Okénko investora  |  03.04.2023 09:47:26

Největší hráči Wall Street predikují situaci na americkém kapitálovém trhu

Peněžní trh konkuruje akciím, které ještě pravděpodobně čeká přecenění na základě zhoršujících se zisků.

Shrnutí bankovní situace stratégy z J.P.Morgan Chase (JPM)

Od počátku utahovacího cyklu monetární politiky Fedu nejzranitelnější americké banky přišly zhruba o 1 bilion dolarů, polovina z toho odtekla ještě před krachem Sillicon Valley Bank a další část krátce poté. Půl biliónu podle JPM odteklo do vládních dluhopisů s krátkou durací a další polovina do větších a bezpečnějších amerických bank. Tato dynamika je zapříčiněna vysokými úrokovými sazbami, kvantitativním utahováním Fedu a jednoduchým faktem, že přes 7 biliónu dolarů amerických depozit je nepojištěných. Problém by z velké části pomohla vyřešit garance americké vlády všech nepojištěných vkladů, zatím tento postoj ovšem nezaujala. Představitelé vlády se jen vágně vyjádřili, že budou garantovat vklady pouze v případě, že krach banky ohrozí stabilitu celého systému. Podobná transmise prostředků se podle JPM zdá být méně pravděpodobná u evropských bank. Je to prý dáno rozlišnou strukturou evropského peněžního trhu a rychlostí se kterou evropské banky zvyšují výnosy na depozita, oproti těm pomalejším americkým. Odtok financí z bank pravděpodobně povede k ostražitějšímu chování těchto věřitelů a tím pádem ke zpřísnění úvěrových podmínek pro amerického spotřebitele a podniky. Malé a střední banky přitom hrají obrovskou roli v americké ekonomice a mezi jejich klienty se řadí většina amerických podniků a spotřebitelů. Nejvíce tím budou podle JPM ovlivněny nehypoteční úvěry domácnostem a úvěry nefinančním a nekorporátním (menším) byznysům.

Americké domácnosti objevují dluhopisy podle Goldman Sachs

Přítok nových prostředků do amerického peněžního trhu v posledních týdnech výrazně zrychlil, a to jak z bankovních depozit, tak i z akciových trhů. Růst výnosů na dluhopisech ukazuje, že éra bezkonkurenčnosti akciových titulů nyní prozatím skončila. Například 2letý vládní dluhopis Spojených států vynáší 4 % ročně za velmi malého rizika. Oproti tomu americké akciové trhy v průměru vynáší 9 % ročně a je s nimi spojeno výrazně vyšší riziko než s dluhopisy. To je nyní také vyšší, vzhledem k nepříznivému vývoji makroekonomické situace. Investice do dluhopisů se tak jeví jako velmi logické rozhodnutí mnoha investorům. Americké domácnosti byly od počátku roku čistými prodejci domácích akcií, což vedlo k odtoku 52 miliard dolarů. Naopak 425 miliard dolarů přiteklo do krátkodobých dluhopisů peněžního trhu, 136 miliard do dluhopisů s delší splatností a 40 miliard do zahraničních akciových fondů. Goldman Sachs očekává, že celkový odtok prostředků z amerických akciových trhů může dosáhnout 750 miliard dolarů v tomto roce, a to ve prospěch dluhopisových instrumentů. Dodávají ovšem, že tento odtok prostředků amerických domácností má být více než vykompenzován přítokem zahraničních financí v hodnotě více než 1 biliónu dolarů.

Morgan Stanley (MS) jsou skeptičtí vůči americkým akciím

Mise amerického Fedu je dosažení finanční stability, nízké inflace a nezaměstnanosti, což je v situaci, kdy je inflace takto vysoko velmi těžko dosažitelné. Bude tedy následovat období, kdy Fed bude muset obětovat buď finanční stabilitu a/nebo nízkou nezaměstnanost za účelem dosažení nižší inflace. MS se staví k americkým akciovým trhům skepticky, neboť podle nich nedošlo k adekvátnímu zacenění poklesů zisků v budoucích kvartálech. Riziko recese je údajně v ocenění aktiv zohledněno a s bankovní krizi v posledních týdnech se příchod recese zdá být ještě pravděpodobnějším. Podle hlavního investičního stratéga MS Michaela Wilsona trhy v roce 2022 nacenily pouze vyšší míru úrokových sazeb, jež se projevilo kompresí valuačních ukazatelů. Ovšem Wilson věří, že bude následovat druhé kolo zaceňování na akciových trzích a ta se bude týkat výhradně klesajících zisků amerických společností. V současnosti dochází k poklesu očekávaných zisků, ale bude to podle něj pokračovat i v dalších kvartálech. S tím trhy nepočítají. Podle údajů FactSetu analytici očekávají, že se od 3. kvartálu 2023 začnou firemní zisky zlepšovat s velmi výrazným růstem ve 4. kvartále. MS jsou tedy skeptičtí vůči akciovým trhům a zatím nevěří v udržitelný růst.
Pavel Hubáček

Mgr. Timur Barotov

analytik BHS

Pracuje na pozici analytika u obchodníka s cennými papíry BH Securities a.s., kde odpovídá za tvorbu prognóz a analýzu prostředí na kapitálových trzích s převážným zaměřením na americké trhy. Vystudoval magisterský obor financí na Institutu ekonomických studií Univerzity Karlovy a věnuje se investování již od počátku svých studií. Mezi jeho profesní zkušenosti se řadí i poradenství v oblasti fúzí a akvizic a projektová analytika týkající se valuací společností.


BH Securities a.s.

BH Securities je licencovaný obchodník s cennými papíry a člen Burzy cenných papírů Praha a.s. Společnost byla založena v roce 1993, krátce po vzniku kapitálového trhu v České republice.

Dnes je BHS jedním z nejvýznamnějších nebankovních obchodníků s cennými papíry na českém kapitálovém trhu a individualizované investiční služby bez změny jména či přístupu poskytuje kontinuálně již téměř 30 let.

BHS nabízí široké portfolio investičních služeb. Vedle obchodování na kapitálových trzích jsou to především správa aktiv a individuálních portfolií (asset management), fondy kvalifikovaných investorů, emise a obchodování s dluhopisy, podílové fondy či investiční zlato.

Více informací naleznete na: www.investice.cz/ nebo na: www.bhs.cz.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:

Út   9:14  Trhy podceňují šance na recesi Mgr. Timur Barotov (BHS)
Po   1:00  Tesla v problémech. Akcie od začátku roku klesly o 41 % Olívia Lacenová (Wonderinterest Trading Ltd. )
Pá   5:51  Dlouho očekávaná událost ze světa kryptoměn. Přinese další halving bitcoinu nová... Olívia Lacenová (Wonderinterest Trading Ltd. )
25.04.2024  Zadlužení veřejného sektoru mírně kleslo Ing. Štěpán Křeček, MBA (BHS)




Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688