Tuzemská inflace překvapila meziměsíčním poklesem (Komentář)
Dubnový vývoj tuzemských spotřebitelských cen překvapil výrazně směrem dolů, když ceny meziměsíčně klesly o 0,2 %, zatímco konsensus trhu předpokládal růst o 0,4 %. Meziroční inflace s přispěním vysoké srovnávací základny tak pokračovala ve svižném poklesu a v dubnu zpomalila na 12,7 % z březnových 15,0 %. K meziměsíčnímu snížení výrazně přispělo zlevnění potravin (o 1,6 % m/m). Nicméně ke zpomalení výrazněji přispěla tentokrát i jádrová složka, když její meziroční růst zpomalil z březnových 11,5 % na 10,0 % v dubnu. Více jsme psali zde: https://bit.ly/CPI_Apr23_CZ.
Další vysoce sledovanou událostí bylo u nás zveřejnění vládního konsolidačního balíčku. Opatření by měla podle vlády vést ke snížení deficitu na příští rok o 94 mld. CZK. Konzistentně s prognózou Ministerstva financí (MF) by to znamenalo poměrně výrazné snížení deficitu na 1,8 % HDP z letošních odhadovaných 3,5 %. Naše očekávání ohledně letošního překročení hranice 300 mld. CZK (schválený plán MF počítá s deficitem 295 mld. CZK) implikuje v souladu s naší dubnovou prognózou lehce horší výsledek ve výši 3,9 % HDP. Vzhledem k absenci výraznější konsolidace veřejných financí v nové prognóze ČNB, tato opatření zřejmě představují protiinflační faktor vůči prognóze centrální banky, byť většina bankovní rady naopak akcentuje proinflační rizika uvolněné fiskální politiky. Detailněji jsme se hospodaření vlády věnovali v komentáři k dubnové bilanci státního rozpočtu, k dispozici je zde https://bit.ly/3Volisl, či v posledních Ekonomických výhledech (https://bit.ly/CEO_2Q23_CZ).
Ceny průmyslových výrobců v USA potvrdily pokračující dezinflační trend ve výrobní sféře, když jejich meziroční růst v dubnu zpomalil na 2,3 % (vs konsensus 2,5 %) z březnových 2,7 %. Týdenní statistika o nových žádostech o podporu v nezaměstnanosti zase překvapila směrem nahoru, když vzrostla na nejvyšší úroveň od října 2021 (264 tis. vs konsensus 245 tis.). Dezinflační trend a mírné známky ochlazování trhu práce opět zvýšily sázky finančního trhu na tempo snižování sazeb Fedu. V úhrnu do konce roku již čekají pokles klíčové sazby o zhruba 84 bb (+18 bb za poslední dva dny).
Americká data přiživila tendenci posilujícího dolaru, který se již od rána vůči euru pohybuje na silnějších úrovních (o 0,6 %). Překvapivě výraznější pokles tuzemské inflace dnes výrazně posílil sázky na tempo snižování úrokových sazeb ČNB, v úhrnu je již očekáván pokles o zhruba 125 bb v horizontu devíti měsíců (+23 bb během dneška). To příliš neprospělo české koruně, která vůči euru ztratila 0,3 %. Ostatní středoevropské měny dnes také ztrácely, maďarský forint a polský zlotý oslabily o zhruba 0,5 %.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?