Americká inflace rozhodnutí Fedu již příliš neovlivní - Ranní okénko
Dnešek patří především americké inflaci. Ta s největší pravděpodobností bude vypadat stejně jako v Česku více optimisticky – očekává se pokles meziroční míry z 8,5 % na 8 %. Meziměsíčně by díky pohonným hmotám měla inflace dokonce mírně klesat. Pro Fed se toho ale příliš nezmění. Zbylá data totiž neukazují obrázek zpomalující a ochlazující se ekonomiky. Předstihové ukazatele naopak naznačují, že pokles cen pohonných hmot přispěl k lepší náladě spotřebitelů a podpořil poptávku v americké ekonomice. Optimističtí zůstávají i zaměstnavatelé. Týdenní statistika počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti začala po letním vzestupu opět klesat a žádné masivní propouštění se nekoná. Naopak, převis volných míst nad uchazeči se v červenci opět navýšil, a to dává prostor pro vyšší tlak zaměstnanců na růst mezd. O tom že Fed nemá ani zdaleka vyhráno svědčí i dynamika jádrové inflace, kde trh očekává další zrychlení. To vše ve výsledku nahrává tomu, že ani případné dnešní překvapení v inflaci směrem dolů nepovede k výraznější změně očekávání ohledně dalšího postupu Fedu. Zářijový hike o 75bb je takřka kompletně zaceněn, vrchol trh očekává v blízkosti 4 %. Jako mnohem menší sci-fi se nyní jeví i scénář, kdy by Fed mohl se sazbami dokonce pokračovat výše nad tuto úroveň.
Meziroční míra inflace v USA by podle odhadů trhu měla klesnout z 8,5 % na 8 %. Meziměsíčně by pak po červencové stagnaci měl přijít pokles o 0,1 %. Jádrová inflace by si naopak měla tempo udržet a meziměsíčně dosáhnout stejně jako v červenci 0,3 %. To by odpovídalo meziročnímu zvýšení inflace z 5,9 % na 6,1 %.
Ještě před americkou inflací dorazí z Německa pravidelně zveřejňovaný průzkum instituce ZEW mezi finančními profesionály ohledně dalšího vývoje ekonomiky. Očekáván je pokles jak v hodnocení aktuální situace, tak i v očekáváních do budoucnosti. Důvodem je zejména zhoršující se ekonomický výhled v důsledku obav ohledně dodávek zemního plynu.
Pohled zpět:
Česká inflace vykázala po dlouhé době meziročně snížení, když klesla z 17,5 % na 17,2 % (oproti odhadům koncentrovaných u 17,7 %). S meziměsíčním zpomalením se počítalo, bylo ovšem výraznější (z 1,3 % na 0,4 % namísto odhadovaných 0,8 %). Hlavním důvodem zbrzdění průměrné míry inflace byl vývoj cen u čerpacích stanic, které v meziměsíčním srovnání klesly o zhruba 10 %. Naopak hlavním tahounem inflace byl oddíl bydlení, jež zahrnuje také energie. Ceny elektřiny byly oproti červenci vyšší o 0,7 %, zemního plynu o 1,0 %. Vyšší ceny byly také v imputovaném nájemném (+0,8 %). Nižší než očekávaná inflace snižuje tlak na ČNB, od které očekáváme na příštím měnověpolitickém zasedání na konci září rozhodnutí o ponechání úrokových sazeb beze změny.
Více v komentáři zde: https://investice.rb.cz/?c15002[key]=4321
Autor: Vratislav Zámiš, analytik
Editor: David Vagenknecht, analytik
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory