I přes únorové zhoršení dynamiky tržeb by první čtvrtletí mělo přinést mírné oživení poptávky domácností (Komentář)
Tuzemské maloobchodní tržby bez prodejů aut v únoru meziměsíčně klesly o 0,4 %, zatímco měsíc před tím zaznamenaly nárůst o 0,8 %. Ve srovnání s předpandemickým únorem 2020 byly tržby nižší o 5,4 %. Z hlediska struktury byl únorový pokles způsoben hlavně slabšími prodeji potravin (meziměsíčně klesly o 1,8 %). Tržby za nepotravinářské zboží a pohonné hmoty se naopak zvýšily (o 0,2 %, resp. o 1,5 % m/m).
Meziročně byly reálné tržby bez prodejů aut v únoru nižší o 6,4 %, což byl oproti tržnímu konsensu mírnější pokles. Trh očekával snížení tržeb o 7 % y/y. Toto pozitivní překvapení šlo však pravděpodobně na vrub především výrazným revizím historických dat. Zatímco původně data ČSÚ za leden ukazovala na meziroční pokles maloobchodních tržeb bez prodejů aut meziročně o 7,7 %, po revizi je to již pouze -6,8 %. Nadále tedy platí, že statistiky maloobchodních tržeb jsou v posledních měsících výrazně volatilní a často revidované, a pro predikci vývoje ekonomiky tedy i méně spolehlivé.
Prodeje automobilů nadále rostly. Po lednovém meziměsíčním nárůstu tržeb za prodej aut o 2,8 % jejich růst zpomalil na 0,8 %. S výjimkou října se tak tržby za prodej aut setrvale zvyšují od loňského srpna. Důvodem je zde pravděpodobně postupné uspokojování dřívějších objednávek, které nemohly být realizovány z důvodu chybějících výrobních součástek.
Celkové maloobchodní tržby tak ve výsledku v únoru meziměsíčně stagnovaly po lednovém růstu o 1,4 % m/m.
Meziměsíčně v únoru stagnovaly také celkové tržby za prodej služeb, zatímco v lednu rostly o 0,9 % m/m. Zhoršení meziměsíční dynamiky tržeb zaznamenala zejména oblast dopravy a skladování (-0,7 % m/m po lednovém růstu o 1,8 %) a informačních a komunikačních služeb (+0,6 % m/m po lednových +2,6 %).
I přes únorové zhoršení dynamiky tržeb v oblasti maloobchodu i služeb měsíční předstihové indikátory podle našeho hodnocení ukazují na mírné oživení poptávky domácností na začátku roku. Důvodem jsou podle nás nižší nejistota ohledně dodávek a cen energií, překonání vrcholu a postupné zpomalování inflace, stejně tak i vyšší dynamika nominálních mezd. Ty by podle dostupných indikátorů a informací o mzdových vyjednáváních v jednotlivých podnicích měly v letošním roce růst v průměru o zhruba 10 %.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
12.02.2025 iPhone 16 Pro za 699 Kč! Nová služba nemá v…
29.01.2025 Xiaomi má nový bestseller. Je extrémně nadupaný a
28.01.2025 České firmy stále častěji místo banky…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Zlatý býk je k nezastavení: Zlato překonalo hranici 2 900 USD
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Kávová horečka: ceny lámou rekordy, zásoby docházejí a Trump přilévá olej do ohně
Štěpán Křeček, BHS
Cestovní ruch je na vzestupu. Rok 2024 výrazně překonal předpandemický rok 2019
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v únoru snižuje úrokové sazby, ale s jejich dalším poklesem bude velmi opatrná
Charu Chanana, Saxo Bank
Scénář obchodní války 2.0: Co to znamená pro vaše portfolio?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Ali Daylami, BITmarkets