Jádrová inflace v eurozóně bude potvrzena na rekordní úrovni (Komentář,Ranní zpráva z finančního trhu)
Ve Spojených státech je dnes kalendář prázdný. O mnoho lepší to není ani v eurozóně, kde bude zveřejněn pouze finální výsledek březnové inflace. Ten by měl potvrdit její výrazné zvolnění. Jádrová složka nicméně v březnu dosáhla další rekordní úrovně a kolem 5,5 % se bude držet celé první pololetí letošního roku. Meziroční dynamika cen průmyslových výrobců v Česku dále výrazně poklesne. V meziměsíčním srovnání však v důsledku sezónních faktorů čekáme růst PPI.
Světový kalendář je poloprázdný
Inflace v eurozóně v důsledku efektu vysoké srovnávací základny a překvapení, v podobě výrazného zpomalení růstu spotřebitelských cen v Itálii, poklesla z únorových 8,5 % y/y na 6,9 % y/y. To byla nejnižší hodnota za posledních dvanáct měsíců. Jádrová inflace však dosáhla nového rekordu, kdy stoupla z únorových 5,6 % y/y na 5,7 % y/y. Zatímco celková inflace bude vlivem srovnávací základny zřejmě dále poměrně rychle klesat, jádrová inflace se ještě na konci letošního roku bude držet na 4 % y/y. Nad dvě procenta se podle našeho odhadu dostane až na začátku roku 2026. Evropská centrální banka tak bude podle naší prognózy muset ve zvyšování úrokových sazeb pokračovat, a to až do září letošního roku, kdy by depozitní sazba měla dosáhnout 4 %.
V Česku budou zveřejněny březnové ceny průmyslových výrobců. Stejně jako spotřebitelská inflace by tato statistika měla potvrdit odeznívání inflačních tlaků, ke kterému stále více přispívá nedávný pokles cen energetických komodit. Tuzemské PPI by měly podle našeho odhadu v meziročním srovnání zpomalit svůj růst z 16 % na 11,9 %. Ve srovnání s předchozím měsícem však v důsledku sezónních faktorů podle našeho odhadu vzrostly o 0,6 %.
Region posiluje, koruna mírně ztrácí
V dopoledních hodinách se koruna vydala směrem k silnějším úrovním (23,30 CZK/EUR). Své zisky ale neudržela a odpoledne se její kurz pohyboval kolem 23,42 CZK/EUR. Ve srovnání s předchozím dnem tedy skončila o 0,1 % slabší. Zbytek regionu naopak v prostředí slábnoucího amerického dolaru posiloval. Polský zlotý i maďarský forint si připsaly 0,2-0,3 % (na 4,62 PLN/EUR, maďarský forint na 371,0 HUF/EUR). Z dat byl zveřejněn německý ZEW index, který ve složce očekávání zklamal. Současnou situaci však investoři hodnotili lépe, než s čím konsenzus trhu počítal. V USA byla zveřejněna data z trhu nemovitostí. Ta ukazují na další ochlazování a pokles prodejů.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Okomentovat na facebooku
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz