Moore Czech Republic (Moore Czech Republic)
Práce  |  02.03.2023 10:08:33

Česko má osmé nejnižší mzdy v EU, za posledních 15 let se ovšem zdvojnásobily

Podle nejaktuálnějších dat Eurostatu [1] činila průměrná roční mzda v roce 2021 v České republice 18 189 eur, dle dat Českého statistického úřadu se jednalo o 37 839 korun. V rámci Evropské unie se jedná o osmý nejnižší výdělek, unijní průměr činí 1,84násobek. Z postsocialistických zemí si více vydělají lidé ve Slovinsku a v baltských státech i přesto, že česká průměrná mzda v posledních letech rostla rychlým tempem – mezi lety 2006 a 2021 se zdvojnásobila. Ve třetím čtvrtletí loňského roku byl pak zaznamenán meziroční nárůst o dalších 6,1 %. [2] Podle odborníků z poradenské skupiny Moore Czech Republic je rychlý růst důsledkem konvergence české ekonomiky k úrovni západní Evropy.

České mzdy mnohdy stále nedosahují ani na polovinu západoevropských zemí, a to ani přes rychlý růst v posledních letech. „V roce 2021 dosahovaly české mzdy bezmála dvojnásobku toho, co o 15 let dříve. V rámci zemí bývalého východního bloku patřil růst průměrné mzdy u nás v posledních letech k nejdynamičtějším,“ komentuje Radovan Hauk z poradenské skupiny Moore Czech Republic a dodává, že u růstu mezd je velmi patrná konvergence České ekonomiky k západoevropské úrovni: v roce 2006 jsme dosáhli na 26 % výše německých mezd, v roce 2021 to už bylo 43 %.

Mzdy u nás rostou především v segmentech s kritickým nedostatkem pracovníků, jako je například zdravotnictví či informační a komunikační technologie. „Dále je růst mezd v některých odvětvích veřejných služeb ovlivněn společenskou poptávkou, typicky se jedná například o školství, sociální služby nebo zdravotnictví,“ vysvětluje Radovan Hauk s tím, že růst mezd byl v minulých letech tažen růstem přidané hodnoty. Další tlaky na plošný růst mezd v ekonomice bude při současné nízké míře nezaměstnanosti vyvolávat růst obecné inflace.

Rychlejší růst než u 3 ze 4 sousedů

V roce 2006 činila průměrná mzda v ČR 19 546 korun, což znamená, že do roku 2021 vzrostla takřka dvojnásobně. Jedná se o mnohem větší růst než u většiny našich sousedních států, lépe si vedlo jen Polsko.

  Stát

  Nárůst průměrné mzdy (20062021) [3]

  Česko

94 %  

  Německo

15 %  

  Polsko

129 %  

  Rakousko

8 %  

  Slovensko

41 %  

Mezi nejlepšími na východě, blížíme se západu

Při pohledu na celoevropské statistiky se pozice Česka může jevit jako neuspokojivá, nicméně tu lze najít i mnoho pozitivního. „Zvážíme-li velmi rychlý růst mezd, je zřejmé, že patříme mezi nejsilnější ekonomiky bývalého východního bloku. Tuzemská průměrná mzda se té západní přibližuje jako jedna z nejrychlejších,“ říká Radovan Hauk a dodává, že z postsocialistických zemí mají vyšší mzdy Slovinsko a baltské státy. U těch jsou, co do míry růstu, patrné výrazné odlišnosti. Zatímco v Estonsku vzrostly mezi lety 2006 a 2021 jen o 68 % (ve srovnání s českými 94 %), v Lotyšsku došlo k nárůstu zhruba o 175 %. [4]

[1] https://ec.europa.eu/eurostat/en/web/products-eurostat-news/w/ddn-20221219-3

[2] https://www.czso.cz/csu/czso/cri/prumerne-mzdy-3-ctvrtleti-2022

[3] https://ec.europa.eu/eurostat/en/web/products-eurostat-news/w/ddn-20221219-3

[4] https://www.statista.com/statistics/1269916/latvia-average-annual-wages/;  https://www.statista.com/statistics/416201/average-annual-wages-estonia-y-on-y-in-euros/

Moore Czech Republic

Společnost Moore Czech Republic je součástí jedné z největších mezinárodních sítí nezávislých auditorských a poradenských firem. Moore Global Network Limited (do září 2019 Moore Stephens International Limited) zaměstnává po celém světě přes 30 000 odborníků ve více než 260 nezávislých firmách a 110 zemích.

Moore Czech Republic sídlí v Praze a je vedena jednateli a společníky Petrem Kymličkou a Radovanem Haukem. Ti s sebou pod značku Moore přivedli kromě svých pracovníků z dřívější společnosti BDO Advisory také specializované dceřiné společnosti Servodata, DataScript a S-COMP, které se orientují na poskytování komplexních služeb v oblasti IT a vzdělávání.

Více informaci na: www.moore-czech.cz

Okomentovat na facebooku


Výpočet čisté mzdy v roce 2024Více zpráv k tématu Mzdy

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688