Fed nikdy neskončil dříve, než se sazby dostaly nad inflaci. Avšak sazby u 9 procent? To je podle AllianceBernstein už přehnané
Americká centrální banka nikdy neskončila se zvedáním sazeb dříve, než se dostaly nad inflaci. Pokud se přitom podíváme na tržní očekávání pro příští rok, měla by se podle nich inflace stále pohybovat nad 5 %. To znamená, že ze strany Fedu tu ještě nějaký čas potrvá jestřábí politika. Pro Bloomberg to uvedl Brad Gibson ze společnosti AllianceBernstein. Přehnané jsou ale podle něj úvahy o sazbách a výnosech dluhopisů pohybujících se u 9 %.
Gibson v souvislosti s teoriemi o vysokých výnosech dluhopisů poukázal na to, že už v tuto chvíli se objevují na trzích tenze, a to jak v USA, tak v zahraničí včetně Velké Británie. V případě britských vládních dluhopisů pak bude důležité, jak se bude vyvíjet jejich rating s tím, že podle experta půjde spíše negativním směrem.
Gibson míní, že výnosy britských dluhopisů je nejlepší srovnávat s americkými a evropskými dluhopisy. Dluhopisy britské by nyní měly kvůli vývoji v této zemi nést určité rizikové prémie. Důvodem je volatilita na britských trzích a riziko spojené s děním ve Velké Británii. Kvůli těmto prémiím pak expert zůstává vůči zmíněným cenným papírům „poněkud opatrný“. Rally by na nich byla stále „trochu těžká“ a v dohledné době je u jejich výnosů „cesta nejmenšího odporu směrem nahoru“.
Bank of England půjde cestou kvantitativního utahování. To podle experta představuje součást cyklu utahování monetární politiky. Poukázal v této souvislosti na to, že předchozí kvantitativní uvolňování, během něhož centrální banka nakupovala cenné papíry, přineslo pokles volatility na trzích. U opačného procesu se tak dá čekat vyšší volatilita. Ta by měla na trh obligací přinést vyšší časové prémie, a tudíž další tlak na růst výnosů a pokles cen.
Globální přechod z kvantitativního uvolňování na utahování ukazuje následující graf. Jde konkrétně o změny rozvah hlavních centrálních bank a míra jejich současného poklesu je z historického hlediska mimořádná:
Zdroj: Bloomberg, Twitter
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Okomentovat na facebooku
Přečtěte si také k úrokovým sazbám
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun
Iva Grácová, Bezvafinance
Inflace a její dopad na osobní finance: Jak se připravit na rok 2025?
Richard Bechník, Swiss Life Select