Češi si stále radši spoří v euru, nejvíce za posledních třináct let. Nyní, když je euro v rekordní „slevě“, mají i ti ostatní příležitost zřídit si eurový účet za výhodných podmínek
Koruna včera obchodování uzavřela na své nejsilnější úrovni vůči euru od konce října 2008. Uzavírací kurs činí podle Bloombergu 23,98 koruny za euro. Podle expertů je málo pravděpodobné, že by koruna vydržela pod hladinou 24,00 za euro delší dobu. Za měsíc touto dobou se podle analytické předpovědi, jak ji zveřejňuje agentura Bloomberg, bude euro nejpravděpodobněji prodávat za 24,20. Ke konci března to má být dokonce 24,55.
Nyní tudíž panuje velmi příhodný čas pro směnu části úspor běžných střadatelů z korun právě do eura. Eura jsou z hlediska své korunové ceny nejlevnější za více než třináct let a taková „sleva“ se nemusí zase delší dobu vrátit. Zejména, když světu poměrně akutně hrozí recese, jak v neděli varoval Mezinárodní měnový fond. Vyhlídka recese již v těchto dnech citelně zlevňuje například ropu a může být opravdu jen otázkou času, než začne oslabovat korunu.
Střadatelé by obecně měli mít své úspory ve více měnách. Zřizovat si tedy vedle korunového účtu také účet eurový a účet dolarový, případně i účty v dalších měnách. Diverzifikují tak totiž riziko propadu jedné konkrétní měny. Kdo ještě takto své úspory mezi více měn nemá, má právě nyní alespoň šanci založit si za historicky takřka nejvýhodnějších podmínek právě účet eurový.
Ostatně mezi českými střadateli v poslední době zájem o úložky v eurech stoupá. Vždyť loni v listopadu, tedy podle nejnovějších dostupných dat, se podíl objemu eurových úspor tuzemských střadatelů na jejich celkových úsporách poprvé od ledna 2010 vrátil na úroveň tří procent, jak zachycuje graf níže, vytvořený na základě dat České národní banky. Češi si tak v euru spoří nejvíce za posledních třináct let.
Oproti například Chorvatsku, které přešlo na euro letos k 1. lednu, je však podíl eurových úspor Čechů stále velmi nízký. V Chorvatsku loni činil podíl eurových úspor zhruba 50 procent (zde). A podíl vykazoval podobné hodnoty také v roce 2020, v době, kdy Chorvatsko teprve zahajovalo proces vstupu do eurozóny.
Lukáš Kovanda, Ph.D.
Hlavní ekonom, Trinity Bannk
TRINITY BANK
Trinity Bank působí na finančním trhu již 25 let a vznikla transformací Moravského Peněžního Ústavu – spořitelního družstva. Má více než 92 000 klientů a její bilanční suma přesahuje 65 miliard Kč.
Trinity Bank se specializuje na privátní a korporátní bankovnictví, u fyzických osob se zaměřuje především na vkladové a spořicí produkty, které nabízejí nadstandardní zhodnocení úspor.
Více informaci na: www.trinitybank.cz
Okomentovat na facebooku
Poslední zprávy z rubriky Osobní finance:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Ondřej Vacek, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun