Trhy podceňují, kam až Fed se sazbami půjde - Víkendář
Trhy jednoznačně podceňují výši terminálních sazeb. Chybí indikace toho, kam až se sazby dostanou. Pro CNBC to uvedl William Lee z Milken Institute, podle kterého šéf Fedu Jay Powell jasně říká, že předchozí indikace ze strany centrální banky jsou příliš nízko.
Lee se domnívá, že takzvané Taylorovo pravidlo upravené tak, aby odráželo současné podmínky, implikuje růst sazeb k 6,5 – 7 %. Na CNBC byl přitom nedávno hostem sám John Taylor, který za pravidlem stojí. Ten řekl, že „by rád viděl sazby na 6 %“. Lee dodal, že „taková čísla dnes ani nejsou na stole“, ale pokud by se ekonomika přehřívala více, než se odhaduje, do poloviny roku by se sazby skutečně mohly dostat na takové hodnoty.
Na CNBC poukázali na výnosy dlouhodobějších vládních dluhopisů, které se nyní pohybují kolem 4 %. Je možné, že by situace dospěla do fáze, kdy další růst sazeb centrální banky bude snižovat výnosy dlouhodobých dluhopisů, protože by rostly obavy o dlouhodobější ekonomický růst? Lee na tuto otázku odpověděl, že Fed se primárně nezajímá o inverzi výnosové křivky, tedy o to, zda a nakolik se dlouhodobé výnosy dostaly pod ty krátkodobé. Primárním cílem Fedu je ekonomika.
Ekonom se domnívá, že pokud by hospodářství mířilo k hladkému přistání, nese to sebou nižší výnosy dlouhodobých obligací. Stejný výsledek by ale nastal, pokud by se blížilo přistání tvrdé. Inverze výnosové křivky tedy sama o sobě odpovídá dvěma rozdílným scénářům. Fed přitom chce zvedáním sazeb dosáhnout posunu v očekáváních, který „nastane dostatečně brzy, aby nepřišlo tvrdé přistání.“
Úspěch americké centrální banky tedy je a bude dán důvěryhodností jejích kroků a prohlášení jejích představitelů. A následně tím, jak zareaguje Wall Street. Na CNBC pak v souvislosti s inflačními tlaky poukázali na vývoj jednotkových nákladů práce. Jde o náklady práce upravené o vývoj produktivity a následující graf ukazuje, že v minulém roce se jejich růst pohyboval kolem 6 %:
Zdroj: CNBC
Druhý graf popisuje vývoj produktivity. Ta prudce rostla ve druhém a třetím čtvrtletí roku 2020, což je podle CNBC i odrazem toho, že byli propouštěni lidé z pozic s nižší produktivitou. Ve první polovině roku 2022 ale produktivita klesala a pak byl její růst relativně utlumený. To se podepisuje rovněž na popsaném vývoji jednotkových nákladů práce.
Zdroj: CNBC
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Okomentovat na facebooku
Přečtěte si také k úrokovým sazbám
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ocelářská krize v Číně: Ceny železné rudy čelí prudkému oslabení
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Okénko finanční rady
Tomáš Rosenkranc, Ušetřeno.cz
Kdy se vyplatí refinancovat hypotéku: Tipy pro správné rozhodnutí
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Swiss Life Hypoindex říjen 2024: Úroky hypoték se pevně zabetonovaly nad 5 %
Iva Grácová, Bezvafinance
Finanční gramotnost v digitální éře: Na co si dát pozor při používání online bankovnictví?
Miren Memiševič, Skupina Klik
Lukáš Raška, Portu
Nejdéle se vydělává na nový byt v Praze. Potřeba je 14,4 ročních platů
Martin Steiner, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Pojištění schopnosti splácet jako rezervní kolo na dlouhé cestě jménem hypotéka