Trh vidí inflaci optimističtěji než Fed. Růst sazeb bude i tak pokračovat
Americká centrální banka snížila tempo zvyšování sazeb. Na prvním letošním zasedání navýšila úroky o 25 bodů. Zároveň upozornila, že situace si vyžaduje posun do ještě více restriktivních úrovní. Aniž by guvernér Powell doručil holubičí vyjádření, trh slyšel především na pozitivní, avšak k obratu stále nedostačující komentáře k inflaci.
V rámci základního vyjádření došlo k největší změně u inflace. Fed zcela vypustil pasáž o tom, že inflace reflektuje nerovnováhu mezi nabídkou a poptávkou jakožto důsledek pandemie, vysokých cen potravin a energií a dalších cenových tlaků. Namísto toho vše zkrátil na vyjádření o sice o něco nižší inflaci, avšak stále vysoké. Růst zůstává mírný a nezaměstnanost nízká.
S ohledem na dosavadní data můžeme s klidem konstatovat, že guvernér Powell přednesl adekvátní komentář poukazující na zlepšení inflační situace. Hned v úvodu šlo o vítaný posun meziměsíční inflace za poslední tři měsíce. Zároveň ale upozornil, že tempo růstu cen zůstává vysoké, což je hlavní důvod, proč je třeba úroky posunout do ještě více restriktivních úrovní. Připomněl rovněž, že Fed nechce opakovat předchozí chyby, kdy došlo k příliš brzkému snížení sazeb. Později dokonce doplnil, že očekávání trhu ohledně snížení sazeb v letošním roce jsou přehnaná. On sám přitom nečeká, že by úroky letos měly klesnout. Tzv. hladké přistání bez hlubší recese je hlavním scénářem.
Z dnešního zasedání můžeme soudit, že Fed má před sebou minimálně jedno zvýšení úroků o 25 bodů. Současná situace mu umožňuje provádět měnovou politiku po menších krůčcích a čekat tak, až se do americké ekonomiky plně projeví agresivní navyšování sazeb z druhé poloviny loňského roku. Na to by mělo dle aktuálních odhadů kratšího propisu díky utažení podmínek financování dojít během letošního druhého čtvrtletí. K samotným podmínkám Powell uvedl, že oproti prosinci nepozoruje výraznější posun. Klíčové přitom je, aby případné změny nebyly krátkodobé, nýbrž trvalejšího rázu. A to se aktuálně neděje.
Další zasedání Fedu nás čeká v březnu, kdy bude zveřejněna i aktualizovaná prognóza. Očekáváme, že dojde na další zvýšení sazeb o 25 bodů, přičemž trh bude sledovat zejména případné změny s ohledem na výhled inflace a sazeb. Nelze vyloučit, že v první polovině roke pak dojde na ještě jedno navýšení úroků, díky čemuž by překonaly 5% hranici, jak ukazuje aktuální výhled. To však bude mnohem více závislé na datech než březnové rozhodnutí.
S ohledem na reakci trhů soudíme, že nejvíce zapůsobily komentáře k pozitivnímu vývoji inflace. Slovo desinflace bylo to, na co slyšely rostoucí akcie a oslabující dolar. Zároveň patrně pomohlo, že se Powell důrazněji nevymezil proti vývoji podmínek financování. Euro proti dolaru zpevnilo k hranici 1,1000 EURUSD. Pokud zítra ECB doručí nad očekávání více jestřábí zasedání, prolomení sledované úrovně nelze vyloučit. Stejně tak ale musíme přistupovat k potenciálnímu vybírání zisků, které by jestřábí ECB mohla umocnit. Nepředpokládáme, že by hodnoty nad 1,1000 dolaru za euro byly dlouhodběji udržitelné.
Zdroj: Fed, Bloomberg, Reuters
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.