Předstihové indikátory v eurozóně se vrátí nad padesátku (Komentář,Ranní zpráva z finančního trhu)
Indikátory PMI v eurozóně se zřejmě vrátí nad padesátibodovou hranici značící fázi expanze. Naznačují to alespoň reportované zisky firem za Q2 i odeznívající problémy v subdodavatelských řetězcích. V Německu však indexy zůstanou pod padesátkou. Jinak bude kalendář prázdný.
Třetí čtvrtletí by mělo být pro eurozónu dobré
Předstihové indikátory PMI v červenci v eurozóně poklesly pod padesátibodovou hranici. Jednalo se však podle našeho názoru o důsledek obav z kompletního přerušení dodávek zemního plynu. Od té doby společnosti reportovaly vyšší než očekávané zisky za Q2, což ukazuje na jejich silnou odolnost jak vůči inflačnímu šoku, tak i válce na Ukrajině. Předpokládáme tedy, že v srpnu se PMI indikátory vrátí nad 50bodovou hranici a budou i nadále naznačovat další růst aktivity jak v průmyslu, tak i ve službách. Celkově by tak ekonomika eurozóny měla za Q3 vykázat solidní růst. Opatrnější jsme již pokud jde o výhled na Q4 22 a Q1 23. Zde se již vysoké ceny a oslabená poptávka odrazí v utlumené ekonomické aktivitě. Odhad růstu HDP pro rok 2023 jsme tak revidovali z původních 2 % na 1,5 %. Pro letošní rok však stále očekáváme poměrně silná 3,1 %.
Euro pod paritou
Koruna během pondělního obchodování zůstala přikovaná poblíž úrovně 24,65 CZK/EUR. Poklidné obchodování zažíval i polský zlotý, který se držel u 4,75 PLN/EUR. Nejvolatilnější byl kurz maďarského forintu. Na ten doléhá prohlubující se deficit běžného účtu, energetická krize i komplikované vztahy s EU (prostředky z fondu obnovy v nejbližším období Maďarsku zřejmě vyplaceny nebudou). Vzhledem k těmto okolnostem očekáváme další oslabování tamní měny, a to až směrem k 430 HUF/EUR v závěru letošního roku. Ztrátám podle naší prognózy nezabrání ani razantní zvyšování úrokových sazeb maďarskou centrální bankou. Ta podle nás v srpnu utáhne měnovou politiku o dalších 100 bb, v září, říjnu a listopadu o 75 bb, v prosinci pak o 50 bb. Klíčová 3M depozitní sazba (i týdenní) by se tak měla v závěru roku nacházet na 14,5 %.
Kurz eura se včera pohyboval kolem parity. Krátce tuto úroveň prolomil, pak se ale vrátil zpět těsně nad ní. K výraznějším pohybům chyběly společné evropské měně impulzy. Ekonomický kalendář byl prázdný a neobjevily se ani zásadnější geopolitické události. Dnes ráno již euro nicméně otevírá pod paritou.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 10.09.2024
Natural 95 36.14 Kč | Nafta 34.42 Kč |
Prezentace
10.09.2024 Jak začít investovat? Tomáš Vranka z XTB zná…
04.09.2024 Akciové portfolio Tomáše Vranky: Alphabet má…
02.09.2024 Nvidia opět překonala očekávání! Investoři…
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Ropa padá na roční minima! Kam až poklesnou ceny pohonných hmot?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz