém summitu v Neumu
Česká věda, české firmy a česká rozvojová pomoc se prezentovala na energetickém summitu v Neumu
12.05.2023 / 13:43 | Aktualizováno: 15.05.2023 / 15:40
Česká republika, prostřednictvím projektu ekonomické diplomacie, společně s vládou Spojených států amerických prostřednictvím programu USAID EPA, Britským velvyslanectvím v Sarajevu, Evropskou unií v Bosně a Hercegovině, Německou federální vládou, Rozvojovým programem OSN (UNDP) v Bosně a Hercegovině byly organizátorem letošního energetického summitu, který se konal od 26. do 28. dubna v Neumu.
Sedmý ročník summitu se nesl v duchu se vzkazy od nejvyšších mezinárodních představitelů v Bosně a Hercegovině, včetně velvyslankyně České republiky v Bosně a Hercegovině Ivany Hlavsové, která v rámci svého vystoupení zmínila: „Přenos znalostí a zkušeností z České republiky do Bosny a Hercegoviny, a to jak z veřejného, tak soukromého sektoru, je něco, na co jsme nesmírně hrdí, a proto je pro nás důležité být součástí dnešní akce. Česká expertíza v oblasti energetické účinnosti, kybernetické bezpečnosti a dalších souvisejících témat je příležitostí k posílení vztahů mezi našimi zeměmi prostřednictvím ekonomické a rozvojové spolupráce.“.
Hlavním poselstvím pro účastníky byla zpráva od mezinárodní komunity, aby příslušné orgány urychlily postupy tak, aby energetický sektor byl integrován, harmonizován s normami a právními rámci Evropské unie, chráněné před kybernetickými hrozbami i hrozbami dodávek a zaměřené na zelené udržitelné zdroje energie. Na letošním Energy Summitu se sešli zástupci výkonných a legislativních orgánů v Bosně a Hercegovině, domácí i zahraniční odborníci v oblasti energetiky i podnikatelské subjekty. Mezi řečníky na odborných panelech o energetické transformaci, energetické účinnosti v obytných a veřejných budovách a kybernetické bezpečnosti se o své názory a doporučení podělili někteří špičkoví odborníci ve zmíněných oblastech z České republiky.
V rámci panelu k tématu nevyužitého potenciálu pro energetickou účinnost obytných budov vystoupil Wojciech Belch z Univerzitního centra energetický efektivních budov ČVUT v Praze a v rámci svého vystoupení představil centrum a zmínil: „…, že centrum je připravené sdílet výsledky svého vývoje a výzkumu s bosenskými partnery.“ Dále pak hovořil o tom, že: Energetická účinnost v obytných budovách není jen o technologiích, ale také spolupráci mezi zúčastněnými stranami, které budovy využívají. Cílem má být najít dokonalou shodu mezi výrobou a spotřebou energie.“
V panelu o kybernetické bezpečnosti v energetice vystoupil Pavel Mazánek, představitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost ČR. Jeho příspěvek na panelu byl o systému ochrany před kybernetickými útoky na veřejné instituce v České republice i o příkladu jednoho takového útoku na zdravotnictví. Pan Mazánek rovněž zmínil plánovanou spolupráci mezi NUKIB a bosenskými institucemi v rámci projektů rozvojové spolupráce.
Seniorní specialistka pro energetickou bezpečnost na Ministerstvu zahraničních věcí ČR, Kornélie Gatica Gronská sdílela zkušenost České republiky v oblasti energetické krize v rámci českého předsedniství v Radě Evropské unie. Její vystoupení v rámci úvodního panelu summitu vyvolalo pozitivní reakci dalších vystupujících a publika. Mezi zajímavými poznatky, které Kornélie uvedla, lze zmínit názor, že: „…, energetická krize, ke které došlo, je impulsem, který jsme všichni potřebovali, abychom se posunuli vpřed". Po vystoupeních českých zástupců na panelech byl vidět zájem bosenských partnerů o jejich expertízu. Někteří z nich poskytli i rozhovor místním médiím.
Během tří dnů summitu mělo přes 500 návštěvníků v Neumu možnost navštívit Český stánek, kde měli možnost seznámit se s činností a výrobním programem českých firem jako jsou: Sigma Pumpy s.r.o. - úspěšný český výrobce čerpadel pro stavebnictví, těžké strojírenství, chemický, hutnický a další průmysl „Bylo velmi užitečné zúčastnit se tohoto summitu, kde jsme se dozvěděli mnoho o potřebách domácího trhu, získali nové obchodní kontakty, uskutečnili četná jednání s potenciálními domácími partnery.“, uvedl obchodní zástupce Jakub Ptáček. Dále pak byl přítomný TechOrgs.r.o. - firma zabývající se komplexními dodávkami projektů technického vybavení, česká společnost Dekonta a.s. - nabízí komplexní balíček ekologických služeb, a stala se jednou z předních environmentálních společností ve střední a východní Evropě, GTD s.r.o., - prodejce tepelných čerpadel, Fans s.r.o. - je dodavatelem investičních celků, služeb a produktů pro energetiku a průmysl, zaměřuje se na dodávky na klíč a na modernizace elektráren a průmyslových provozů, dále pak společnosti jako je Marlenka a.s.,Budějovický Budvara.s. a Pivovar Bubeneč s.r.o.. Kromě společností se akce zúčastnil zástupce Komory architektů ČR.
Samotný summit měl velmi velkou mediální pozornost. Níže přikládáme několik odkazů na mediální výstupy v místních médiích.
Začal Energetický summit v Bosně a Hercegovině 2023
https://business-magazine.ba/2023/04/26/poceo-energetski-samit-bih-2023/
V Neumu začal Energetický summit: velvyslanci USA, Velké Británie, Česka a Německa vyslali důležité zprávy
Představeno NEKP pro Bosnu a Hercegovinu: odstavují se tepelné elektrárny a otevírají se elektrárny na obnovitelné zdroje energie s kapacitou 2 000 MW
Aleš Ottmár, Ines Terza, Velvyslanectví ČR v Sarajevu
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato překonává jeden rekord za druhým, měď a železná ruda také rostou
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři