Německá ekonomika se může vyhnout technické recesi (Ranní zpráva z finančního trhu)
Dnešní data by měla ukázat, že německý HDP ve Q4 22 s dominantním přispěním utlumené domácí poptávky mírně klesl. K technické recesi ale nakonec dojít nemusí. V poslední době patrný trend ústupu pesimismu by mohl potvrdit tuzemský konjunkturální průzkum za únor. Data z USA pravděpodobně ukážou na odolnost tamní poptávky a inflačních tlaků i na počátku letošního roku.
Růst cen v USA v lednu zrychlil
Německý HDP v Q4 22 pravděpodobně poklesl, recese ale nastat nemusí. Očekáváme potvrzení mezičtvrtletního snížení HDP o 0,2 % q/q. Nově zveřejněná struktura by měla ukázat, že za poklesem německé ekonomiky stála klesající spotřeba domácností, která byla podle našeho odhadu mezičtvrtletně nižší o 0,4 %. Technické recesi by se však podle nás německá ekonomika mohla vyhnout, a to hlavně vlivem zlevnění energií, silného trhu práce a rostoucí zahraniční poptávky podpořené znovuotevřením Číny.
Trend ústupu pesimismu patrný napříč Evropou by dnes mohl potvrdit tuzemský konjunkturální průzkum za únor. Stejně jako většina indikátorů ekonomického sentimentu z ostatních evropských zemí se s nenaplněním scénáře hluboké energetické krize a kulminací inflačních tlaků zlepšila již v lednu také nálada v domácí ekonomice. Stále však přetrvává značný nesoulad mezi důvěrou podnikatelů a spotřebitelů, který zřejmě souvisí s rekordním propadem reálných mezd na jedné straně a stále solidní mírou zisku na té druhé.
V zámoří bude sledován vývoj lednového deflátoru osobní spotřeby (PCE), ale i růst příjmů a výdajů. Deflátor PCE, Fedem preferovaný ukazatel cen, by měl podle nás ukázat, že cenové tlaky se na počátku roku zvýšily. Proinflační vyznění by mohlo podpořit i to, že současně došlo ke zrychlení dynamik osobních příjmů a výdajů, které navíc v obou případech patrně překonaly růst cen, a indikují tak odolnost spotřebitelské poptávky.
Slabší spotřeba přispěla k sestupné revizi amerického HDP
Americká ekonomika rostla v závěru loňského roku pomaleji, než se očekávalo, avšak při výraznějším růstu cen. Dynamika reálného HDP za Q4 22 byla v anualizovaném vyjádření revidována mírně dolů z 2,9 % na 2,7 % q/q, a to hlavně kvůli osobní spotřebě, která oproti původnímu odhadu (2,1 % q/q) vzrostla o 1,4 % q/q. To ale do značné míry souviselo se zpřesněním deflátoru HDP v opačném směru (z 3,5 % na 3,9 % q/q), přičemž Fedem bedlivě sledovaný jádrový cenový index osobní spotřeby (PCE) byl revidován na 4,3 % z předchozích 3,9 %. Nutně se však nejedná o dodatečné inflační tlaky, ale spíše o obdobnou úpravu, jaká byla již dříve zaznamenána u historických dat spotřebitelských cen. Napjatost amerického trhu práce znovu potvrdil počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, který se i v minulém týdnu držel pod 200 tis.
Eurodolarový pár včera uzavřel lehce pod otevíracími 1,06 USD/EUR. Data z USA celkově přes dílčí překvapení nepřinesla jednoznačný signál pro- ani protiinflačním směrem. Významný impuls na trhy nevnesla ani finální lednová inflace v eurozóně, která podle očekávání dosáhla 8,6 % y/y, při vzestupné revizi jádrové inflace z 5,2 % na 5,3 % y/y.
Forint i zlotý včera k euru lehce posílily, koruna zůstala téměř beze změny. Maďarský forint byl patrně podpořen prosincovým růstem průměrné mzdy, který překvapil pozitivně, když oproti trhem očekávaným 17 % zrychlil na 18,1 % y/y, což nahrává pozdějšímu zahájení uvolňování tamní měnové politiky. Odolnost polské ekonomiky zase potvrdila míra nezaměstnanosti. Ta v lednu sice v souladu s tržním konsenzem meziměsíčně vzrostla o 0,3 pb na 5,5 %, podílel se na tom ale hlavně tradiční sezónní efekt. Jak polský zlotý, tak maďarský forint si ve výsledku k euru připsaly kolem 0,3 %. S regionem se při absenci makroekonomických dat částečně svezla i česká koruna, která se uzavřela poblíž 23,66 CZK/EUR (posílení o 0,1 %).
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
?