(Kurzy.cz)
Tesla oznámila další split akcií, svolává virtuální valnou hromadu
Ani akcie Tesla se v pátek nevyhnuly všeobecnému výprodeji na Wall Street. Ztratily vlastně podobně jako indexy S&P 500 a Nasdaq, ve kterých jsou zastoupeny. Zakončily totiž řádnou seanci níže o 3,12 % na necelých 697 USD. V „after hours“ pak část ztrát zmírnily v návaznosti na zveřejněné dokumenty k oznámené valné hromadě, které mj. zmiňují split akcií 1:3. Tedy štěpení, kdy každý akcionář bude pro provedení této účetní operace, místo jedné akcie držet tři akcie Tesla.
Akcie Tesla se na Wall Street dostaly v červnu 2010 v rámci primární emise (IPO) za kurz 17 USD. Od té doby k páteční zmiňované ceně 697 USD nezhodnotily zhruba 40krát, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale násobně více. Firma totiž již před necelými dvěma roky provedla jedno štěpení akci. Na přelomu srpna a září 2020 došlo k rozdělení, tehdy ještě ve výraznějším poměru 1:5. Krátce předtím se kurz akcií Tesla (TSLA) vyšplhal na tehdejší nové historické maximum 2 318 USD. Po provedení zmiňované transakce se kurz technicky v daném poměru snížil, protože štěpení akcií je pouze účetní operací nemající v konečném důsledku vliv na majetek akcionářů. Účelem je vlastně opticky zlevnit na burze každou jednu akcii společnosti, aby si jejich koupi mohli příp. více dovolit i drobní investoři. Má to tedy rovněž psychologický efekt, že nedochází ke koupi tak „drahých“ akcií.
Bez zmiňovaného štěpení 1:5 by v současnosti akcie Tesla stály téměř 3,5 tis. USD, resp. v době loňských listopadových maxim by se muselo hovořit o ceně přes 6 200 USD.
Zvýšení autorizovaného kapitálu
Vzhledem k dřívějšímu posvěcení akcionáři má společnost Tesla v současnosti umožněno co do počtu vydat akcie až do výše 2 mld., resp. dalších 100 tis. preferenčních. Aktuálně má reálně vydáno 1 036 390 569 akcií. Zamýšlený split akcií zkrátka právně nyní ještě nelze zrealizovat. Firma si tak na valné hromadě musí nejprve nechat schválit navýšení limitu. A hodlat tak chce v poměru k zamýšlenému splitu 1:3. Tedy nově má autorizovaný kapitál činit možných až 6 mld. kmenových akcií.
Split tedy přinese navýšení počtu vydaných akcií „jen“ na zhruba 3,1 mld.. Tesla tedy nadále bude moci případně uskutečnit sekundární nabídku akcií na trhu a získat tím další finanční prostředky. Naposledy tak učinila v roce 2020 a to rovnou dvakrát. Tentokrát se však dle podkladů pro valnou hromadu k ničemu takovému nechystá.
Vlastně k ředění majetku akcionářů nicméně nadále bude nejspíše docházet. A to nejen na základě výrazného opčního akciového programu pro šéfa Elona Muska, ale rovněž pro další manažery potažmo běžné zaměstnance. Tesla totiž nadále hodlá kromě jiných benefitů umožnit zaměstnancům získávat výhodněji firemní akcie.
V kontextu možno zmínit, že ke konci letošního prvního čtvrtletí měla Tesla vydáno zhruba o 2 mil. akcií méně než v současnosti, resp. podíváme-li se ještě například o další rok zpátky, lze vůči současnému stavu mluvit dokonce o rozdílu cca 75 mil. akcií. Jinými slovy vygenerované hospodaření (zisk) se „dělí“ mezi v mezičase mezi narůstající počet akcií. Tedy dochází k tzv. ředění.
Valná hromada 4. srpna
Na svolanou valnou hromadu budou „pozváni“ akcionáři, kteří vlastnili akcie po skončení obchodního dne 6. června. Setkání akcionářů se nicméně bude konat virtuálně, resp. jen omezený počet akcionářů se bude moci zúčastnit osobně v sídle v Gigafactory v Texasu.
Představenstvo se o jednu pozici zredukuje
V první desítce nejbohatších osob světa se dlouhodobě pohybuje Lawrence J. Ellison. Tedy zakladatel a nadále výrazný vlastník softwarové společnosti Oracle. Přítel a spolupracovník Elona Muska se například také účastnil dřívějšího navyšování kapitálu společnosti Tesla. Jak uvádíme v přehledu níže, patří dokonce ke kvalifikovaným akcionářům s 1,5% podílem. Nejspíše vzhledem ke svým již 77 letům se Ellison rozhodl neucházet se na valné hromadě o místo v představenstvu pro následující rok. Tesla nezamýšlí pozici obsadit někým jiným, představenstvo by se tak mělo zúžit na sedm členů.
Musk téměř čtvrtinovým akcionářem
Jak už jsme dříve zmiňovali například v článku „Zreálnění dokonáno? Tesla přišla již o polovinu hodnoty“ Elon Musk navzdory prodejům akcií Tesla svou pozici ve firmě posílil. Samotnou firmou aktuálně vydaný přehled vztahující se 31. březnu poodkrývá jeho dokonce ještě silnější akciový vliv. Zahrnuje totiž také opce na akcie přidělené 60 dnů po uvedeném datu v objemu téměř 93 mil. akcií. Níže uvedený přehled obdobné požitky zahrnuje také u dalších členů managementu.
Zdroj: SEC
U Elona Muska údaje také konkrétněji poodkryly, že z výše uvedeného počtu vlastněných akcií jich více než 89 mil. slouží k zajištění jeho blíže nespecifikovaných osobních dluhů. Že je Musk nejzadluženější šéfem firmy v USA jsme zmiňovali již v článku „Wall Street má za sebou nejhorší úvod roku od roku 1939! Musk prodává akcie Tesla na financování akvizice Twitteru“. Každopádně celkový podíl Muska lze vzhledem k páteční ceně akcií Tesla aktuálně ocenit na téměř 185 mld. USD. Tedy v přepočtu více než 4,3 bil. korun.
Z institucionálních vlastníků největším akcionářem zůstává investiční skupina Vanguard, resp. následuje konkurenční BlackRock.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
04.09.2024 Akciové portfolio Tomáše Vranky: Alphabet má…
02.09.2024 Nvidia opět překonala očekávání! Investoři…
29.08.2024 Změny v povinném ručení se blíží. Řidiči,…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Ropa padá na roční minima! Kam až poklesnou ceny pohonných hmot?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz