JUDr. Lumír Schejbal (SCHEJBAL&PARTNERS)
Důchody a penzijní  |  31.08.2022 16:28:59

Nový daňově zvýhodněný produkt spoření na stáří - Investiční penzijní účet. Od 1. ledna 2024 by měla nabýt účinnosti novela zákona č. 256/2004 Sb.

Od 1. ledna 2024 by měla nabýt účinnosti novela zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu (ZPKT), která zavádí nový produkt spoření, kterým je investiční penzijní účet. V dřívějším návrhu novely ZPKT se produkt nazýval „účet dlouhodobých investic“, ale legislativci nakonec změnili název na „investiční penzijní účet“. Tento pojem lépe vystihuje hlavní cíl investičního produktu, kterým je zabezpečení na stáří.

Bude se jednat o alternativu k již existujícím produktům spoření na stáří, např. produkty tzv. 3. pilíře (penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření) a při splnění stanovených podmínek bude mít také daňové zvýhodnění.

Jednou z výhod, kterou bude nový produkt mít, bude možnost zaměstnavatelů přispívat do tohoto produktu svým zaměstnancům až do výše 50 000 ročně a následně si částku uplatnit jako daňově uznatelný náklad. Pro zaměstnance se naopak bude jednat o příjem, který je osvobozen od daně z příjmu a každý rok si budou moci odpočítat od základu daně až 48 000 .

Zaměstnavatel zároveň nebude mít možnost ovlivňovat zaměstnance při volbě správce investičního penzijního účtu. Tato volba bude čistě na rozhodnutí zaměstnance.

Tento nový produkt je již nyní využíván na rozvinutých trzích a umožňuje občanům investovat do investičních produktů, které mohou nabídnout potenciálně vyšší zhodnocení, byť za cenu vyššího rizika. Na investiční penzijní účet bude možné nakupovat např. akcie, dluhopisy, podíly v investičním fondu nebo v zahraničním investičním fondu, bankovní účty či zajišťovací deriváty. Každý vlastník si bude moci zvolit svou investiční strategii, kterou může kdykoliv podle svého uvážení měnit. Produkt tedy bude vhodný jak pro konzervativní investory, tak pro investory, kteří jsou ochotni podstoupit vyšší riziko.

Zásadním omezením investičního penzijního účtu bude, že nepůjde zrušit ani z něj nebude možno vybírat prostředky před dosažením věku 60 let a zároveň bude muset být sjednán minimálně po dobu 60 měsíců. Pokud by byla porušena některá z těchto podmínek, tak by musely být investované prostředky zdaněny daní z příjmu.

Investiční penzijní účet budou moci vést vybraní poskytovatelé investičních služeb, tedy někteří obchodníci s cennými papíry a banky.

V průběhu legislativního procesu může ještě dojít ke změně parametrů podmínek. Naše advokátní kancelář tuto problematiku pro své klienty dlouhodobě sleduje. V případě jakýchkoliv dotazů k tomuto tématu nás prosím neváhejte kontaktovat.

SCHEJBAL & PARTNERS

Poskytujeme právní služby se specializací na korporátní právo, cenné papíry a finanční služby. Umíme založit platební instituci, obchodníka s cennými papíry, nebankovního poskytovatele úvěrů, investiční společnosti či fond, licence ČNB tzv. na klíč. Emitentům zajistíme veřejné i neveřejné emise cenných papírů, včetně prospektu. Komplexní právní podpora v oblasti korporátního práva.

Více informací na: www.akschejbal.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentářZobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688