Ranní okénko - Volatilita na trhu s US dluhopisy pokračuje, poslední ekonomická data z Evropy jsou povzbudivá
Dnes dorazí řada důležitých ekonomických dat z Evropy i USA. Další data z trhu práce v USA od insitutu ADP o tvorbě pracovních míst mohou kontrastovat či potvrdit včerejší JOLTS. V obou případech lze počítat s reakcí investorů. Výsledek ADP je podle analytiků pro březen nastaven na 210 tisíc míst po 242 tisíci v únoru.
V Evropě překvapily německé tovární objednávky, které v únoru meziměsíčně poskočily o 4,8 % a výrazně tak předčily očekávaných +0,3 %. To dává průmyslu v prostředí slabé poptávky potřebný impulz do příštích měsíců. To je pak dobrou zprávou pro uzavření nepoměru vyhlídek pro sektor služeb a průmyslu, kdy je v eurozóně PMI pro výrobu v kontrakci, zatímco pro služby v expanzi.
V Česku je na řadě maloobchod. Tržby nemají vzhledem k vysoké inflaci a utlumené spotřebitelské náladě, i když již s náznaky opatrného optimismu, moc prostoru k oživení. Podle našeho odhadu setrvaly kalendářně očištěné tržby v maloobchodu (reálně) meziročně v poklesu o 7,6 %, což je téměř beze změny ve srovnání s lednem.
Trh se státními bondy v USA má za sebou velmi turbulentní měsíc, volatilita ale zůstává i v prvních dubnových dnech. Po zveřejnění dat z trhu práce (JOLTS), která odhalila pokles počtu nově vypsaných pozic, se výnosová křivka posunula níže, přičemž nejvíce reagoval její kratší konec, který je více reaktivní na změny v nastavení měnové politiky. Podle swap kontraktů investoři mírně snížili vnímanou pravděpodobnost ze zhruba 60% na 50%, že Fed doručí 25bb hike na příštím zasedání. Proti trhu zatlačila prezidentka Fedu v Clevelandu vyjádřením, že by sazby měly být navýšeny nad 5 %. Akcie se dostaly pod tlak na pozadí obnovení pesimismu ohledně bankovního sektoru USA. KBW Bank Index, který zahrnuje větší i regionální americké banky, se během včerejšího obchodování dostal znovu pod tlak. Situace dnes ráno ukazuje futures na S&P 500 na +0,05 % a Euro Stoxx50 na -0,16 %. Dolar je proti euru na 1,095 vs. 1,085 ze začátku tohoto týdne. Koruna se drží u 23,45 EUR/CZK.
David Vagenknecht, analytik
Editor: Vratislav Zámiš
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Okomentovat na facebooku
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?