Jak vysvětlit monetární politiku běžnému člověku? - Víkendář
Jerome Powell, který stojí v čele americké centrální banky, není právě fanouškem cílení nominálního produktu. Tedy toho, aby Fed namísto inflace cílil právě tuto proměnnou. Podle něj taková strategie vypadá na papíře dobře jako model. Nicméně je těžké ji implementovat a nějak vysvětlit veřejnosti. Jak se na takový postoj dívá zastánce cílení NHDP Scott Sumner?
Powell nevidí problémy jen na straně komunikace s veřejností a implementace, ale v rámci cílení NHDP by podle něj bylo těžké pracovat i se změnami v trendových růstech. Sumner na stránkách The Money Illusion pak reaguje s tím, že ohledně komunikace se širokou veřejností se má věc následovně: Fed jí nemusí nic vysvětlovat, většina lidí ani neví, co to Fed je. Je ovšem zapotřebí komunikace s finančními trhy.
„Fed dává do ekonomiky peníze a také ovlivňuje výši sazeb. Já bych požadoval, aby Fed svou politiku nastavil tak, že v delším období budou nominální příjmy Američanů růst v průměru o 3 % ročně. Někomu by rostly rychleji, někomu pomaleji, ale v celkovém průměru o 3 % ročně.“
Powell by pak svou politiku podle ekonoma vysvětloval nějak takhle: „Budeme zkoušet dosáhnout 2% inflace.“ Pokud by se člověk ptal, co to znamená, Powell by mu objasnil, jaké cenové indexy Fed vlastně cílí (o nichž pravděpodobně nikdy neslyšel). A složité by to bylo i s průměrným dosahováním inflačního cíle. Powell by podle Sumnera musel vysvětlit, že Fed se sice snaží o eliminaci období vyšší inflace obdobím inflace nižší a naopak. Ale v jeho mandátu je také trh práce, a pokud je inflace způsobena nabídkovým šokem, nebude se centrální banka pokoušet eliminovat toto období obdobím inflace pod 2 %.
V neposlední řadě by pak Powell měl vyložit, že se Fed zaměřuje na inflaci jádrovou, tedy očištěnou o ceny potravin a energií. Tudíž o ceny, o které se naopak běžní lidé starají obvykle nejvíce. „V delším období je bereme do úvahy, v kratším se ale většinou nezajímáme o nabídkové šoky,“ mohl by ještě doobjasnit Powell.
Sumner poukazuje na další komplikace a komunikační zádrhely, které jsou spojeny se současnou politikou Fedu. Běžný člověk by podle něj lehce porozuměl růstu příjmů o 3 %, ale dost těžké je pro něj pochopit asymetrické cílení inflace měřené indexem výdajů na osobní spotřebu. K tomu ekonom dodává, že by vyzval Powella na souboj, v němž by oba vysvětlovali jimi zastávanou politiku dvaceti běžným lidem. A vidělo by se, která politika je z hlediska komunikace jednodušší. „Nejsem ale dobrý v debatách, a tak bychom si možná každý zajistili nějakého zástupce,“ zakončil Sumner.
Zdroj: The Money Illusion
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Nemocenská 2024 - kalkulačka: lidé s příjmy nad 41.000 Kč si na nemocenské letos mírně polepší.
- Jak koupit Bitcoin, kde koupit Bitcoin – nákup Bitcoinu
- Jak těžit bitcoin - těžba bitcoinů, mining
- Valorizace důchodů - jak stoupají důchody?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Jak vysvětlit monetární politiku běžnému člověku? - Víkendář
- USA: Šéfka Fedu Yellenová vysvětlí monetární politiku: 20.45 SEČ!
- Jak bude vypadat monetární politika během další recese
- Jak probíhá export americké monetární politiky a co s sebou nese
- Podcast: Monetární politika funguje, fiskální politika zatím pokulhává
- Jak šetřit v dnešní době? Kde lidé plýtvají? Kde by mohli šetřit politici? VIDEO
- Nečas se penzijním fondům zavázal, že lidem vysvětlí důchodovou reformu
Prezentace
12.02.2025 iPhone 16 Pro za 699 Kč! Nová služba nemá v…
29.01.2025 Xiaomi má nový bestseller. Je extrémně nadupaný a
28.01.2025 České firmy stále častěji místo banky…