Z regionů  |  11.11.2022 00:00:00

Radní Středočeského kraje Milan Vácha ocenil sportovce za reprezentaci na letní Olympiádě dětí a mládeže

Nejlepší mladí sportovci.

Radní pro oblast vzdělávání a sportu Milan Vácha dnes v sídle Krajského úřadu ocenil mladé sportovce za reprezentaci Středočeského kraje na letní Olympiádě dětí a mládeže. Ta se v letošním roce konala v Olomouci a zúčastnilo se jí 265 sportovců ze středních Čech.

„Naše výprava vybojovala dohromady 96 medailí a v celkovém pořadí krajů dosáhla na bronzovou příčku. Všem mladým sportovcům ještě jednou blahopřejeme a děkujeme za úspěšnou reprezentaci kraje na tak významné akci. Dnešní slavnostní oceňování v sále zastupitelstva bylo pro všechny příležitostí k ohlédnutí a děti navíc ocenily setkání s kamarády, které poznaly v červnu v Olomouci,“ uvedl Milan Vácha (STAN).

Mezi nejúspěšnější sporty na letní olympiádě patřilo již tradičně plavání, kde Středočeši v celkovém pořadí sportů skončili v kategorii dívek i chlapců na celkovém 1. místě. Středočeští plavci získali celkem 11 zlatých, 6 stříbrných a 19 bronzových medailí. Nejlepším sportovcem výpravy se stal plavec František Musil z Mladé Boleslavi, který vybojoval 6 zlatých medailí na individuálních tratích a k tomu byl členem bronzové štafety na 4 x 50 m volným způsobem. Ke své medailové sbírce přidal i dva národní rekordy na 100 a 200 metrů znak ve své věkové kategorii. Dařilo se i středočeským atletům, kteří skončili v kategorii dívek i chlapců na 2. místě celkového pořadí sportů. Z kolektivních sportů se podařilo dokráčet olympijským turnajem pro zlaté medaile florbalistům a volejbalistkám, naopak fotbalisté své finále prohráli a převzali si stříbrné medaile. V souboji o třetí místo si po prohraném semifinále spravili chuť basketbalisté a vybojovali bronzové medaile.

„Věřím, že na letošním úspěchu z letní Olympiády dětí a mládeže budeme moci stavět i v roce 2024 v Jihočeském kraji a naše letní výprava se opět umístí na stupních vítězů. Teď už se ale soustředíme na Hry X. zimní olympiády dětí a mládeže České republiky, které se budou konat v lednu 2023 v Královéhradeckém kraji. Účast naší výpravy jsme shodou okolností podpořili na včerejším jednání rady kraje,“ uzavřel Milan Vácha.

Olympiáda dětí a mládeže je republiková soutěž krajských výprav, která se koná každoročně od roku 2003 a je určena mladým sportovcům ve věku od dvanácti do šestnácti let, v kategoriích mladších a starších žáků a žákyň. Sportovcům navozuje atmosféru opravdových olympijských her. Mladí účastníci nejsou ochuzeni o zapálení olympijského ohně, slavnostní ceremoniály, soužití v olympijské vesnici nebo složení olympijské přísahy. Hlavní poselství projektu je přinést životní zážitek mladým sportovcům, jejich vrstevníkům, rodičům i veřejnosti, aby se pohyb stal a zůstal součástí jejich života. Olympiáda dětí a mládeže se koná v letní i zimní variantě, které se každý rok střídají.

Nejlepší mladí sportovci. (Obrázek se otevře do nového okna)
František Musil. (Obrázek se otevře do nového okna)