Česká národní banka drží sazby stabilní
ČNB podle očekávání ponechala sazby beze změny, jestřábí hlasy v bankovní radě však viditelně sílí. Tři členové bankovní rady tentokrát zvedli ruku pro zvýšení sazeb o 25 bps. Současně s tím guvernér zdůraznil, že k růstu sazeb může dojít na dalších zasedáních a trhy mohou být překvapené jak pozdějším načasováním prvního poklesu úrokových sazeb, tak i vyšším vrcholem sazeb v nejbližších měsících.
Za dnešním rozhodnutím stála nová prognóza centrální banky, která počítá s rychlejším růstem HDP (pro rok 2023 i 2024) a vyšší inflací (pro rok 2023) než prognóza únorová. Trochu paradoxně však nová prognóza implikuje nižší úroveň úrokových sazeb - respektive jejich stabilitu na 7 % a postupný pokles od třetího kvartálu tohoto roku. Je to ovšem dáno předpokladem výrazně silnějšího kurzu koruny (oproti zimě). Přiblížením výhledu kurzu realitě však centrální banka přišla o jedno proti-inflační riziko (které měla jako rezervu v boji s inflací). A na druhé straně v posledních měsících bezesporu zesílila řada pro-inflačních rizik, která nakonec vedla tři členy bankovní rady k podpoře dalšího navýšení úrokových sazeb.
Vedle obav z neukotvených inflačních očekávání Aleš Michl akcentoval mezi pro-inflačními riziky zejména rychlejší dynamiku mezd a výrazně rychlejší zadlužování vlády. Bude ještě důležité počkat si na zápis z dnešního zasedání a zjistit více o probíhající interní debatě v bankovní radě. Zdá se však, že o růstu nebo stabilitě sazeb nakonec rozhodne právě dynamika mezd a další vývoj veřejných financí a plánů vlády na jejich konsolidaci.
Podle dostupných údajů odhadujeme, že do červnového zasedání uvidíme poměrně výrazné zrychlení mezd za první kvartál (blízké dvojciferným hodnotám). Současně s tím budeme mít k dispozici další relativně špatný výsledek hospodaření státu za květen (deficit 230-240 mld. CZK) a stále relativně vysokou inflaci (v blízkosti 13 %). To vše bude nahrávat tomu, že debata nad dalším zvýšením sazeb může být v červnu skutečně vážná.
My však zatím v základním scénáři považujeme za o něco pravděpodobnější pokračující stabilitu úrokových sazeb. Napovídají tomu ostatně trochu i alternativní scénáře, které si bankovní rada nechala měnovou sekcí připravit - jeden z nich předpokládá neukotvená inflační očekávání v ekonomice a i v tomto případě by podle guvernéra mělo “stačit” ponechat úrokové sazby delší dobu na “vyšších úrovních”. Zatím proto i nadále předpokládáme stabilitu úrokových sazeb do Q4 2023 a pak jejich pozvolný pokles. Rizika jsou ovšem jednoznačně vychýlena směrem k pozdějšímu poklesu úrokových sazeb (možná nakonec až v roce 2024).
Další zprávy o bankách
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
04.09.2024 Akciové portfolio Tomáše Vranky: Alphabet má…
02.09.2024 Nvidia opět překonala očekávání! Investoři…
29.08.2024 Změny v povinném ručení se blíží. Řidiči,…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Ropa padá na roční minima! Kam až poklesnou ceny pohonných hmot?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Okénko finanční rady
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Druhý ročník soutěže „Podnikám s rozumem“ startuje – zapojte své studenty a získejte hodnotné ceny!
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Swiss Life Hypoindex září 2024: Pesimistické předpovědi se naplňují
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Drahé emisní povolenky v roce 2030: Jak ovlivní účty za energie?
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Mám malou spotřebu elektřiny, vyplatí se mi měnit dodavatele?
Josef Pavelec, Dálnička.cz
Marek Pokorný, Portu
Průzkum: Většina mladých Čechů si přivydělává kvůli finanční nezávislosti
Martin Steiner, BNP Paribas Cardif Pojišťovna