Ranní okénko - Data ze Spojených států s trhem příliš nezahýbala
Hned po ránu dorazí z tuzemské ekonomiky informace o březnovém růstu cen, kdy proti únoru by se mělo dostavit snížení jak meziměsíční, tak meziroční míry inflace. Včera již přišly výsledky ze Spojených států, které se příliš neodchýlily od odhadu analytiků a meziroční inflace nakonec dosáhla rovných 5,0 %. Ve večerních hodinách pak dorazil zápis z posledního zasedání Fedu, který ukázal, že na jednu stranu setrvávají obavy ohledně příliš pomalého tempa desinflace, na druhou stranu je ale další zpřísňování měnových podmínek omezeno problémy v bankovním sektoru. Ohledně květnového rozhodnutí žádná výraznější nápověda nepřišla a trh i nadále předpokládá, se zhruba 2/3 pravděpodobností, 25bb hike.
Tuzemská březnová inflace by měla vykázat zvolnění, kdy podle našeho propočtu v březnu ceny rostly o 0,1 % m/m. Při absenci cenového šoku ze strany energií (cenové stropy), bude inflaci chybět výraznější impulz. Ceny dovolených se měly snížit díky sezónním vlivům. Potraviny podle dostupných výsledků šetření ČSÚ v březnu meziměsíčně zlevnily (očekáváme pokles cen okolo 1 %) a o něco výrazněji (zhruba o 2 %) zlevnily pohonné hmoty. Proinflačně ale pravděpodobně, jak tomu v březnu bývá, působily administrativní (daňové) změny u alkoholu a tabáku a nadále v plusu očekáváme také meziměsíční změnu cen jádrové složky inflace. V souladu s mediánovým odhadem analytiků předpokládáme celkovou meziroční inflaci na 14,9 % po 16,7 % v únoru.
Průmyslová výroba v eurozóně měla v únoru růst meziměsíčně o 1,0 % po o něco nižším nárůstu v lednu. Tomu napovídají již některé zveřejněné výsledky z větších zemí eurozóny, jako je Německo (+2,0 %), Francie (+1,2 %) nebo často volatilní Irsko (+3,1 %).
Na včerejší výsledek spotřebitelské inflace naváže dnes americký statistický úřad výsledky březnové inflace ve výrobě. Po překvapivě nízkém výsledku v únoru (-0,1 % m/m) očekává trh meziměsíční stagnaci, avšak zbylé odhady se přiklánějí spíše směrem k mírnému růstu nežli poklesu. Meziročně by to odpovídalo růstu cen o 3,0 %.
Pohled zpět:
Americká inflace se příliš neodchýlila od odhadů analytiků a meziroční míra dosáhla v březnu 5,0 % (vs 5,1 % odhad). I vzhledem k vyšší srovnávací základně to proti únoru představuje pokles o celý procentní bod. Meziměsíčně cenová hladina rostla o 0,1 % (odhad 0,2 %, v únoru 0,4 %). Fed pravděpodobně ale na nejbližším květnovém zasedání bude argumentovat zvýšenou jádrovou inflací, která po 5,5 % v únoru stoupla na březnových 5,6 %, důvodem pro zvýšení sazeb mohou být i vyšší ceny ropy. Trh tak po úvodní volatilitě nakonec výsledky přešel bez větší reakce v podobě přecenění jedním či druhým směrem a nadále se více kloní ke květnovému 25bb hiku.
V souladu s naší prognózou poklesl v březnu podíl nezaměstnaných z únorových 3,9 % na 3,7 %. Stejně jako v únoru docházelo během března k růstu počtu volných pracovních míst a k úbytku uchazečů o zaměstnání. Pokles podílu nezaměstnaných lze přisuzovat zejména sezónním vlivům, kdy na jaře tradičně roste zájem zaměstnavatelů o pracovní sílu vykonávající sezónní práce. Ukazuje se tak, že na napjatém českém trhu práce řada zaměstnavatelů nechce riskovat krátkodobé propouštění, jelikož si uvědomují, že opětovné nabírání pracovní síly by bylo znovu složité a nákladné.
Více v komentáři zde: https://investice.rb.cz/?c15002[key]=4596
Americký akciový index S&P 500 po o něco nižších inflačních číslech nejdříve rostl, po zasedání Fedu ale mírně ztrácel a den uzavřel v 0,4% ztrátě. Mírně ztrácela i pražská burza, naopak německý DAX přidal 0,3 %. Koruna proti euru včera odpoledne znovu posilovala a dnes atakuje hranici 23,3 EUR/CZK.
Autor: Vratislav Zámiš, analytik |
Editor: Lenka Kalivodová, analytička |
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- EIA: Ropné zásoby v USA v 15. týdnu klesly, produkce klesla o 100 000 bd, dovozy klesly o 659 000 bd
- EIA: Ropné zásoby v USA ve 24. týdnu klesly, produkce klesla o 100 000 bd, dovozy klesly výrazněji
- Zvýšení daní - zvýšení daně z nemovitostí, z příjmů, DPH, zvýšení odvodů OSVČ
- Čína: Pokud USA budou chtít jednat, budeme jednat, pokud budou chtít bojovat, budeme bojovat
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Inflace - 2021, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziměsíční inflace v %
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Lidé mají pro neočekávané životní situace naspořeno méně, než by chtěli a měli mít. Obecně jsou na tom s tvorbou finanční rezervy hůře ženy než muži. Vůbec nejméně pak mají naspořeno mladí do 34 let.
- Inflace - 2018, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Inflace - 2019, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory