Ranní okénko - Vrchol týdne je tu, vychází americká inflace, jeden z hlavních hybatelů globálního vývoje
Trhy natěšeně čekají na dnešní výsledek americké inflace, která je již delší dobu jedním z hlavních hybatelů globálního vývoje. Pokles prosincové meziroční míry proti listopadu přijde takřka s jistotou a hrát roli bude rychlost snížení. Kromě americké inflace dorazí již za pár minut čísla z domácího maloobchodu, kde je očekáván výrazný meziroční pokles poblíž dvouciferných hodnot. Již včera Český statistický úřad zveřejnil statistiku inflace, kdy došlo k poklesu meziroční míry z 16,2 % na 15,8 %, zatímco trh očekával stagnaci. Důležitější ale bude výsledek za leden, kde je míra nejistoty kvůli vícero efektům velmi vysoká.
Maloobchodní tržby během listopadu pravděpodobně prohloubily meziroční pokles do blízkosti 11 % vyjma prodejů automobilů, trh očekává o něco nižší meziroční pokles okolo 8 %. Důvodem meziročního zhoršení je oslabená kupní síla domácností spolu s nejistým výhledem.
Americká inflace by měla potřetí v řadě přinést pozitivní výsledky, kdy je za prosinec očekáváno snížení meziroční míry z 7,1 % na 6,5 %, především je pak zpomalení očekáváno i u jádrové dynamiky (5,7 % z 6,0 %). Desinflační vývoj by měl být pozorovatelný především u zboží, ceny služeb budou ustupovat pomaleji. Relativně rychlý ústup cenových tlaků se může v případě pozitivního lednového výsledku začít proměňovat ve více holubičí komentáře členů Fedu, kteří by současný cyklus zvyšování sazeb mohli vnímat jako takřka uzavřený bez nutnosti další výraznější restrikce. Trh aktuálně naceňuje vrchol u 4,95 %, Fed ve své poslední prognóze uváděl ambici zvyšovat sazby na 5,1 %, spíše s rizikem ve směru posunu na vyšší úrovně.
Pohled zpět:
Spotřebitelské ceny v závěru roku meziměsíčně stagnovaly, zatímco v listopadu vzrostly o 1,2 % po předchozím poklesu o 1,4 %. Rozkolísanost je dána zejména vlivem fiskálních opatření tlumící dopad růstu cen energií. V meziročním srovnání míra inflace v prosinci klesla z 16,2 % na 15,8 % - výrazněji, než jsme odhadovali (16,1 %). Z velké části rozdíl vysvětluje pohyb u potravin a nealko nápojů, kde ceny působily proinflačně, ale méně než jsme očekávali. Za celý rok 2022 činila průměrná inflace 15,1 %, což je víceméně v souladu s naší prognózou, jež počítala s 14,9 %.
Více v komentáři zde: https://investice.rb.cz/?c15002[key]=4474
K mírnému snížení došlo v české ekonomice u inflačních očekávání nefinančních podniků. Na horizontu jednoho roku čekají firmy 10,1 % (10,3 % v září), na horizontu tří let rovných 7 % (7,5 % v září).
Americký akciový trh včera dále posiloval, kdy index S&P 500 přidal přes 1 %. Podobným tempem rostla německá burza, velmi mírný nárůst si připsal i tuzemský index PX.
Autor: Vratislav Zámiš, analytik
Editor: David Vagenknecht, analytik
Okomentovat na facebooku
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
12.11.2024 Motorola má nový hit Black Friday, svůj…
11.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?