Ostře sledovaná lednová inflace (Týdenní zpráva z finančního trhu)
Domácí kalendář v tomto týdnu nabízí většinu měsíčních indikátorů, z nichž nejsledovanější bude ledová inflace. Ta je v důsledku přeceňování na počátku roku tradičně spojovaná s vysokou mírou nejistoty, zároveň ale hodně napoví o meziroční inflaci pro celý letošní rok. Podle našeho odhadu oproti prosinci výrazně zrychlila, a to hlavně vlivem odeznění vlivu úsporného tarifu a dalšího růstu cen energií. Vývoj na globálních finančních trzích bude v tomto týdnu při absenci klíčových dat pravděpodobně hlavně ve vleku vyjádření představitelů FOMC a ECB, kteří by mohli tlumit optimistická očekávání trhu ohledně snižování úrokových sazeb.
Domácí inflace zrychlila, průmysl pokračoval v oživení
Tuzemská meziroční inflace podle našeho odhadu v lednu zrychlila na 18,7 %. To by zároveň odpovídalo meziměsíčnímu růstu cen o 7,1 %. Podílet by se na tom mělo zejména odeznění vlivu úsporného tarifu a další růst cen energií. U jádrových cen čekáme v meziměsíčním sezonně očištěném vyjádření jejich růst o 0,7 %, tedy stejně jako v prosinci. Meziroční jádrová inflace by však měla působením vyšší srovnávací základny klesnout z 13,3 % na 12,8 %. Více naleznete v našich únorových Měsíčních předpovědích zde: https://bit.ly/3XZKYMl.
Zveřejněny budou i domácí statistiky průmyslové produkce a maloobchodních tržeb. Očekáváme, že v prosinci pokračoval meziměsíční růst průmyslové produkce. Pozitivní vliv by mělo nadále mít především zmírnění problémů v dodavatelských řetězcích a vysoký stav dosud nerealizovaných objednávek. Reálné maloobchodní tržby sice ke konci loňského roku pravděpodobně ještě mírně meziměsíčně klesaly, oproti předchozím měsícům ale již znatelně pomalejším tempem. K postupné stabilizaci spotřebitelských výdajů by podle nás měla přispět vyšší mzdová dynamika a nižší ekonomická nejistota.
Regionální kalendář nabídne v tomto týdnu zasedání polské centrální banky (NBP) a maďarskou inflaci za leden. NBP, jejíž většina v čele s guvernérem Glapinskym zůstává holubičí, podle našeho názoru již v současném cyklu ponechá sazby beze změny na současných 6,75 %. První snížení sazeb (o 50 bb) pak očekáváme v říjnu. Spotřebitelské ceny v Maďarsku by podle tržního odhadu měly v lednu stejně jako v prosinci meziměsíčně vzrůst o 1,9 %, čímž by se meziroční inflace dostala již na 25,1 %. I v Maďarsku byl ale podle našeho názoru cyklus zvyšování úrokových sazeb již ukončen.
Minulý týden byl v režii centrálních bank
Americký Fed ve středu doručil očekávané zvýšení úrokových sazeb o 25 bb. V prohlášení a na tiskové konferenci americká centrální banka zároveň signalizovala, že přijdou další takové kroky. Lehce holubičí vyznění tiskové konference však v pátek více než kompenzoval americký NFP report. Počet nových pracovních míst v lednu dosáhl 517 tis., zatímco tržní konsenzus činil 189 tis. Míra nezaměstnanosti současně klesla na 3,4 %, tedy na nejnižší úroveň od roku 1969. Tato data by měla Fed utvrdit v tom, že americká ekonomika zůstává odolná a ke zkrocení inflace bude zapotřebí měnové podmínky ještě zpřísnit. My stále očekáváme, že přijdou ještě dva 25bodové hiky.
ECB ve čtvrtek zvýšila úrokové sazby v souladu s očekáváním o 50 bb. Zároveň oznámila, že stejný krok plánuje i na příštím zasedání, které je na programu 16. března. Poté si již nicméně centrální bankéři zatím nechali prostor otevřený. To spolu s obecně opatrnější rétorikou prezidentky Lagardeové přispělo z pohledu trhů k holubičí interpretaci celého zasedání.
Podporu pro euro v uplynulém týdnu nepřinesla ani makroekonomická data. HDP eurozóny sice v závěru loňského roku rostl o něco rychleji, než trhy čekaly, Německo ale naopak vykázalo překvapivý pokles. Lednová inflace v eurozóně pak zpomalila z prosincových 9,2 % y/y na 8,5 % y/y, což bylo viditelně pod tržním odhadem ve výši 8,9 % y/y. V kombinaci s extra silnými payrolls z USA ve výsledku eurodolarový pár uzavřel týden poblíž 1,083 USD/EUR, přestože bezprostředně po zasedání Fedu byl krátce až nad 1,10 USD/EUR.
ČNB ve čtvrtek ponechala klíčovou úrokovou sazbu na 7 %. Potvrzeno bylo i odhodlání centrální banky intervenovat proti nadměrným výkyvům české koruny. K lehce jestřábímu vyznění zasedání přispěla tisková konference, na které guvernér uvedl, že tržní ocenění, které v sobě zahrnovalo pokles sazeb v úhrnu o zhruba 150 bb v horizontu jednoho roku, je z jeho pohledu příliš agresivní (více zde: https://bit.ly/3HuJYJd). Domácí ekonomika v závěrečném čtvrtletí loňského roku klesla mezičtvrtletně o 0,3 % a nacházela se tak v mírné recesi. Přestože naše prognóza z posledních Ekonomických výhledů (https://bit.ly/CEOQ123cj) se tím naplnila, trh v průměru očekával hlubší pokles HDP (více zde: https://bit.ly/3He37ik). Pokračující útlum domácí poptávky podle nás indikovalo i lednové plnění státního rozpočtu (více zde: http://bit.ly/3HsUmBa). Mírně pozitivně naopak překvapil tuzemský PMI (více zde: http://bit.ly/3RrGM5U).
Celkově koruna i v minulém týdnu v páru s eurem lehce posílila (o zhruba 0,1 % na 23,78 CZK/EUR). Pomohlo jí k tomu jak ve srovnání s tržním odhadem mírnější pokles HDP za Q4 22, tak i lehce jestřábí vyznění zasedání ČNB.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Pravidelné zprávy, informace na e-mail
- Předčíslí bankovních účtů finančních úřadů pro placení daní v roce 2020
- Stříbro - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční stříbro
- Zlato - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční zlato
- Investice, aktuální zprávy a online data
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Příspěvek na péči 2024 - kalkulačka: výška příspěvku na péči zůstává stejná jako v roce 2022 a díky inflaci si za příspěvek poživatelé pořídí méně slu
- Ostře sledovaná lednová inflace (Týdenní zpráva z finančního trhu)
- Ostře sledovaná tuzemská lednová inflace na dnešním pořadu dne (Ranní zpráva z finančního trhu)
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory