Setrvačná inflace v eurozóně zvyšuje tlak na ECB
Již výsledky únorové inflace v jednotlivých ekonomikách eurozóny dávaly tušit, že souhrnný výsledek překvapí vyšším číslem, než očekával tržní koncensus. To včera potvrdila předběžná data, podle kterých meziroční inflace v eurozóně zvolnila jen zanedbatelně z lednových 8,6 % na 8,5 %. Ještě výraznější překvapení přišlo ze strany jádrové inflace (očištěné o volatilní vlivy cen energií nebo potravin), která dále akceleruje – v meziročním srovnání z 5,3 % na 5,6 %.
Únorová inflační čísla zároveň potvrzují, že cenové tlaky se stále více rozestupují napříč spotřebitelským košem. Zatímco růst cen energií zvolnil meziročně na 13,7 % díky příznivějšímu vývoji na velkoobchodních trzích a vládním intervencím, potraviny nadále prudce zdražují tempem 15 %. Podobně akceleruje i jádrová složka inflace – ve službách z lednových 4,4 % na 4,8 %, ceny zboží pak vzrostly v meziročním srovnání o 6,8 %. V obou případech jde o nejrychlejší růst cen v historii, přičemž tento vývoj je zvláště varovný při pohledu na relativně napjatý trh práce a zrychlující růst mezd.
Celková inflace by dle našeho názoru měla v příštích měsících pozvolna klesat. Zásadní obrat směrem dolů však nelze čekat v případě jádrové složky, která se v první polovině roku bude držet okolo 5 %. A to se pochopitelně jen pramálo zamlouvá ECB. Ta dává ostatně již delší dobu najevo, že z pohledu nastavení měnové politiky, resp. její přísnosti ji zajímá právě vývoj jádrových inflačních tlaků.
Shrnuto, podtrženo, ECB musí dále pokračovat v utahování své měnové politiky, aby dostala inflaci pod kontrolu. Peněžní trhy dokonce poprvé v tomto cyklu zaceňují vrchol sazeb až na hranici 4 %. Na březnovém zasedání se ECB zavázala zvýšit sazby o 50 bazických bodů, čímž se depozitní sazba dostane na 3 %. Ve hře je však nyní i dalších 50bps na květnovém zasedání a následné zpomalení tempa růstu sazeb na 25bps, to vše ale v závislosti na tom, jak (ne)příznivý bude nakonec inflační vývoj v eurozóně.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Převody jednotek tlaku
- Příspěvek na péči 2024 - kalkulačka: výška příspěvku na péči zůstává stejná jako v roce 2022 a díky inflaci si za příspěvek poživatelé pořídí méně slu
- Setrvačná inflace v eurozóně zvyšuje tlak na ECB - Rozbřesk
- Setrvačná inflace v eurozóně zvyšuje tlak na ECB
- Ranní okénko - Dnešní zveřejnění inflace v eurozóně patrně tlak na ECB nesníží
- Lagarde (ECB): Inflace v eurozóně není stejně rozjetá jako v USA a proto bude i postoj ECB odlišný. Na US úroveň inflace v Evropě neporoste
- ECB uklidňovala, sazby jsou na adekvátní úrovni, zvyšovat se nebude, inflace se zase uklidní
- ČNB bude dál zvyšovat, inflace v eurozóně překoná 7 %
- ČNB bude dál zvyšovat, inflace v eurozóně překoná 7 % - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Vysoká inflace po příliš dlouhou dobu. ECB musí zvyšovat sazby
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?