Průzkum EY ukázal výrazné rozdíly mezi českými a globálními společnostmi v postojích ke klimatickým opatřením
Společnosti v Česku snížily v průměru emise skleníkových plynů o 19 % oproti výchozímu stavu, a tedy výrazně méně než globální společnosti, které dosáhly snížení o zhruba polovinu větší (28 %)[1]. Obdobně mají české společnosti nižší cíle v dalším snižování emisí, když plánují jejich snížení o 32 %, zatímco globální společnosti o 40 %.1 Vyplývá to z průzkumu globální hodnoty udržitelnosti v roce 2023 společnosti EY, v němž poradenská společnost identifikovala případy, kdy se domácí výsledky statisticky významně lišily od světových.
V porovnání s globálními společnostmi se ty v Česku méně obávají fyzických, právních a reputačních rizik spojených s klimatem[2]. Naopak jsou ke snižování emisí více motivovány potřebou dodržování předpisů (69 %), když pro světové společnosti dosahuje tato motivace jen 47 %.
„Zábrany českých firem v agendě změny klimatu mohou být způsobeny jejich pesimismem ohledně cílů v oblasti změny klimatu,“ komentovala výsledky Alice Machová, partnerka EY pro udržitelný rozvoj a CFO agendu.
Tento názor odráží další významné rozdíly ve výsledcích. Tomu, že svět se vyhne zvýšení průměrné globální teploty o 1,5 stupně, věří 65 % globálních společností, a jen 12 % společností v Česku. Obdobně je diametrální rozpor v názoru, že svět dosáhne nulových emisí do roku 2050: z 69 % tomu věří globální firmy jen oproti 6 % českých společností.
„Někdy až propastné rozdíly mezi názory českých a globálních firem je třeba vnímat v kontextu rozdílné struktury hospodářství. Zejména český průmysl stále patří mezi energeticky nejnáročnější v EU,“ doplnila Alice Machová.
Obavy, že klimatická opatření negativně ovlivní provoz nebo finanční výkonnost, jsou převládající jen u 36 % globálních společností, zatímco v Česku jsou u nadpoloviční většiny (53 %). Překážkou pro zavádění opatření na snížení emisí je také vyšší nejistota v důsledku ekonomických nebo geopolitických problémů: zatímco u globálních společností se jedná 29 %, české je takto vnímají ze 47 %. A nepomáhá podle nich ani stát. Vlády poskytují správné vedení a podporu pro účinné řešení změny klimatu podle 67 % globálních firem, zatímco v Česku si to myslí jen 22 % dotazovaných společností.
I přes výše uvedené se české společnosti na rozdíl od svých globálních protějšků tolik nepotýkají s interními překážkami při realizaci své klimatické agendy. Například globální společnosti z celých 69 % vnímají jako překážku pokroku v oblasti změny klimatu fakt, že mají příliš mnoho různých iniciativ, které si navzájem konkurují, namísto jednotného přístupu. České firmy toto jako problém vnímají jen z jedné třetiny.
EY v průzkumu porovnávala globální hodnoty udržitelnosti 2022 (n = 506) s výsledky průzkumu pro Česko (n = 51).[1] Hodnoty snížení i závazků jsou stanoveny oproti tzv. baseline, tedy výchozímu roku, a k cílovému roku, které si samy společnosti stanovují.
[2] Do jaké míry je vaše organizace vystavena každému z následujících rizik souvisejících s klimatem – střední/vysoká expozice
• Fyzická rizika - 83 % svět oproti 59 % Česká republika
• Politická a právní rizika - 78 % svět vs. 53 % Česká republika
• Reputační rizika - 83 % svět vs. 61 % Česká republika
EY Česká republika
EY je předním celosvětovým poskytovatelem odborných poradenských služeb v oblasti auditu, daní, transakčního a podnikového poradenství.
Znalost problematiky a kvalita služeb, které poskytujeme, přispívají k posilování důvěry v kapitálové trhy i v ekonomiky celého světa.
Výjimečný lidský a odborný potenciál nám umožňuje hrát významnou roli při vytváření lepšího prostředí pro naše zaměstnance, klienty i pro širší společnost.
Více informací na: www.ey.com/cs_cz
Poslední zprávy z rubriky Podnikání:
Přečtěte si také:
Prezentace
04.09.2024 Akciové portfolio Tomáše Vranky: Alphabet má…
02.09.2024 Nvidia opět překonala očekávání! Investoři…
29.08.2024 Změny v povinném ručení se blíží. Řidiči,…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Ropa padá na roční minima! Kam až poklesnou ceny pohonných hmot?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz