Proč euro oslabilo a tržní sazby klesly
Klíčové body
- Euro oslabilo zejména pod vlivem jednoho faktoru.
- Tržní sazby klesly, výhled sazeb ECB také.
- ECB v září opět zvýší úrokové sazby. O kolik?
Členka Výkonné rady ECB Isabel Schnabelová ve své nedávné prezentaci a rozhovoru pro agenturu Reuters představila pohled na dosavadní vývoj eura, tržních sazeb i inflačních očekávání. Co můžeme na základě současné situace čekat od zářijového zasedání ECB?
Dolar proti euru posílil zpět pod hranici parity. ECB oslabení evropské měny proti americké vysvětluje rozložením na několik složek působících na kurz. Z pravého grafu níže je patrné, že největší složkou působící na slabé euro je už od prosince americká měnová politika. Slabší měrou pak působí vývoj americké ekonomiky a v posledních měsících i globální rizika a rizika spojená s eurozónou.
Schnabelová upozornila, že ECB sice nekomentuje hodnoty kurzu, dlouhodobé oslabování je však proinflačním rizikem. Zejména v situaci, kdy eurozóna čelí energetické krizi, jelikož značná část dovozu energií je fakturována v dolarech.
Mezi hlavní rizika eurozóny patří dopady války na Ukrajině, s důrazem právě na energetický sektor. Vysoké ceny energií jsou výraznou složkou aktuálních evropských inflačních tlaků. ECB uvádí, že dlouhodobá tržní inflační očekávání jsou ukotvena na 2% cíli (graf vlevo), výhled spotřebitelů je ale citelně vyšší. Evropské domácnosti na tříletém horizontu v průměru čekají 3% inflaci (graf vpravo). Je však třeba upozornit, že očekávání spotřebitelů jsou obvykle volatilní, a mohou se proto poměrně rychle měnit.
Co může být dalším varovným signálem, je nárůst dlouhodobých inflačních očekávání profesionálních prognostiků. Nejde sice o hodnoty výrazně převyšující 2% inflační cíl, pozvolný a trvalý nárůst by však měl být indikátorem, který centrální banka nesmí přehlížet.
Dalším tématem jsou sazby. Tržní výhled sazeb reflektovaný forwardovou OIS křivkou se od poloviny června do poloviny srpna snížil. V červnu dosáhl vrchol cyklu více než 2,5 %. Dnes je to necelých 1,5 %. Odhadovaná neutrální sazba je někde mezi 1 % a 2 %. Jak ale Schnabelová uvedla, v tuto chvíli není otázka neutrálu relevantní. Krátké sazby zůstávají v hlubokém záporu, tudíž jsou restriktivní hodnoty úroků velmi daleko.
Pokles tržního výhledu můžeme každopádně spojit s obavou z makroekonomického zpomalení, ba přímo s recesí. Její mírná verze je dle Schnabelové možná, zejména dojde-li na další narušení energetických dodávek z Ruska. Náznaky silné a dlouhé recese však bankéřka nevidí.
Obava z poklesu ekonomické aktivity se projevila i na evropském dluhopisovém trhu či na desetileté OIS sazbě. Při jejím rozložení na inflační složku a reálnou sazbu vidíme převažující inflační. Reálná z vrcholu v polovině června klesla právě z titulu slabšího ekonomického výhledu a na něj navazující méně razantní odpověď ze strany ECB, než jaká byla očekávána v polovině června.
Jsme přesvědčeni, že ECB v září opět zvýší sazby. Vzhledem k posledním inflačním číslům z Německa a Pobaltí bychom se nedivili, pokud by padly požadavky na úpravu o 75 bodů. Uspokojeny však zřejmě nebudou. Červencové navýšení úroků o 50 bodů bylo patrně vykoupeno především německým souhlasem s parametry zavedeného nástroje proti fragmentaci (psali jsme zde). V září proto bude vyjednávání složitější, přičemž věříme, že nakonec převládne většina hlasující pro 50 bodů.
Necháváme si však raději otevřená zadní vrátka, jelikož nás před setkáním Rady guvernérů čeká ještě předběžný odhad evropské inflace za srpen. V aktuálních tržních očekávání je zaceněna úprava o půl procentního bodu. Ve zbytku roku pak trh čeká navýšení o dalších zhruba 70 bodů.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
dDolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 0,9907 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 109,18 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od ,09907 do 1,0066 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,64 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 24,89 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,59 až 24,70 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,68 do 24,99 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView