Evropská komise navrhla usnadnění digitalizace obchodního práva v EU
Evropská komise představila 29. března 2023 návrh směrnice, která má za cíl usnadnit podnikům v EU používání digitálních nástrojů a postupů v oblasti práva obchodních společností. Navrhovaná směrnice má zpřístupnit více informací o společnostech prostřednictvím systému propojení obchodních rejstříků, zajistit lepší výměnu informací napříč členskými státy a snížit administrativní zátěž pro podniky.
Navrhovaná směrnice cílí na posílení přeshraniční aktivity podniků a zvýšení transparentnosti a důvěry v podnikání v rámci EU. Kromě vyšší dostupnosti informací o společnostech návrh rovněž usiluje o zlepšení důvěryhodnosti údajů v obchodních rejstřících a usnadnění jejich použití při zakládání přeshraničních poboček a při dalších přeshraničních aktivitách.
Návrh obsahuje několik klíčových bodů:
- Důležité informace o společnostech mají být zejména na úrovni EU veřejně dostupné prostřednictvím systému propojení obchodních rejstříků (BRIS). Návrh zároveň rozšiřuje seznam informací, které jsou v obchodních rejstřících obsažené.
- Vyhledávání informací má být snazší, a to jak v systému propojení obchodních rejstříků, tak i ve dvou dalších systémech EU, které propojují vnitrostátní registry skutečných majitelů a insolvenční rejstříky.
- Přesnost, spolehlivost a aktuálnost informací o společnostech má být zajištěna, například i pomocí kontrol jejich údajů před zapsáním do obchodních rejstříků ve všech členských státech.
Navrhovaná směrnice také cílí na snížení byrokratické zátěže přeshraničních podniků, a to především prostřednictvím uplatňování zásady „pouze jednou“. Ta umožnuje, aby společnosti při zakládání poboček a dalších podobných aktivitách v jiném členském státě nemusely znovu předkládat už jednou poskytnuté informace. Ty bude možné v každém státě získávat prostřednictvím systému propojení obchodních rejstříků.
Kromě toho návrh obsahuje zavedení jednotného unijního certifikátu společnosti, který by měl obsahovat základní soubor informací o podnicích a být dostupný zdarma ve všech jazycích EU. Stejně tak návrh zavádí vícejazyčný standardní vzor digitální plné moci EU, na jehož základě bude možné získat oprávnění zastupovat společnost v jiném členském státě. Návrh cílí také na odstranění nadbytečných formalit, jako například požadavek na ověřené překlady dokumentů.
Návrh směrnice nyní projedná Evropský parlament a Rada. Pokud bude přijat, členské státy budou mít dva roky na implementaci směrnice ve vnitrostátním právu.
Autorka: Kristina Hubáčková, Euroskop.cz
Zdroj: Evropská komise, Unsplash
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Prezentace
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
16.12.2024 Vybrali jsme TOP 5 dárků ze světa technologií.
Okénko investora
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných obchodech klesly
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory