mzv.cz (MZv ČR)
Ze světa  |  19.09.2022 11:26:00

Česká republika financuje sanaci znečištění ropnými látkami v okolí bývalého vojenského letiště v Marculeşti v Moldavsku

Česká republika financuje sanaci znečištění ropnými látkami v okolí bývalého vojenského letiště v Marculeşti v Moldavsku

Česká rozvojová agentura financuje již čtvrtou fázi projektu, celkovým cílem intervence je odstranění masivního znečištění podzemních vod ropnými látkami v oblasti obcí Lunga a Mărculeşti. Projekt realizuje česká firma Dekonta s využitím českých technologií. Během 10 let bylo do celého projektu investováno více než 2,6 milionu EUR. Celkem bylo dosud odstraněno více než 50 tun ropného produktu

V těsném sousedství obcí Lunga a Mărculeşti fungovalo od roku 1957 do počátku devadesátých let vojenské letiště. Nedostatečné zajištění při nakládání s pohonnými hmotami a nevhodná manipulace způsobily jejich rozsáhlé úniky a následně poškození zdrojů pitné vody v okolí, což nyní představuje nepřípustné riziko pro zdraví obyvatel a životní prostředí. Kontaminace podzemních vod ohrožuje nejen obyvatele zmíněných obcí, ale také další lokality po proudu řek Răut a Dněstr, které mohou být zasaženi kontaminací v případě, že se nezabrání jejímu šíření.

V rámci předchozích fází projektu probíhala instalace čerpacích stanic a následné čerpaní znečištěných podzemních vod. Sanační stanice byly předány Ministerstvu životního prostředí Moldavska, které se zavázalo hradit následný provoz stanic při dalším čerpání nebezpečných látek. Celkem bylo doposud sanačním zásahem odstraněno přes 50 tun ropného produktu.

Aktuální závěrečná fáze projektu probíhá od dubna 2022 do konce tohoto roku s rozpočtem téměř 80 tisíc EUR. Projekt realizuje česká firma Dekonta ve spolupráci s Hydrogeologickou expedicí Moldavska (EHGeoM) a Mezinárodním letištěm v Marculesti, Do realizace projektu se zapojily také česká firmy ISATech a Geotechnika, které dodaly unikátní technologii a mají značné zkušenosti s aplikováním hydraulického štěpení v terénních podmínkách.

Hlavním výstupem této etapy je ověření účinnosti inovativní sanační technologie (hydraulické štěpení) pro možné zefektivnění dalších sanačních prací. V rámci projektu proběhla pilotní zkouška hydraulického štěpení a další nápravná opatření ke snížení znečištění. Bylo zajištěno financování a technická i odborná podpora provozu sanačních systémů, které byly vybudovány v předchozích fázích projektu. V závěru projektu bude vypracována studie o využití/odstranění odloučeného ropného produktu.

Hydraulické štěpení představuje podpůrnou metodu používanou v oblasti těžby ropy a zemního plynu, která velmi efektivně zvyšuje výtěžnost ropných produktů z geologického podloží. V tomto případě se nicméně uplatňují extrémní tlaky a hydraulické štěpení probíhá převážně v kilometrových hloubkách pod povrchem. V sanační praxi se jedná o hloubky v řádu desítek metrů a tlaky nejčastěji v rozmezí 50-100 barů. Cílem je vhodně narušit puklinový systém a zvýšit propustnost horninového prostředí, což v důsledku vede ke zvýšení výtěžnosti kontaminantu a tím pádem zkrácení času potřebného k provedení sanace.

Díky projekt docházelo po několik let k přenosu českých zkušeností a financování sanačního zásahu, který zabraňuje kontaminaci rozsáhlého území. Firma Dekonta v Moldavsku již dříve realizovala projekty zaměřené na vývoz pesticidů nebo rekultivace skládek. Projekty byly financovány v rámci oficiální české rozvojové spolupráce a také prostřednictvím dalších mezinárodních donorů.

 

Instalace čerpacích stanic

Instalace čerpacích stanic

 

Kateřina Šilhánková, diplomat, Velvyslanectví České republiky v Kišiněvě


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Ze světa:

Pá 12:52  Evropský Parlament rozhodl o složení svých výborů europarl.europa.eu (Evropský parlament)
Pá 11:23  Požár ve Slovinském krasu mzv.cz (MZv ČR)
Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688