Tvoříme Evropu (tvorimevropu.cz)
Evropská unie  |  15.03.2023 19:58:39

Nově přijatá legislativa - Fit for 55

Poslanci Evropského parlamentu včera hlasovali o přijetí nových pravidel ve třech oblastech týkajících se balíčku Fit for 55. Plénum europarlamentu odsouhlasilo revize nařízení ve třech oblastech. Jedná se o revizi nařízení o využívání půdy, změnách ve využívání půdy a lesnictví (LULUCF), dále o revizi nařízení o sdílení úsilí omezující emise v sektorech dopravy, vytápění budov a zemědělství. Přijata byla i revize rezervy tržní stability pro systém EU pro obchodování s emisemi (EU ETS) skleníkových plynů. Nově přijatá legislativa má napomoci dosáhnout cíle Evropské unie snížit celkové emise skleníkových plynů v EU o 55 % oproti roku 1990.

VYUŽÍVÁNÍ PŮDY, ZMĚNY VE VYUŽÍVÁNÍ PŮDY A LESNICTVÍ

Revize tohoto nařízení má za cíl navýšení schopnosti půdy, lesů a mokřadů pohlcovat uhlíkové emise, konkrétně 310 milionů tun emisí oxidu uhličitého do roku 2030. To znamená o 42 milionů tun neboli 15 % pohlcovaných emisí více než v současné době. Starší pravidla a stanovené cíle budou stále platit do roku 2025. Tudíž každá členská země musí zajistit, aby vyprodukované emise v tomto sektoru nepřevýšily množství těch pohlcených.

Pro období 20262030 je cílem postupně zvyšovat absorpci emisí CO2 a snižovat produkci emisí. Pro každý stát byl vytyčen závazný vnitrostátní cíl pro rok 2030 a závazek dodržet za celé období 2026-2029 stanovený uhlíkový rozpočet. Pro Českou republiku je podle ministerstva životního prostředí klíčová obnova lesů, které kvůli kůrovcové kalamitě začaly vypouštět CO2 místo toho, aby jej pohlcovaly jako dříve. Nový cíl Evropské unie de facto zvyšuje cíl EU snížit emise skleníkových plynů do roku 2030 z 55 % na 57 %. Tato revize má napomoci zmírnění krize v oblasti klimatu a biologické rozmanitosti.

SDÍLENÉ ÚSILÍ – DOPRAVA, VYTÁPĚNÍ BUDOV A ZEMĚDĚLSTVÍ

Revize nařízení o sdílení úsilí omezuje produkci emisí v sektorech nezahrnutých v systému Evropské unie pro obchodování s emisními povolenkami (EU ETS). Těmito sektory jsou silniční doprava, vytápění budov, zemědělství, nakládání s odpady a menší průmysl. Tato odvětví, která jsou regulována systémem sdíleného úsilí (Effort Sharing), generují 60 % emisí skleníkových plynů v EU.

Cíl snížení emisí skleníkových plynů v těchto odvětvích do roku 2030 o 30 % ve srovnání s rokem 2005 se zvýšil na 40 %. Co se týče České republiky, dosud se vyžadovalo snížení emisí v daných sektorech o 15 % oproti roku 2005. Tento závazek se s přijatou revizí nařízení zvýší na 26 %. Závazky se liší u jednotlivých zemí na základě výkonnosti jejich ekonomik.

REVIZE TRHU S EMISNÍMI POVOLENKAMI

Přijata byla také revize rezervy tržní stability pro systém EU pro obchodování s emisemi, která měla stanovit prodloužení stávajících parametrů rezerv tržní stability neboli zachování současné dvojnásobné míry příjmu povolenek v rezervách (24 % všech povolenek) a minimálního počtu povolenek umístěných do rezerv (200 milionů) do 31. prosince 2030. Rezervy povolenek se využívají k řešení strukturální nerovnováhy mezi nabídkou a poptávkou po povolenkách na trhu v důsledku vnějších faktorů a trh se stabilizuje tím, že se z něj odstraňují přebytečné povolenky.

Autorka: Martina Wranová, Euroskop.cz

Zdroj: Evropský parlament, Rada EU, Ministerstvo životního prostředí České republiky

Foto: Unsplash

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:

Út   9:09  Dnes v Bruselu zasedne Rada přidružení EU-Moldavsko Tvoříme Evropu (tvorimevropu.cz)
Út   4:00  Entry into force of Digital Identity Regulation ec.europa.eu (Evropská komise)
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688