Vývoj na devizovém trhu – ranní zprávy 20.04.2023
Klíčové události
- ČR: Ceny průmyslových výrobců v březnu poklesly o 1,0 % m/m a meziroční růst zpomalil na 10,2 % z únorových 16 %. Ceny zemědělských výrobců v březnu poklesly o 3,2 % m/m a vzrostly o 11,6 % r/r.
- Eurozóna: Běžný účet platební bilance v únoru skončil přebytkem ve výši 21,3 mld. eur. Spotřebitelské ceny HICP v březnu finálně vzrostly o 0,9 % m/m, o 6,9 % r/r a o 5,7 % r/r v jádrové složce.
Vývoj na devizovém trhu
- EURCZK: Obchodování koruny vůči euru toho ve středu příliš zajímavého nenabídlo a odehrávalo se primárně v okolí hladiny 23,45 CZK/EUR. V průběhu odpoledne koruna krátce posílila pod hladinu 23,40. Březnové ceny ve výrobě potvrdily, že silné inflační tlaky pomalu odeznívají. V případě zemědělství i průmyslu to platí jak pro meziměsíční tak i meziroční srovnání, když důležitou roli hraje pozvolný pokles cen energií. Mírný meziměsíční pokles cen potravinářských výrobků (-0,3 % m/m) v kombinaci s vývojem cen v zemědělství zvětšují šance na postupnou stabilizaci cen potravin ve spotřebitelské inflaci. Mírné zpomalení meziroční cenové dynamiky se v březnu týkalo i stavebnictví (9,4 % r/r), zatímco meziroční tempo růstu cen tržních služeb mírně zrychlilo (5,7 % r/r). V meziměsíčním srovnání ceny stavebních prací i ceny tržních služeb vzrostly.
- USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se koruna ve středu pohybovala v rozmezí 21,30 – 21,50 CZK/USD. Dopolední zisky koruna odpoledne odevzdala. Vůči polskému zlotému koruna dále pozvolna oslabovala až na úroveň 5,08 CZK/PLN.
- EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn byl včera zajímavý především vývoj maďarského forintu, který vůči euru výrazně oslabil z ranních 372 až na 379 HUF/EUR. Důvodem byl rozhovor s viceprezidentem Maďarské centrální banky (MNB) B. Virágem, ve kterém Virág naznačil, že MNB může na zasedání v příštím týdnu snížit 25 % zápůjční sazbu a postupně začít normalizovat měnovou politiku, tj. snižovat sazby. Právě velmi vysoké úrokové sazby byly v kombinaci s pozitivní náladou na trzích hlavním důvodem toho, proč forint v letošním roce posílil až na 370 HUF/EUR. Polský zlotý vůči euru naopak posílil hlouběji pod hladinu 4,62 PLN/EUR.
- EURUSD: Na hlavním měnovém páru se ve středu obchodovalo v rozmezí 1,092 – 1,098 USD/EUR. Posílení eura v tomto týdnu zatím brání hranice 1,10 USD/EUR. Z makroekonomických statistik byla včera zveřejněna finální čísla březnové inflace v eurozóně, která potvrdila, že meziroční tempo celkové inflace sice zpomaluje, ale v jádrové složce došlo ke zrychlení (5,7 % r/r). Právě vývoj jádrové inflace nyní pečlivě sleduje Evropská centrální banka (ECB), která na blížícím se květnovém zasedání opět zvýší úrokové sazby a to podle nás o 50 bazických bodů.
Očekávaná data a události
- Eurozóna: Zahraniční obchod se zbožím (únor), Záznam z březnového zasedání Evropské centrální banky, Spotřebitelská důvěra (duben) – předběžný odhad
- Německo: Index cen průmyslových výrobců (březen)
- USA: Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 15/4), Index výrobní aktivity v okolí Philadelphie (duben), Index vývoje americké ekonomiky CB (březen), Prodeje starších domů (březen)
AKCENTA CZ
AKCENTA CZ je jedním z nejvýznamnějších obchodníků s devizami na českém trhu a ve střední Evropě s více než 20 letou tradicí. Kromě výhodných individuálních kurzů pro nákup a prodej deviz a minimálních poplatků za zahraniční platební styk, nabízí i zajištění proti kurzovým rizikům (forwardové obchody a opce). Společnost aktivně působí také v Polsku, Maďarsku, Slovensku, Rumunsku, Německu a Francii. Klientské portfolio tvoří více než 46 tisíc subjektů, převážně malých a středně velkých firem orientovaných na export nebo import. Je držitelem licence platební instituce a obchodníka s cennými papíry udělenou ČNB.
Více informací na: https://www.akcentacz.cz
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
24.01.2025 Samsung ukázal svůj nejlepší telefon.
22.01.2025 5 tipů, jak proměnit interiér pomocí…
21.01.2025 Nejoblíbenější Xiaomi roku má nástupce.
Okénko investora
Ole Hansen, Saxo Bank
Zlato a stříbro zaznamenávají nové zisky s nástupem éry Trump 2.0
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Mgr. Timur Barotov, BHS
Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Miroslav Novák, AKCENTA
Okénko finanční rady
Jan Hicl, Delta Green
Flexibilita v energetice – nová komodita, která (zatím) nemá svoji jednotku, ale má obrovskou cenu
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Měli vaší blízcí sjednané životko? Česká asociace pojišťoven vám to pomůže zjistit
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Raketový růst fixací energií: Češi hledají jistotu před zdražováním
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Swiss Life Hypoindex leden 2025: V lednu sazby hypoték klesly, na úrokový sešup však letos zapomeňme
Lukáš Raška, Portu
Do důchodu v 67? Bez vlastního zajištění se tomu nevyhnete (2.1.2025)
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku