Ranní okénko - Od Fedu se čekají další tři hiky, objevují se i sázky na 50bb v březnu
Dnes hlavní informace poputují opět zejména z americké ekonomiky, kde odpoledne vyjde statistika cen ve výrobě. Očekáván je další pokles meziroční míry, ostře sledován pak bude výsledek v sektoru služeb. Půjde o poslední důležitý výsledek tohoto týdne, který může ovlivnit další směr měnové politiky Fedu. Úterní inflace spolu s včerejším silnějším výsledkem maloobchodních tržeb utvrdila trh v tom, že americká centrální banka bude patrně přísnější, než se původně očekávalo. Současné nacenění odpovídá téměř 3 dalším 25bb hikům na zasedáních v březnu, květnu a červnu. Zhruba 10% šanci pak současné ceny dávají opětovnému zrychlení tempa hikování na březnovém zasedání, a tedy zvýšení o 50bb.
Od cen v americké výrobě očekávají analytici za leden meziměsíční růst o 0,4 %, který by odpovídal 5,4% meziročnímu růstu. To by díky vyšší srovnávací základně představovalo další relativně prudké snížení z prosincových 6,2 %.
Pozornost bude směřována i k týdenním žádostem o podporu v nezaměstnanosti. Medián předpokládá velmi mírné zvýšení na 200 tisíc po 196 tisících zveřejněných minulý čtvrtek.
Pohled zpět:
Americký maloobchod překvapil silnějším meziměsíčním růstem, když tržby proti prosinci rostly o rovné 3 % (oček. 2,0 %). Nárůst přišel napříč všemi sektory, a i výsledek očištěný o prodeje automobilů překvapil výrazně vyšší hodnotou (+2,3 % vs oček. +0,9 %). Spolu s lednovým nárůstem spotřebitelských cen tak jde o další dílek hrající ve prospěch více restriktivní měnové politiky Fedu. Trh ale na výsledek reagoval jen umírněně a výnos na dvouletých státních dluhopisech rostl jen o několik bazických bodů.
Hůře, než se čekalo, se naopak dařilo americkému průmyslu. Ten podle dat za leden meziměsíčně stagnoval, zatímco trh očekával růst o 0,5 %. Za horším výsledkem stojí především lepší počasí a s tím spojený pokles v poptávce po vytápění.
Průmysl eurozóny v závěru loňského roku klesal zhruba v souladu s mediánem očekávání, meziměsíčně o 1,1 %, meziročně o 1,7 %. Proti situaci před rokem zaznamenalo největší propad v prosinci Slovensko, kde meziročně produkce klesla o více jak 13 %.
Koruna včera opět posilovala a dostala se až do blízkosti 23,60 EUR/CZK, dnes ráno začíná obchodování na 23,65 EUR/CZK. Silná data z amerického trhu hrála ve prospěch dolaru, a euro tak mírně oslabovalo pod 1,07 EUR/USD. Americký akciový trh přes den doháněl ztráty a index S&P 500 nakonec uzavřel těsně v zelených číslech. Německý DAX posílil téměř o 1 %, pražská burza naopak lehce ztrácela.
Autor: Vratislav Zámiš, analytik
Editor: David Vagenknecht, analytik
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?