Týden na akciových trzích: Bezbřehý optimismus na konci týdne - Komentář
Hlavní událostí pro akciové trhy bylo dvoudenní zasedání americké centrální banky Fed, které vyvrcholilo středečním zvýšením úrokových sazeb o 75 bb (na 3,75-4,00 %). Takové rozhodnutí se předpokládalo a tak všichni čekali na doprovodný komentář. Ten asi všechny překvapil, soudě podle reakce akciových trhů. Jeho vyznění bylo velmi jestřábí. O sazbách rozhodovaly také ČNB a Bank of England. ČNB nepřekvapila a nechala reposazbu beze změny na 7,00 % a BoE zvýšila sazby, taky podle očekávání, o 75 bb.
Bylo taky zveřejněno HDP eurozóny, které bylo, asi díky Německu, lepší. Ale Inflace byla vyšší.
A na závěr týdne byla zveřejněna data z amerického trhu práce – pravděpodobně druhá nejsledovanější událost tohoto týdne. Byla nad očekávání dobrá. Ale to se dá taky přeložit tak, že vzrostou proinflační tlaky, což bude povzbuzovat Fed v rostoucích sazbách. Pro akcie neradostný výhled.
Americký trh
Od pondělí do čtvrtka, každý den hlavní index S&P500 klesal. Za tyto čtyři dny spadl o 4,64 % (3 719,89 b.). Velmi zajímavé bylo obchodování ve středu, kdy došlo ke zveřejnění rozhodnutí Fedu. Bezprostředně po zveřejnění zvýšení sazeb o 75bb (to se čekalo) došlo k růstu trhů. Nicméně následná tisková konference guvernéra poslala trhy strmě dolů. Vyznění jeho komentáře bylo pro trhy velmi jestřábí. Sazby se pravděpodobně zvednou na vyšší než původně komunikovanou úroveň a zůstanou tam déle. To byl pro trhy zásadní spouštěč, který ovlivnil konec obchodování ve středu a samozřejmě i čtvrteční seanci. Dnes otevírá S&P500 pěkně v plusu a brzy poté vzrostl až o +2 %. Zmírní se tím dosavadní týdenní ztráta, která by na konci dnešního obchodování mohla být kolem 3,30 %.
Ani zdaleka nebylo obchodování v Evropě tak negativní jako za mořem. Právě naopak, začátek týdne byl pozitivní. Ani velký středeční propad v USA se v Evropě nekonal. Je to dáno časovým posunem, který poskytl evropským akciím milosrdnou imunitu. Rozhodnutí Fedu negativně ovlivnilo obchodování v Evropě až ve čtvrtek.
Index STOXX Europe 600 dnes krátce před koncem obchodování posiluje o +2,13 % (418,26 b.). Za celý týden to vypadá na růst o asi +1,8 % a třetí růstový týden v řadě.
Dnešní obchodování bylo veskrze pozitivní. Hlavní index PX za všeobecného optimismu na ostatních trzích posílil o +2,73 % (1 222,15 b.).
Prim hrály banky. Erste po čtvrtletních výsledcích (níže) trhala rekordy a vystřelila o +9,63 % (678,60 CZK). Následovala ji Moneta (+2,40 %, 72,40 CZK) a VIG (+0,72 %, 562 CZK) s Komerční bankou (+0,63 %, 730 CZK), která taky dnes ráno zveřejnila čtvrtletní výsledky.
Oslabil jen Colt (-1,27 %, 545 CZK) a za nízkého objemu, kdy jakákoli objednávka může znamenat větší změnu kurzu, taky Pilulka (-5,00 %, 665 CZK).
Týdenní výkon
Ani týdenní obchodování nebylo špatné. Indexu PX se podařilo zaznamenat třetí týdenní růst v řadě. Hodnota vzrostla o +3,30 % (1 222,15 b.). Zásluhu na tom mělo zejména páteční obchodování a výkon Erste Group, která se samozřejmě stala hvězdou týdne. Za celý týden Erste vzrostla o +11,61 % (678,60 CZK). Držet krok s ní ostatní tituly nedokázaly. Na druhém místě se v týdenním hodnocení umístila Komerční banka (+3,11 %, 730 CZK) a s dalším odstupem Kofola (+1,72 %, 237 CZK).
Co se týká opozdilců, nejvíce odepsala Pilulka (-8,90 %, 665 CZK), Moneta (-2,16 %, 72,40 CZK) a Colt (-0,91 %, 545 CZK).
Podstatné kurzotvorné zprávy z pražské burzy
V pátek byly zveřejněny kvartální výsledky Erste Group Bank a Komerční banky. Oboje výsledky byly více méně ve shodě s tržním očekáváním. Erste zvýšila výhled a uvažuje o odkupu vlastních akcií.
V pátek došlo taky ke schválení daně z mimořádných zisků v Parlamentu. Mělo by se jednat o sazbu 60 % nad 120% průměrem zisků z let 2018-2021. Máme za to, že to již bylo v ceně akcií obsaženo.
Co se dá čekat příští týden?
Výsledky za Q3 oznámí ČEZ. Naše odhady si můžete přečíst zde https://bit.ly/CEZ_e3Q22_CZ. Čekáme meziroční růst na základě růstu ceny elektřiny. Management se vyjádří k celoročním cílům. A čekáme diskusi k mimořádné dani. Výsledky za celý rok 2022 budou silné, což ve světle státního rozpočtu naznačuje velmi vysokou dividendu.Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Změna času - střídání času 2019, konec střídání času, letní a zimní čas
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Svátky tento týden - kalendář jmen
- Největší vzestupy a poklesy kurzu kryptoměn za týden
- Plyn - vývoj cen zemního plynu na komoditních trzích
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Týden na akciových trzích: Bezbřehý optimismus na konci týdne - Komentář
- Týden na akciových trzích: Pozitivní nálada a bezbřehý optimismus, kam se podíváš (Komentář)
- Týden na akciových trzích: Optimismus minulého týdne se vytratil, akciové indexy ztrácely na západě i východě (Komentář)
- Ranní přehled: Optimismus na akciových trzích nevyprchal ani koncem týdne, Praha atakuje maxima
- Týden na akciových trzích: Na začátku týdne opět rekord, pak sestup z výšin, na konci opět růst (Komentář)
- Týden na akciových trzích: S\u0026P500 opět posouvá rekordy, pražská burza tahala tento týden za kratší konec (Komentář)
Prezentace
12.02.2025 iPhone 16 Pro za 699 Kč! Nová služba nemá v…
29.01.2025 Xiaomi má nový bestseller. Je extrémně nadupaný a
28.01.2025 České firmy stále častěji místo banky…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ambiciózní plány Volva: Pomohou autonomní nákladní vozy americké nákladní dopravě?
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Zlatý býk je k nezastavení: Zlato překonalo hranici 2 900 USD
Štěpán Křeček, BHS
Cestovní ruch je na vzestupu. Rok 2024 výrazně překonal předpandemický rok 2019
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v únoru snižuje úrokové sazby, ale s jejich dalším poklesem bude velmi opatrná
Charu Chanana, Saxo Bank
Scénář obchodní války 2.0: Co to znamená pro vaše portfolio?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři