To poslední, co chce Fed vidět, je snížení sazeb následované opětovným růstem inflace - Víkendář (video)
Udělala americká centrální banka pro snížení inflace dost? Na tuto otázku na Bloombergu odpovídal bývalý guvernér indické centrální banky Raghuram Rajan, který nyní působí na University of Chicago Booth School of Business. Podle něj se objevují známky určitého ochlazování americké ekonomiky, vyšší sazby pociťují například rizikovější dlužníci. Vývoj by tedy mohl směřovat k hladkému přistání. Podle ekonoma je ale důležitý i vývoj finančních podmínek, které jsou nyní na podobných úrovních jako v době, kdy Fed začal utahovat monetární politiku.
Ekonom tedy poukazuje na to, že z pohledu finančních podmínek není situace stejná jako z pohledu sazeb. Příčinou mohou být i oslabené přenosové mechanismy mezi sazbami a reálnou ekonomikou. Dochází totiž k tomu, že firemní sektor si v předchozích letech zafixoval sazby na nízkých úrovních a současné vyšší sazby se tak v této oblasti promítají jen postupně. Podobné je to na hypotéčním trhu. Fed se tak „v určitou chvíli může začít obávat, zda je jeho politika dostatečně restriktivní.“
Rajan poukázal na to, že inflační tlaky ve službách jsou vyšší než ve výrobním sektoru. I zde se však objevují známky ochlazování. Klíčový je pak vývoj na trhu práce, kde by pro případné snižování sazeb bylo podle ekonoma dobré dosáhnout určitého zvýšení nezaměstnanosti. Další vývoj sazeb přitom bude záviset na nových datech včetně vývoje na trhu s bydlením. „To poslední, co chce Fed vidět, je snížení sazeb následované opětovným zvednutím inflace.“
Podle ekonoma byl doposud pokles inflace tažen zejména tím, že pominuly předchozí nabídkové šoky. Tento faktor už ale ztrácí na významu a bude se stále více projevovat situace na trhu práce včetně mzdové inflace. Ta se podle experta nachází poněkud vysoko s ohledem na běžný vývoj produktivity a cíl na straně růstu cen. Pokud by se zvyšování produktivity drželo na vyšším tempu, mohlo by dojít ke snížení inflace na cíl ve výši 2 % i přes současnou napjatost trhu práce.
Blanchard míní, že v nejpravděpodobnějším scénáři bude nutné určité ochlazení trhu práce. Dosavadní utahování politiky pak při snižování inflace „zatím nehrálo tu nejdůležitější roli“. Ekonom přitom dříve argumentoval pro zvýšení inflačního cíle tak, aby centrální banka v případě potřeby měla větší prostor pro snižování nominálních sazeb. Nyní ale podle Blancharda čas na takový krok není, protože důležitá je důvěryhodnost centrálních bank a proto „musí jít ke 2 %“.
Zdroj: Bloomberg
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Přečtěte si také k úrokovým sazbám
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
16.09.2024 Cena ropy je nejnižší za poslední 3 roky.
11.09.2024 Investiční pohled na Apple: Budou nové iPhony…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Snaha o navrácení lesku Barbie v době klesajícího prodeje. Barbie telefon jako tahák sezóny?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Mgr. Timur Barotov, BHS
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Mám malou spotřebu elektřiny, vyplatí se mi měnit dodavatele?
Marek Pokorný, Portu
Průzkum: Většina mladých Čechů si přivydělává kvůli finanční nezávislosti
Martin Steiner, BNP Paribas Cardif Pojišťovna