Tisková zpráva (Tisková zpráva)
Komodity  |  31.08.2022 11:54:25

Po elektřině a plynu výrazně rostou i ceny tuhých paliv. LPG zdražuje minimálně


Vzhledem k rekordním cenám zemního plynu lidé stále více vyhledávají možnost vytápění tuhými palivy. I jejich ceny však výrazně rostou – u palivového dřeva meziročně na více než dvojnásobek. Naopak cenově poměrně stabilní zůstává LPG, respektive čistý propan, který se tak stává ekonomicky výhodným palivem pro mnoho domácností i firem. Na rozdíl od zemního plynu nejsou jeho dodávky závislé na Rusku.

České domácnosti začínají v důsledku vysokých cen zemního plynu ve velké míře přecházet na tuhá paliva. Kvůli obrovskému zájmu o palivové dřevo a dřevní pelety ale výrazně rostou ceny i v tomto segmentu. Podle údajů Českého statistického úřadu vzrostla cena palivového dříví ve druhém čtvrtletí meziročně o 111 %. Pohled na ceníky dodavatelů ukazuje, že výraznému nárůstu ceny neušlo ani další ekologické palivo – dřevní pelety. Ty meziročně zdražily také na přibližně dvojnásobek.

Velký zájem je rovněž o kamna a kotle na tuhá paliva. „Růst počtu prováděných instalací i dalších poptávek je enormní, zvýšil se oproti předchozím rokům asi trojnásobně. Cenový nárůst pelet tomu samozřejmě neprospívá, ale vzhledem k inflaci a ještě většímu růstu cen plynu a elektřiny je vysvětlitelný. Do hry se vrací i uhlí, které je vedle dřeva a pelet dalším domácím palivem,“ popisuje situaci na trhu Vladimír Stupavský z Klastru Česká peleta, který sdružuje výrobce ekologických paliv, přičemž zmiňuje další z efektů, které rostoucí ceny elektřiny a zemního plynu přinášejí: domácnosti se začínají vracet k uhlí.

Ceny LPG jsou stabilnější

Naopak ceny LPG zůstávají poměrně stabilní. Propan v lahvích nebo v zásobnících sice meziročně též zdražil, avšak zdaleka ne tolik jako zemní plyn nebo palivové dřevo. „Zatímco cena zemního plynu meziročně vzrostla několikanásobně a aktuální spotová cena na burze je dokonce na desetinásobku loňských hodnot, u topného propanu v zásobnících jsme v prvním pololetí zaznamenali asi 40procentní cenový nárůst ve srovnání se stejným obdobím minulého roku,“ uvádí Jiří Karlík, generální ředitel společnosti Primagas. Předpokládá však, že zdražení propanu při celoročním srovnání bude výrazně nižší. Cena LPG totiž povyrostla zejména v závěru loňského roku spolu s inflací a cenami dalších komodit. Od té doby je stabilní.

Větší stabilita cen LPG je dána výrobním postupem a rozdílnými distribučními toky. „Výroba a distribuce LPG je na rozdíl do zemního plynu daleko méně závislá na různých geopolitických událostech a tolik nehrozí možné výpadky v dodávkách. V případě LPG zkrátka nejsme primárně závislí na Rusku,“ upozorňuje Jiří Karlík a dodává, že velká část LPG vzniká při rafinaci ropy přímo v Evropě. Tuzemskou poptávku z velké části kryje rafinerie v Kralupech nad Vltavou napojená na ropovod IKL, jímž proudí ropaItalského Terstu.

Podle Jiřího Karlíka má jeho společnost díky globálnímu zázemí mezinárodní skupiny SHV Energy unikátní přístup k mnoha evropským terminálům. „Bez ohledu na lokální situaci v regionu, například při odstávce rafinerie, tak můžeme diverzifikovat svůj nákup a zajistit maximální spolehlivost dodávek LPG či propanu a jejich cenovou stabilitu,“ upřesňuje ředitel Primagasu.

LPG v domácnostech dobře nahradí zemní plyn i dřevo

Díky cenové stabilitě se tak LPG nyní stává jedním z ekonomicky nejvýhodnějších paliv, které je navíc vhodné jak pro rodinné domy či menší (rekreační) objekty, tak pro menší firmy. Cena jedné kilowatthodiny energie se při využití čistého propanu dodávaného do zásobníku dnes pohybuje okolo tří korun včetně DPH. LPG je přitom možné výhodně nakoupit dopředu, přičemž se platí jednorázově za celé dodané množství plynu. Existuje ale také možnost klasických zálohových plateb a ročního vyúčtování.

Při přechodu na cenově stabilnější LPG je možné pokračovat se stávajícími plynovými spotřebiči použitými v domě, jako je kondenzační kotel, průtokový ohřívač vody nebo plynový sporák. Jediná úprava spotřebičů spočívá ve výměně trysek hořáků. Obvykle je nutné také doladit intenzitu plamene. V každém případě jde o jednoduché úpravy, které během chvilky dokáže provést servisní technik.

Jaký pořídit zásobník na plyn?

Nezanedbatelnou investici nicméně vyžaduje instalace propanového zásobníku, včetně projektu, souvisejících úprav pozemku či dopravy a napojení zásobníku na kotel. Samotný zásobník si však není nutné kupovat. Dodavatelé LPG umožňují jeho pronájem za symbolickou cenu – zpravidla jednotky korun denně. Veškerý servis a revize jsou tak odpovědností dodavatele LPG.

Starší rodinné domy často využívají zásobníky na 4 850 litrů, respektive 2,1 tuny propanu. To odpovídá 27 megawatthodinám energie, což by mělo pokrýt roční nároky na vytápění a ohřev vody běžné domácnosti. „Stále více se ale využívají i menši zásobníky na 2 700 litrů neboli 1 200 kilogramů propanu. Mnoho domů má dnes totiž lepší tepelnou izolaci a lidé si také často přitápějí krbem nebo krbovými kamny,“ popisuje Jiří Karlík.Okomentovat na facebooku

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688