Kde se vzal raketový nárůst poplatků?
Pokud jste v posledních dnech zkoušeli poslat bitcoinovou transakci, nemohli jste si nevšimnout výrazně zvýšených transakčních poplatků. Spousta uživatelů bila na poplach, že se jedná o útok na Bitcoin. Přitom se stalo jediné – cirkus spekulantů s NFT obrázky a psími meme-tokeny dorazil i na nejstarší kryptoměnovou síť světa.
Počátkem tohoto roku rozdmýchal velké vášně upgrade bitcoinového protokolu s názvem Ordinals, což byly zkráceně – i když trošku nepřesně – řečeno NFT obrázky na bitcoinové síti.
Dopadlo to tak, jak byste čekali. Spekulantům došly peníze na platby masivních poplatků za velké transakce. Nepříliš povedené obrázky nebo vykradené sbírky z Etherea totiž kupodivu (téměř) nikdo nechtěl kupovat. Bublina splaskla, jen to celé trvalo ještě kratší dobu – pouhých několik týdnů.
Rekordní poplatky i počet nezpracovaných transakcí
Přesto jsme však poměrně nečekaně okolo Dne vítězství (8. 5.) zaznamenali průměrné poplatky i přes 600 sat/vB! Průměrná transakce tak mohla uživatele stát i 2,5 až 3 tisíce korun. Bitcoin se na první pohled stal zcela nepoužitelný – v jeden moment čekalo na zpracování až 500 000 transakcí.
Někdo totiž dostal „skvělý“ nápad, kterým lze Ordinals využít i jinak. Krom „NFT“ tak dorazila i karavana „shitcoinerů“ – tedy kultura spekulantů obchodujících tokeny bez jakékoliv vnitřní hodnoty za účelem okradení co největšího množství naivních „investorů“.
Aniž bychom zabíhali do přílišných technických detailů, celý proces tvorby těchto tokenů do blockchainu je udělaný tak, že vyžaduje obrovské množství malých transakcí. A to se ukázalo jako ještě horší způsob, jak potrápit uživatele bitcoinové sítě, než březnové šílenství s obrázky.
Bohužel tak nejde o nic jiného, než o další líheň podvodných pump-n-dump schémat, která zažívají prudký nárůst ceny přílivem kapitálu od spekulantů, pod kterými o něco později někdo nemilosrdně „podtrhne koberec.“
I jako bitcoinový maximalista však na celém šílenství s Ordinals a meme-tokeny shledávám i několik pozitiv. Jaké to jsou, si můžete přečíst v pokračování tohoto článku na blogu Simplecoin. Už teď vás ale můžu ujistit, že „všechno zlé je pro Bitcoin dobré“ a ten z toho vyjde ještě silnější než dřív.
František Marek
Mojí misí je rozšířit pochopení Bitcoinu mezi běžné lidi. Byla to právě absence přístupných informací o Bitcoinu, která mě v roce 2014 odradila od investice do něj. Nakonec jsem do králičí nory spadl až v roce 2021, tedy přesně včas, abych s Bitcoinem zažil jeho první opravdovou finanční krizi. Moje odhodlání sílí každým dnem - rozpadající se současný finanční systém totiž dává Bitcoinu víc a víc za pravdu.
Simplecoin
Simplecoin je nejstarší česká online směnárna kryptoměn. Zaměřuje se na bezpečnost, transparentnost, uživatelsky přívětivou podporu a zákaznický servis. V současné době nabízí nákup devíti různých kryptoměn za CZK nebo EUR a připravuje další rozšíření nabídky.
Více informací na simplecoin.eu/cs.
Poslední zprávy z rubriky Okénko kryptoměny:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato překonává jeden rekord za druhým, měď a železná ruda také rostou
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři