Inflace v eurozóně pod 2 % (Komentář, Ranní zpráva z finančního trhu)
Celková inflace v eurozóně se podle nás v září jednoznačně dostala pod dvě procenta, návrat jádrové složky k inflačnímu cíli je ale mnohem pomalejší. Finální zářijové PMI z Německa, respektive eurozóny jako celku potvrdí nepříznivou situaci průmyslníků. Ti zažívají těžší časy i v USA, ale ve srovnání s Evropou jsou na tom přeci jen relativně lépe, jak ukáže zářijový ISM. Vzhledem k důležitosti dat z amerického trhu práce bude sledován srpnový JOLTS. Z domova se dočkáme sektorových účtů za Q2 24. Na dynamice HDP za celou ekonomiku by se již nic měnit nemělo.
Oživení tuzemské ekonomiky je pouze mírné
Z pohledu eura neočekáváme pro dnešek příliš povzbudivých dat. Relativní srovnání PMI, respektive ISM ze zpracovatelského průmyslu na obou stranách Atlantiku vyzní lépe pro americkou měnu, i když aktivita klesá v evropském i americkému sektoru. Evropská inflace hlouběji pod 2 % pak podle nás povzbudí tržní očekávání na snížení eurových sazeb i na říjnovém zasedání. Naopak pro zmírnění snižování tempa dolarových sazeb na 25 bb může nahrát podle trhu vyšší počet volných pracovních pozic (JOLTS). Tady ale budou v závěru týdne důležitější data z tamního trhu práce v podobě počtu nově vytvořených pracovních míst či míry nezaměstnanosti.
Inflace v eurozóně se v září pravděpodobně po třech letech dostala pod 2 %. Meziroční inflace podle nás poklesla o 0,4 pb na 1,8 % y/y, jako tomu bylo v případě Německa. Již zveřejněné údaje z Francie (1,5 % y/y) a Španělska (1,7 % y/y) nicméně vychylují riziko k ještě výraznějšímu poklesu na 1,7 % y/y. Snížení celkové inflace by mělo odrážet hlavně vývoj v oddíle cen energií, kde se do meziroční dynamiky promítá jak vysoká srovnávací základna loňského roku, tak zářijový meziměsíční pokles cen pohonných hmot o 3,3 %. Lehké zpomalení z 2,8 % y/y na 2,7 % y/y očekáváme i v případě jádrové inflace. To by mělo souviset se snížením růstu cen služeb z 4,1 % na rovná 4 % y/y. Vliv by zde mělo mít odeznění vlivu olympijských her v Paříži na ceny ubytování a dopravy, stejně jako vysoká srovnávací základna loňského roku u cen letenek v Itálii. Příznivé efekty základny by meziroční inflaci měly udržet pod 2 % i v říjnu. V souvislosti s jejich odezněním by se však mohl meziroční růst spotřebitelských cen v eurozóně ještě do konce letošního roku vrátit zpět nad 2 %. Aktuální výhled cen ropy by následně mohl v příštím roce inflaci stlačit opět pod cíl ECB.
Růst tuzemské ekonomiky v Q2 24 by měl být potvrzen na 0,3 % q/q a 0,6 % y/y. Z pohledu výdajové strany byl mezičtvrtletní růst HDP tažen především domácí poptávkou. Zvýšily se jak fixní investice (příspěvek +0,5 pb), tak i spotřeba vlády a domácností (příspěvek +0,3 pb, resp. +0,1 pb). Reálná spotřeba domácností ovšem v Q2 vzrostla pouze o 0,2 % q/q, a její dynamika tak výrazně zpomalila z 0,8 % dosažených v Q1. Oproti předpandemickému období byla spotřeba domácností stále o 5,2 % nižší a zůstává tak hlavním důvodem jen velmi mírného oživení ekonomiky. Podrobněji jsme již dříve zveřejněnou strukturu růstu HDP ve druhém čtení popisovali zde: https://bit.ly/GDP_2Q24_CZ. Finální čtení kromě případného zpřesnění již zveřejněných dat nově nabídne informaci o tom, jak se ve druhém čtvrtletí vyvíjela míra zisku nebo úspor.
Koruna na úvod týdne pod tlakem
Společné evropské měně se v průběhu včerejší evropského obchodování dařilo, když se kurz během prvních hodin včerejší seance vyšplhal dokonce lehce přes hladinu 1,120 USD/EUR. Euro podpořily další zprávy z Číny, kde se místní autority v posledních dnech snaží přicházet s opatřeními na podporu ekonomiky. Tentokráte tři největší města zmírnila pravidla pro nákup nemovitostí s cílem tamní trh povzbudit. Zveřejnění německé inflace, která v národní metodice spadla dokonce na 1,6 % y/y, ale posilování eura zabrzdilo. Nízká inflační čísla totiž povzbuzují spekulace na říjnové snížení sazeb ze strany ECB. V průběhu americké seance ale nakonec získal podporu dolar a kurz spadl pod 1,115 USD/EUR. Prezident americké centrální banky J. Powell totiž uvedl, že centrální banka bude úrokové sazby „v průběhu času“ snižovat, přičemž znovu zdůraznil, že celkově tamní ekonomika zůstává postavena na pevných základech. Powell rovněž zopakoval, že pevně věří tomu, že inflace bude i nadále směřovat k 2 % cíli Fedu. Ekonomické podmínky podle něj připravují půdu pro další zmírnění cenových tlaků.
Středoevropské měny byly včera spod prodejním tlakem, kurz české koruny se krátce dokonce přehoupl přes úroveň 25,20 CZK/EUR. Regionu samozřejmě neprospívají zprávy z posledních dnů potrhující riziko recese v Německu, které je pro celý region klíčovým obchodním partnerem.
Investiční bankovnictví Komerční banky
Investiční bankovnictví Komerční banky poskytuje investiční služby podle Zákona o podnikání na kapitálovém trhu v rozsahu daném licencí České národní banky. Klientům nabízí zejména služby v oblasti investování volných zdrojů, financování a zajištění tržních rizik.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB: http://trading.koba.cz
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Štěpán Křeček, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři