Ranní okénko - V březnu cut od Fedu nečekejme
Den svatého Valentýna nám výhradně vyplní data z eurozóny, kde bude v dopoledních hodinách publikován zpřesněný odhad HDP za poslední kvartál minulého roku. První odhad naznačil, že ekonomika eurozóny mezičtvrtletně stagnovala a těsně se tak vyhnula technické recesi, kterou predikoval trh (-0,1 %). Nyní trh očekává potvrzení úvodního odhadu, ovšem vyloučit se nedá ani horší výsledek. Bez ohledu na přesný výsledek je zřejmé, že hospodářství eurozóny jako celku zaostává, proto je investory očekáváno již na dubnovém zasedání zahájení uvolňování měnové politiky, které by mělo pomoci kulhající ekonomice, a to navzdory deklaracím ze strany představitelů ECB, kteří zatím takto brzký začátek snižování sazeb kategoricky odmítali. Mnohem pravděpodobnější je období léta, což připustila i sama prezidentka ECB Christine Lagarde. Tento scénář je v souladu i s naší prognózou, kdy predikujeme mírné snížení sazeb o 25bb ve druhém čtvrtletí letošního roku.
Ve stejný čas kromě zpřesněného odhadu HDP bude zveřejněn také vývoj v průmyslu. V meziměsíčním srovnání průmyslová výroba klesá od loňského září a ani v posledním měsíci minulého roku se neočekává změna tohoto trendu (-0,2 %). Měl by to tak být další z řady důkazů nedobré kondice ekonomiky eurozóny.
Pohled zpět:
Včerejší den byl ve znamení především lednové americké inflace. Ta sice poklesla z 3,4 % na 3,1 %, ale trh čekal snížení až na 2,9 %. Jádrová inflace dokonce v rozporu s predikcemi nepoklesla vůbec a zůstala na úrovni 3,9 %. Navíc zrychlila i dynamika meziměsíčního růstu jádrové inflace (+0,4 %), která dosáhla své nejvyšší úrovně od loňského května. Ne, boj Fedu s inflací ještě není u konce. Fed proto ponechá aktuální nastavení úrokových sazeb po delší časový úsek a nebude riskovat, že by se inflace usadila okolo současných úrovní. Zároveň tomuto scénáři nahrává velmi odolná americká ekonomika a silný tamní trh práce. Okamžitá reakce trhu byla očekávatelná, kdy padaly sázky na snižování sazeb již na březnovém zasedání a nyní je této možnosti přisuzována pouze přibližně 10% pravděpodobnost.
Z Německa dorazily výsledky průzkumu instituce ZEW, které nabídly velmi podobný obrázek jako v předchozích měsících. Finanční analytici nadále hodnotí aktuální ekonomickou situaci Německa velmi negativně, naopak jejich vnímání budoucnosti je čím dál optimističtější. Jejich pozitivita vyplývá především z klesající inflace, díky čemuž by na jedné straně měly růst reálné mzdy, což by se také mělo projevit ve vyšší spotřebě domácností. Na druhé straně více než dvě třetiny respondentů očekávají v rámci příštích šesti měsíců první snížení sazeb od ECB, což by zvýšilo dostupnost k finančním prostředkům.
Výsledek americké inflace se projevil také na finančních trzích, kde rostly výnosy 10letých amerických dluhopisů, a naopak akcie ve světě ztrácely. Americký index S&P 500 odepsal téměř 1,4 % a německý DAX necelé 1 %. Pražského PX se tato událost příliš nedotkla a během včerejška získal více než 0,4 %. Naopak koruna ztrácela jak vůči americkému dolaru, tak euru. Nyní je obchodována okolo 23,70 USD/CZK a 25,36 EUR/CZK, tedy na úrovních, kam zamířila bezprostředně po zveřejnění americké inflace.
Autor: Martin Kron, analytik
Editor: Vratislav Zámiš, analytik
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři