mzv.cz (MZv ČR)
Ze světa  |  15.05.2023 15:40:00

Česká věda, české firmy a česká rozvojová pomoc se prezentovala na energetickém summitu v Neumu

Česká věda, české firmy a česká rozvojová pomoc se prezentovala na energetickém summitu v Neumu

12.05.2023 / 13:43 | Aktualizováno: 15.05.2023 / 15:40

Česká republika, prostřednictvím projektu ekonomické diplomacie, společně s vládou Spojených států amerických prostřednictvím programu USAID EPA, Britským velvyslanectvím v Sarajevu, Evropskou unií v Bosně a Hercegovině, Německou federální vládou, Rozvojovým programem OSN (UNDP) v Bosně a Hercegovině byly organizátorem letošního energetického summitu, který se konal od 26. do 28. dubna v Neumu.

Sedmý ročník summitu se nesl v duchu se vzkazy od nejvyšších mezinárodních představitelů v Bosně a Hercegovině, včetně velvyslankyně České republiky v Bosně a Hercegovině Ivany Hlavsové, která v rámci svého vystoupení zmínila: „Přenos znalostí a zkušeností z České republiky do Bosny a Hercegoviny, a to jak z veřejného, tak soukromého sektoru, je něco, na co jsme nesmírně hrdí, a proto je pro nás důležité být součástí dnešní akce. Česká expertíza v oblasti energetické účinnosti, kybernetické bezpečnosti a dalších souvisejících témat je příležitostí k posílení vztahů mezi našimi zeměmi prostřednictvím ekonomické a rozvojové spolupráce.“.

Hlavním poselstvím pro účastníky byla zpráva od mezinárodní komunity, aby příslušné orgány urychlily postupy tak, aby energetický sektor byl integrován, harmonizován s normami a právními rámci Evropské unie, chráněné před kybernetickými hrozbami i hrozbami dodávek a zaměřené na zelené udržitelné zdroje energie. Na letošním Energy Summitu se sešli zástupci výkonných a legislativních orgánů v Bosně a Hercegovině, domácí i zahraniční odborníci v oblasti energetiky i podnikatelské subjekty. Mezi řečníky na odborných panelech o energetické transformaci, energetické účinnosti v obytných a veřejných budovách a kybernetické bezpečnosti se o své názory a doporučení podělili někteří špičkoví odborníci ve zmíněných oblastech z České republiky.

V rámci panelu k tématu nevyužitého potenciálu pro energetickou účinnost obytných budov vystoupil Wojciech Belch z Univerzitního centra energetický efektivních budov ČVUT v Praze a v rámci svého vystoupení představil centrum a zmínil: „…, že centrum je připravené sdílet výsledky svého vývoje a výzkumu s bosenskými partnery.“ Dále pak hovořil o tom, že: Energetická účinnost v obytných budovách není jen o technologiích, ale také spolupráci mezi zúčastněnými stranami, které budovy využívají. Cílem má být najít dokonalou shodu mezi výrobou a spotřebou energie.

V panelu o kybernetické bezpečnosti v energetice vystoupil Pavel Mazánek, představitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost ČR. Jeho příspěvek na panelu byl o systému ochrany před kybernetickými útoky na veřejné instituce v České republice i o příkladu jednoho takového útoku na zdravotnictví. Pan Mazánek rovněž zmínil plánovanou spolupráci mezi NUKIB a bosenskými institucemi v rámci projektů rozvojové spolupráce.

Seniorní specialistka pro energetickou bezpečnost na Ministerstvu zahraničních věcí ČR, Kornélie Gatica Gronská sdílela zkušenost České republiky v oblasti energetické krize v rámci českého předsedniství v Radě Evropské unie. Její vystoupení v rámci úvodního panelu summitu vyvolalo pozitivní reakci dalších vystupujících a publika. Mezi zajímavými poznatky, které Kornélie uvedla, lze zmínit názor, že: „…, energetická krize, ke které došlo, je impulsem, který jsme všichni potřebovali, abychom se posunuli vpřed". Po vystoupeních českých zástupců na panelech byl vidět zájem bosenských partnerů o jejich expertízu. Někteří z nich poskytli i rozhovor místním médiím.

Během tří dnů summitu mělo přes 500 návštěvníků v Neumu možnost navštívit Český stánek, kde měli možnost seznámit se s činností a výrobním programem českých firem jako jsou: Sigma Pumpy s.r.o. - úspěšný český výrobce čerpadel pro stavebnictví, těžké strojírenství, chemický, hutnický a další průmysl „Bylo velmi užitečné zúčastnit se tohoto summitu, kde jsme se dozvěděli mnoho o potřebách domácího trhu, získali nové obchodní kontakty, uskutečnili četná jednání s potenciálními domácími partnery.“, uvedl obchodní zástupce Jakub Ptáček. Dále pak byl přítomný TechOrgs.r.o. - firma zabývající se komplexními dodávkami projektů technického vybavení, česká společnost Dekonta a.s. - nabízí komplexní balíček ekologických služeb, a stala se jednou z předních environmentálních společností ve střední a východní Evropě, GTD s.r.o., - prodejce tepelných čerpadel, Fans s.r.o. - je dodavatelem investičních celků, služeb a produktů pro energetiku a průmysl, zaměřuje se na dodávky na klíč a na modernizace elektráren a průmyslových provozů, dále pak společnosti jako je Marlenka a.s.,Budějovický Budvara.s. a Pivovar Bubeneč s.r.o.. Kromě společností se akce zúčastnil zástupce Komory architektů ČR.

Samotný summit měl velmi velkou mediální pozornost. Níže přikládáme několik odkazů na mediální výstupy v místních médiích.

Začal Energetický summit v Bosně a Hercegovině 2023

https://business-magazine.ba/2023/04/26/poceo-energetski-samit-bih-2023/

V Neumu začal Energetický summit: velvyslanci USA, Velké Británie, Česka a Německa vyslali důležité zprávy

https://www.klix.ba/biznis/privreda/u-neumu-poceo-energetski-samit-ambasadori-sad-velike-britanije-i-njemacke-uputili-vazne-poruke/230426120

Představeno NEKP pro Bosnu a Hercegovinu: odstavují se tepelné elektrárny a otevírají se elektrárny na obnovitelné zdroje energie s kapacitou 2 000 MW

https://balkangreenenergynews.com/rs/predstavljen-nekp-za-bih-gase-se-termoelektrane-a-otvaraju-elektrane-na-obnovljivu-energiju-snage-2-000-mw/

Aleš Ottmár, Ines Terza, Velvyslanectví ČR v Sarajevu


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Ze světa:

Pá 12:52  Evropský Parlament rozhodl o složení svých výborů europarl.europa.eu (Evropský parlament)
Pá 11:23  Požár ve Slovinském krasu mzv.cz (MZv ČR)
Pá   0:57  Týden české kuchyně v Santiagu de Chile mzv.cz (MZv ČR)
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688