Ekonomika Eurozóny vzrostla ve třetím čtvrtletí letošního roku o 0,3 % mezičtvrtletně - Globální ekonomický výhled - Eurozóna prosinec 2022
Eurozóna
Ekonomika eurozóny vzrostla ve třetím čtvrtletí letošního roku o 0,3 % mezičtvrtletně, růst se tedy posunul oproti prvnímu odhadu o 0,1 p. b. výše. Nejvyšší nárůst HDP zaznamenalo Irsko (2,3 %) a největší pokles Estonsko (-1,8 %). Meziroční tempo růstu HDP ve třetím čtvrtletí výrazně zpomalilo na 2,3 % oproti růstu o 4,2 % v předchozím čtvrtletí. Utlumená poptávka je konzistentní brzdou ekonomické aktivity, přičemž energetická krize hraje nadále nepříznivou roli, ačkoliv mírný podzim snížil spotřebu energií. Letošní zima by pak měla být ve znamení recese. Zaměstnanost mezičtvrtletně rostla stejně jako v předešlém čtvrtletí o 0,3 %, ovšem počet odpracovaných hodin se ve třetím čtvrtletí snížil o 0,1 %. Největší meziměsíční pokles maloobchodních tržeb v letošním roce (v říjnu o 1,8 %) pak přispívá k příznakům hrozící recese. Kompozitní ukazatel PMI v listopadu potvrdil již pátý měsíc poklesu aktivity soukromého sektoru, ačkoliv se tempo poklesu poprvé v této posloupnosti zmírnilo (ze 47,3 na 47,8). Vedle pomalejšího poklesu ve zpracovatelském sektoru ale došlo zároveň ke zrychlení poklesu v sektoru služeb. Podnikatelská důvěra se mírně zlepšila, ale zůstala slabá.
Inflace v listopadu poprvé po 17 měsících meziročně zpomalila, dokonce více než očekávaly průzkumy. Za zvolněním inflace na 10 % z rekordních 10,6 % v říjnu stojí především zpomalení růstu cen energií (34,9 % oproti říjnovým 41,5 %), ale též služeb. Růst cen se snížil v celkem 14 z 19 zemí eurozóny, avšak inflace v eurozóně zůstává vysoko nad 2% cílem ECB. Nejnižší míru inflace vykázala Francie (7,1 %) a nejvyšší Lotyšsko (21,7 %). Jádrová inflace zůstala beze změny na úrovni 5 %. Mírnější inflace a pokles tržeb snižují tlak na agresivní zvyšování úrokových sazeb, ale prezidentka Ch. Lagardeová uvedla, že cesta k nízké inflaci je ještě dlouhá a ECB musí dále zpřísňovat.
Výhled růstu HDP dle nové prognózy OECD se pro letošní (3,3 %) i příští rok (0,5 %) mírně zlepšil, avšak CF nadále předpovídá v roce 2023 pokles ekonomiky (-0,1 %). Očekávaná inflace se posouvá pro příští rok výše, ovšem oproti předpokládaným více než 8 % pro letošní rok by měla v roce 2023 klesnout k 6 %.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Kalkulačka DPH - výpočet DPH pro rok 2019 i pro roky 1993-2018
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Ekonomika - Makroekonomika ČR 2020, data, novinky
- Svět - státy světa a jejich ekonomika
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- Příspěvek na bydlení v roce 2021 - Kalkulačka
- Čísla účtů pro placení daní v roce 2020
- Daň z nemovitosti - daň z nemovitých věcí v roce 2020
- Kalkulačka přídavků na děti pro rok 2020 - Máte po zvýšení životního minima nárok na přídavky na děti? Kolik dostanete?
- Minimální mzda v roce 2021, 2020 i v minulosti, vliv na zaručenou mzdu
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada