mzv.cz (MZv ČR)
Věda a výzkum  |  08.05.2023 22:25:00

Český kosmický průmysl roste a je potřeba toho využít. Příležitosti jsou i v Kanadě.

Na začátku května proběhla společná akce zemí V4 a zástupců kanadského vesmírného sektoru. Hlavní součástí setkání zaměřeného na představení kosmických aktivit byl webinář, do kterého se zapojili i představitelé české vesmírné komunity, kteří tak měli možnost představit kanadským účastníkům potenciál českého space průmyslu včetně úspěchů, kterých český průmysl v posledních letech dosáhl. Akce se konala jen den poté, co ministr zahraničí Jan Lipavský ve Spojených státech podepsal dohodu Artemis Accords.

Cílem setkání, které země V4 zorganizovaly ve spolupráci s kanadskou agenturou Canadian Space Agency, bylo představení evropských aktivit v oblasti vesmírného průmyslu, včetně dosažených úspěchů a plánovaných aktivit, a přilákat Kanaďany ke spolupráci. Akce nemohla mít lepší načasování, minimálně tedy pro Českou republiku. Ministr zahraničí Jan Lipavský totiž jen den před akcí podepsal v sídle NASA důležité ujednání Artemis Accords, iniciativu NASA pro spolupráci při průzkumu vesmíru, včetně Měsíce a Marsu. Česká republika se tímto podpisem zařadila jako 24. země do prestižního klubu signatářů dohody, která nabízí českému průmyslu a vědě a výzkumu obrovské příležitosti podílet se nejen na programu Artemis, ale rovněž otevírá možnosti pro budoucí rozsáhlejší výzkum vesmíru. České republice se díky této události dostalo zvláštní pozornosti a uznání i ze strany zástupců kanadské agentury Canadian Space Agancy, která V4 delegaci hostila ve svém sídle v Saint-Hubert nedaleko Montrealu.

Kanada, která je od roku 1979 spolupracující zemí evropské agentury ESA a k dohodě Artemis přistoupila jako osmá země v pořadí, významně přispěla svým kosmickým výzkumem a vývojem k rozvoji vědy a techniky. Aktuálně se Kanada podílí na několika programech Evropské kosmické agentury ESA v oblasti družicové komunikace, pozorování Země, průzkumu, navigace a vývoje obecných technologií. V souvislosti s pozorováním země a sběrem a využitím důležitých dat kanadská vláda loni představila novou strategii satelitního pozorování Země, která má prostřednictvím přesných satelitních dat pomoci kromě jiného v boji proti změně klimatu. Snaha o rozšíření využití satelitních dat představuje příležitost i pro české subjekty zabývající kosmickými technologiemi. V letošním roce pak kanadská vláda oznámila v rámci nového kanadského rozpočtu investice ve výši 2,5 miliard kanadských dolarů, které budou směřovat do dalšího rozvoje kanadského výzkumu vesmíru. Investice mají podpořit pokračující kanadskou účast na Mezinárodní vesmírné stanici, kanadský výzkum na lunární stanici Gateway a také pomoci urychlit vývoj nových vesmírných technologií. Současně investice prostřednictvím další fáze programu Lunar Exploration Accelerator Program umožní vývoj také nových technologií pro lunární užitkové vozidlo.

Celá akce se nesla v duchu představení vesmírné komunity jednotlivých zemí V4 a Kanady s cílem najít průsečíky a příležitosti pro spolupráci. Česká republika byla zastoupena zástupcem Oddělení kosmických technologií a aplikací z Ministerstva dopravy ČR, který představil Národní kosmický plán a zdůraznil strategický význam vesmírného sektoru s jeho významnou přidanou hodnotou pro českou společnost. Upozornil rovněž na významné zapojení České republiky do mezinárodních vesmírných struktur a rostoucí investice do jednotlivých vesmírných oblastí. Zájem Kanaďanů vzbudila informace o úspěšném podnikatelském inkubátoru Evropské kosmické agentury ESA BIC v Praze, který v České republice spravuje agentura CzechInvest, a do kterého bylo zapojeno již více než 40 firem.

Zástupci V4 při setkání s Canadian Space Agency

Českou firemní sféru zastoupil Brno Space Cluster, který zastupuje v poslední době významně rostoucí komunitu vesmírných firem právě v tomto regionu. V souvislosti s Brnem je bez pochyby potřeba zmínit společnost S.A.B. Aerospace, které se v loňském roce podařilo získat významný kontrakt s ESA na vývoj a výrobu pokročilého typu zařízení pro hladké vypouštění družic do vesmíru. Jsou zde ale další české firmy, které mají nejen co nabídnout, ale mají konkrétní zájem o vstup na kanadský trh. Jedná se například o technologie v oblasti pozorování země a sběru dat či vybudování sítě pozemních komunikačních stanic. Pozornost přítomných si získala i informace o otevření nového, svého druhu jediného magisterského studijního programu v ČR při Vysokém technickém učení v Brně zaměřeného na vesmírný průmysl.

Zástupce firmy Advacam prezentoval na závěr českého představení unikátní inovativní radiační technologie a aplikace a zároveň představil zapojení firmy do několika projektů v rámci mise Artemis a lunární stanice Gateway, do kterých je zapojena i Canadian Space Agency.

Důležité postavení České republiky ve vesmírných strukturách i rostoucí úspěchy českých firem mohou české versmírné komunitě při hledání partnera či proniknutí na kanadský trh v kombinaci s kanadskou snahou o podporu svého významného postavení ve vesmíru jen pomoci. Na společnou V4 akci by ambasáda v Ottawě ráda spolu se zástupci českých vesmírných uskupení včetně bněnského klastru navázala česko-kanadským pokračováním, kterého by se mohlo zúčastnit více zainteresovaných firem na obou stranách.

Jan Kubačka, ekonomický diplomat
Velvyslanectví ČR v Ottawě


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688