Raiffeisenbank: Ranní okénko - 16 % nebo 19 %?
Dnes ráno bude zveřejněna česká lednová inflace, údaj, který je aktuálně patrně nejvíce zahalen do nejistoty. Ve výsledku se bude mísit tradiční přenastavení ceníků s příchodem nového roku, možné úpravy vah ve spotřebním koši, konec úsporného tarifu a současná aktivace cenového stropu na elektřinu a zemní plyn. V součtu všech faktorů se náš odhad meziměsíční inflace přibližuje 5 %, což představuje spodní hranici odhadů, které završuje až odhad v blízkosti 7 %. Medián činí 5,8 %. Rozptyl odhadů meziroční změny CPI je také značný, od 16,2 % (náš odhad) až po 18,8 %, s mediánem na 17,1 %. Z pohledu struktury příspěvků počítáme s tím, že více než třetinu meziměsíčního růstu způsobí efekt zrušení úsporného tarifu. Zbytek připadá na růst cen elektřiny ke stropu a sezónní zdražení zboží a služeb. Naopak negativně k meziměsíční změně podle nás přispěje změna ceny plynu, kdy by měla v průměru klesat směrem k cenovému stropu. Jelikož lednová inflace ovlivňuje úroveň, na které se pohybuje CPI i ve zbytku roku, představuje dnešní výsledek potenciál pro případné úpravy odhadů pro letošní rok, které se aktuálně pohybují okolo 9,5 % (dle průzkumů agentury Bloomberg). Z pohledu měnové politiky by výraznější překvapení inflace směrem nahoru představovalo navýšení šance zvýšení úrokových sazeb. I přesto ale tento scénář vnímáme jako málo pravděpodobný. ČNB v nové prognóze odhaduje inflaci v lednu na 17,6 % a má tak prostor absorbovat překvapení vyšší inflace. Zajímavé bude sledovat, jak na inflaci zareaguje peněžní trh, který v 3Q23 očekává snižování sazeb, stejně jako naše prognóza.
V době psaní reportu už vyšla lednová inflace v Maďarsku, která meziměsíčně vzrostla z 1,9 % na 2,3 %, trh čekal stabilitu na 1,9 %. V meziročním srovnání se inflace vyšplhala z 24,5 % na 25,7 %.
Ekonomický kalendář pro tento týden zakončí spotřebitelská důvěra v USA v podobě indexu od University of Michigan. Očekávání nepočítají se změnou, kdy jsou nastavena na 65 bodů oproti 64,9 v lednu.
Pohled zpět:Akciový trh v USA včera ztrácel, NASDAQ (-0,7 %), S&P 500 (-0,9 %). V plusu naopak byly akcie v Evropě s Euro Stoxx 50 (+1 %), DAX (+0,7 %) a pražská burza (+1 %). Výnosy státních dluhopisů se v Německu i USA během včerejšího obchodování držely relativně stabilní. Od zasedání Fedu se rozdíl mezi 10y a 2y výnosem amerických dluhopisů prohloubil jen nepatrně z 0,7 pb na 0,8 pb.
Autor: David Vagenknecht, analytik
Editor: Vratislav Zámiš, analytik
Okomentovat na facebooku
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Štěpán Křeček, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři